SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində “Fakültənin intellektləri” adlı bilik yarışı keçirildi
Noyabrın 25-də İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatı və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin birgə dəstəyi ilə “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Fakültənin intellektləri” adlı bilik yarışı keçirildi.
Bilik yarışında iştirak edən fakültənin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək yarışın keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, istedadlı gənclərin aşkara çıxarılması, onların elmi biliklərə həvəsləndirilməsi və rəğbətləndirilməsində bilik yarışlarının mühüm əhəmiyyəti var. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri bilik yarışlarında uğurla iştirak edərək ölkə təhsilinə öz töhfələrini verirlər.
Dekan bilik yarışının təşkilinin tariximizi araşdırmaq və öyrənmək baxımından yüksək əhəmiyyət kəsb etdiyini, 2022-ci ilin “Şuşa İli”nin elan edilməsinin ölkə başçısı tərəfindən Şuşa şəhərinin Azərbaycan xalqı üçün tarixi əhəmiyyətinə və mədəni-mənəvi dəyərinə verilən qiymətin təzahürü olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra müxtəlif mövzuları əhatə edən bilik yarışı iki mərhələdən ibarət olmaqla fərqli formatlarda - birinci mərhələdə 30 nəfər könüllü tələbənin iştirakı ilə test-yazılı formatda keçirildi. 30 sual şifahi olaraq səsləndirildi. İkinci mərhələdə isə əvvəlki mərhələdə iştirak edən tələbələr arasından seçilən ilk 15 nəfər turnirdə iştirak etdi. Onların arasından qaliblər müəyyənləşdirildi.
Qeyd edək ki, “Fakültənin intellektləri” layihəsi çərçivəsində yarışda iştirak edən 5 nəfər tələbə diplom və sertifikatla mükafatlandırılacaq.

A KNOWLEDGE COMPETITION CALLED "INTELLECTUALS OF THE FACULTY" WAS HELD AT THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT OF SSU
On November 25, a knowledge competition dedicated to the "Year of Shusha" called "Intellectuals of the faculty" was held at the faculty of Economics and management with the joint support of the Student Youth Organization and the Student Trade Union Committee.
Dean of the faculty associate professor Aynura Yahyayeva participating in the knowledge competition spoke about the importance of holding the competition. She noted that knowledge competitions are important in identifying talented young people, encouraging them to acquire scientific knowledge. In this direction, students of Sumgayit State University successfully participate in knowledge competitions and contribute to the education of the country.
The dean pointed out that the organization of the knowledge competition is of great importance in terms of researching and learning our history. The announcement of the "Year of Shusha" in 2022 is a manifestation of the appreciation given by the head of the country to the historical importance and cultural and spiritual value of the city of Shusha for the people of Azerbaijan.
Then, the knowledge competition covering various topics was held in two stages in different formats - in the first stage, in a test-written format with the participation of 30 volunteer students. 30 questions were spoken orally. In the second stage, the first 15 students who participated in the previous stage took part in the tournament. The winners were determined among them.
It should be noted that 5 students who participated in the competition within the "Intellectuals of the faculty" project will be awarded diplomas and certificates.