İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi II Fəxri xiyabanı ziyarət etdilər
Noyabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi fakültənin şəhid məzunu Rəşad Mikayılzadənin şəhadətə yüksəlməsinin ikinci ildönümü ilə əlaqədar II Fəxri xiyabanda şəhidin məzarını ziyarət etdilər, məzarı üzərinə gül çələngi qoydular.
Fakültə dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, eləcə də Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov şəhid Rəşad Mikayılzadənin Vətən müharibəsində göstərdiyi şücaət və qəhrəmanlıqlardan, döyüş yolundan bəhs edib, onun vətənpərvər, nümunəvi tələbə olduğunu qeyd edərək bu cür igid, mərd oğul yetişdirdiklərinə görə şəhidin valideynlərinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etdilər. Onu da vurğuladılar ki, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı Böyük Zəfər şanlı tariximizə qızıl hərflərlə yazıldı. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində qazanılan parlaq qələbədə Sumqayıt Dövlət Universitetinin də tələbə gəncləri yüksək vətənpərvərlik nümayiş etdiriblər.
Qeyd edək ki, əslən Lerik rayonunun Camaşayır kəndindən olan Rəşad İlham oğlu Mikayılzadə 30 sentyabr 1995-ci ildə Bakı şəhəri Yasamal rayonunda dünyaya gəlib. 2013-cü ildə SDU-nun Maliyyə və mühasibat uçotu ixtisasına qəbul olub. 2015-ci ildə keçirilən ilk Avropa Oyunlarında könüllü kimi iştirak etdiyinə görə təşəkkürnamə ilə təltif edilib. Rəşad Mikayılzadə 2019-cu ildə Yasamal rayonu Hərbi Komissarlığı tərəfindən həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb və Qazax rayonunda yerləşən "N" saylı Hərbi hissəyə göndərilib. Nümunəvi xidmətinə görə 2020-ci ildə Fəxri fərmanla təltif olunub. Rəşad 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixindən etibarən başlayan II Qarabağ müharibəsinin ilk günlərindən vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda gedən şiddətli döyüşlərdə iştirak etmiş, 9 noyabr 2020-ci ildə şəhadətə yüksəlmişdir.
Rəşad Mikayılzadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Döyüşdə fərqlənməyə görə” və “Xocavəndin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub.

Home | News | A group of teachers and students of the faculty of Economics and management visited II Alley of Honor
Yerləşdirilmə tarixi : 10 November 2022 15:54
A group of teachers and students of the faculty of Economics and management visited II Alley of Honor
On November 9, a group of teachers and students of the faculty of Economics and management of Sumgayit State University visited the grave of the martyred graduate of that faculty Rashad Mikayilzade in II Alley of Honor, and laid a wreath on his grave.
The dean of the faculty, associate professor Aynura Yahyayeva, as well as the head of the department of Business organization and management, associate professor Galib Huseynov spoke about the bravery and heroism of the martyr Rashad Mikayilzade in the Patriotic war, his war path, noting that he was a patriot and an exemplary student, and thanked the martyr"s parents for growing such a brave and courageous son. They also emphasized that the "Great Victory" won by the brave Azerbaijani army under the leadership of Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev was written in golden letters in our glorious history. Students of Sumgayit State University also demonstrated high patriotism during the brilliant victory won in the 44-day long Patriotic war.
We should note that Rashad Mikayilzadeh Ilham oglu originally from Camashayir village of Lerik district was born on September 30, 1995 in Yasamal district of Baku city. In 2013, he was admitted to the  speciality   Finance and accounting of SSU. In 2015, he was awarded the Certificate of Appreciation for his participation as a volunteer at the European Games. In 2019, Rashad Mikayilzade was called up for active military service by the Military Commissariat of Yasamal region and was sent to military unit No. "N" located in Gazakh region. In 2020, he was awarded the Order of Honor for his exemplary service. Rashad participated in the fierce battles for the territorial integrity of our homeland from the first days of the Second Karabakh war, which began on September 27, 2020, and was martyred on November 9, 2020.