Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Noyabr 2022 16:06
SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, rektor professor Elxan Hüseynov və universitetin bir qrup professor-müəllim heyəti Sumqayıtda Ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri qoydular.
Sonra Sumqayıt Şəhidlər xiyabanı və şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün SDU-nun həyətində yaradılan abidə kompleksi ziyarət edildi, abidə önünə gül dəstələri düzüldü və Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Universitet elminin və təhsilinin müasir problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı onlayn formatda öz işinə başladı.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, dünyanın bir çox ölkələrindən: Türkiyədən, Rusiyadan bir qrup alimlər iştirak edirdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı və konfransın mövzusunun aktuallığından bəhs etdi və bugünkü konfransın məhz universitet elminin və təhsilinin müasir problemləri mövzusuna həsr edilməsinin təsadüfi olmadığını bildirdi. Prorektor dövlət başçısının rəhbərliyi ilə son illər milli təhsil sisteminin daha da inkişafı, müasirləşdirilməsi, təhsil işçilərinin cəmiyyətdəki layiqli yeri və mövqeyinin möhkəmləndirilməsi, həmçinin onların sosial müdafiə sisteminin etibarlı təmini sahəsində həyata keçirilən mühüm tədbirlər haqqında danışdı və qeyd etdi ki, bu gün həm dünyada, həm də Azərbaycanda cəmiyyət həyatının bütün sahələrində, o cümlədən də təhsildə sürətli dəyişikliklər baş verir. Bu istiqamətdə 60 illik yubileyi qeyd edilən Sumqayıt Dövlət Universitetinin uğurları sonsuz fərəh və sevinc hissi doğurur.
Professor Ramazan Məmmədov “Elm, təhsil və tərbiyənin vəhdətliyi probleminə linqvodidaktik baxış” adlı məruzə ilə çıxış etdi, ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram, layihələr barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, 60 illik fəaliyyəti dövründə Sumqayıt Dövlət Universiteti bir çox tarixi nailiyyətlərə imza atıb.
Azərbaycan Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru professor Yusif Qasımov “Azərbaycanda ali təhsil – müasir çağırışlar”, Hacettepe Universitetinin təqaüddə olan təhsil işçisi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəxri doktoru Şükrü Haluk Akalın “Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60-cı ildönümü münasibətilə”, SDU-nun İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının professorları Aqil Hüseynov “İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının kadr hazırlığındakı rolu və nailiyyətləri”, SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Gənclərin milli-mənəvi dəyərlər əsasında formalaşmasında universitetlərin rolu”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin dosenti Turqay Hüseynov “ZOOM platformasının tətbiqi ilə binar mühazirənin keçirilməsi imkanları haqqında” mövzularında məruzə etdilər və SDU-nu 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edərək universitetin Azərbaycan cəmiyyətindəki əhəmiyyətli rolundan bəhs etdilər. SDU-nun keçdiyi tarixi yoldan, qazandığı uğurlardan və ali məktəbin gənc nəslin təlim-tərbiyəsindəki rolundan danışdılar və bu ali təhsil ocağına yeni-yeni uğurlar arzuladılar. Məruzəçilər qeyd etdilər ki, hazırda dünyada ali təhsilin vəziyyəti və perspektivləri barədə ciddi diskussiyalar aparılmaqdadır. Belə bir qənaət yaranmışdır ki, insan cəmiyyətinin elitar təbəqəsinin formalaşmasında, onların daha sivil və kamil səviyyəyə çatmasında ali təhsilin, xüsusilə universitetlərin rolu əvəzsizdir. Universitetlərimizin perspektiv inkişafını təmin etmək, elm və istehsalatla inteqrasiyanı sürətləndirmək üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi ali təhsil sahəsində islahatların daha səmərəli nəticə verməsinə bilavasitə öz müsbət təsirini göstərir.

The Republican scientific conference dedicated to the 60th anniversary of SSU started its work
First, in connection with the 60th anniversary of Sumgait State University rector professor Elkhan Huseynov and a group of professors and teachers of the university visited the monument of the great leader Heydar Aliyev in Sumgait and laid flowers to the monument.
Then the Sumgayit Alley of Martyrs and the memorial complex in the yard of SSU were visited to perpetuate the memories of the students and graduates who rose to the peak of martyrdom, laid flowers to the monument, and the souls of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our Motherland were commemorated with a minute"s silence.
Later, the Republican scientific conference dedicated to the 60th anniversary of Sumgayit State University on "Modern problems of university science and education" started its work in the online format.
In addition to Azerbaijani universities, a group of scientists from many countries of the world - from Turkey, Russia participated in the conference.
Vice-rector for Science and innovations professor Ramazan Mammadov opened the conference, conveyed the greetings of rector professor Elkhan Huseynov to the participants and spoke about the relevance of the topic of the conference and stated that it is no coincidence that today"s conference is dedicated to the topic of modern university science and education. The vice-rector spoke about the important measures implemented in the field of further development and modernization of the national education system in recent years under the leadership of the head of state, strengthening place and position of education workers in society, as well as the reliable provision of their social protection system.He noted that today both in the world and in rapid changes are taking place in all spheres of social life in Azerbaijan, including education.
Professor Ramazan Mammadov made a speech entitled "Linguo-didactic approach to the problem of the unity of science, education and upbringing", he gave information about the history of the establishment of the higher school, implemented its activities, international programs and projects. He noted that Sumgayit State University has achieved many achievements during its 60-year activity.
The following participants made a speech in the conference: vice-rector for Scientific affairs of Azerbaijan University professor Yusif Gasimov "Higher education in Azerbaijan - modern challenges", retired educator of Hacettepe University, Honorary doctor of Sumgayit State University, Shukru Haluk Akal, "On the occasion of the 60th anniversary of Sumgayit State University", professors of the programming department of information technologies of SSU and Agil Huseynov, , "The role and achievements of the IT and programming department in personnel training", dean of the faculty of History and geography of SSU professor Adil Bakhshaliyev "The role of universities in the formation of young people based on national and moral values", Turgay Huseynov associate professor of Sumgayit State University, "About the possibility of holding a binary lecture applying ZOOM platform”.They congratulated SSU on its 60th anniversary and talked about the important role of the university in the society of Azerbaijan, its achievements and the role of the higher school in the education of the young generation, and they wished this higher educational institution new successes. Speakers noted that several discussions are currently being held about the state and prospects of higher education in the world. It has been concluded that the role of higher education especially universities is irreplaceable in the formation of the elite class of human society. The implementation of a number of measures to ensure the perspective development of our universities, to accelerate the integration of science and industry has a positive effect on the effective results of reforms in the field of higher education.