SDU-nun kollektivi Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında “Missiya” tamaşasını izlədi
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən xalqımızın qüdrətinə və milli qürurunun təntənəsinə çevrilən misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Zəfər Günü ölkə səviyyəsində təntənəli şəkildə qeyd olundu. Zəfər Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində də bir sıra silsilə tədbirlər, konfranslar, dəyirmi masalar keçirildi. Həmçinin universitet kollektivi Sumqayıtda 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə bağlı təşkil olunmuş şəhər tədirində iştirak etdi. Noyabrın 10-da isə kollektiv Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında Zəfər Günü münasibətilə təşkil olunmuş "Missiya" tamaşasını izlədi.
İdeya müəllifi və layihə rəhbəri Əməkdar artist Mübariz Həmidov, müəllifi Hafiz Ataxanlı olan tamaşanın əsas süjet xəttini Şuşa fatehlərindən olan Xüsusi Təyinatlı Dəstənin zabiti Mübariz Eyvazovun komaya düşməsi və ruhlar aləmində 1992-ci ildə Şuşa ətrafında ş əhid olmuş atası ilə görüşməsi təşkil edir. Zabit komadan ayılarkən Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin "Əziz Şuşa, sən azadsan!" səsini və küçədəki sevinc nidalarını eşidir.
Qeyd edək ki, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə cəmi 44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində rəşadətli ordumuzun qazandığı Böyük Zəfərdən bəhs edən tamaşada teatrın baş rejissoru, Xalq artisti Firudin Məhərrəmov qəhrəmanlıq dramının özündə mücadilə tarixini, cəsarət və hünər epoxasını dolğun əks etdirmişdir. Tamaşada müqəddəs Vətən müharibəsində qazanılan Zəfər sayəsində Xocalı faciəsinin, şəhidlərin qisasının alındığı əks olunur.
Xalq artisti, quruluşçu rejissor Firudin Məhərrəmovun və quruluşçu rəssam Elşən Sərxanoğlunun hazırladığı "Missiya" qəhrəmanlıq dramı izləyicilərin böyük marağına və gurultulu alqışlarına səbəb oldu.

Home | News | THE COLLECTIVE OF SSU WATCHED THE PLAY "MISSION" AT THE SUMGAYIT STATE DRAMA THEATER
According to the Decree of the President of the country Mr. Ilham Aliyev dated December 3, 2020, "Victory Day" was solemnly celebrated at the national level in order to perpetuate this  victory, which became a celebration of the power and national pride of our people. In connection with "Victory Day", a series of events, conferences and round tables were held at Sumgayit State University. Also, the university staff participated in the city parade organized on November 8-Victory Day in Sumgayit. On November 10, the collective of the university  watched the play "Mission" organized on the occasion of "Victory Day" at the Sumgayit State Drama Theater.
The author of the idea and project leader, Honored artist Mubariz Hamidov, the author of the play is Hafiz Atakhanli. The main plot of the play is the fall of Mubariz Eyvazov, an officer of the Special Forces, one of the conquerors of Shusha into a coma and the meeting with his father, who was martyred in 1992 near Shusha, in the spirit world. When the officer woke up from the coma, Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev said, "Dear Shusha, you are free!" hears his voice and shouts of joy in the street.
It should be noted that in the play about the Great Victory won by our brave army as a result of military operations that lasted only 44 days under  the leadership of Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, the chief director of the theater, People"s Artist Firudin Maharramov  fully reflected the history of struggle, the epoch of courage and skill in his heroic drama. The play reflects the revenge of the Khojaly tragedy and martyrs thanks to the victory won in the Holy Patriotic war.
The heroic drama "Mission" directed by People"s artist Firudin Maharramov and  artist  Elshan Sarkhanoglu  arouse great interest and  applause of the audience.