Noyabrın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov iclası açıq elan edərək şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə olan məsələləri diqqətə çatdırdı.
SDU-nun magistrant, doktorant və dissertantlarının attestasiyalarının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov məlumat verdi. Bildirdi ki, elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru proqramları üzrə çalışan doktorantların dissertasiya işlərinin fərdi plan üzrə yerinə yetirilməsinin diqqət mərkəzində saxlanılması, zərurət yarandıqda kafedra iclasında müzakirə olunması fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və doktorantların elmi rəhbərlərinə (elmi məsləhətçilərinə), həmçinin magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyalarının keçirilməsində tələbkarlığın daha da artırılmasının fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
2023-cü ildə SDU-da keçiriləcək respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfransların planının müzakirəsi barədə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov çıxış etdi.
SDU-da tələbələrin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsinin daha da təkmilləşdirilməsi haqqında Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək bildirdi ki, SDU-nun Heydər Əliyev Mərkəzində tələbə-gənclərin iştirakı ilə müntəzəm olaraq keçirilən Heydər Əliyev məktəbinin məşğələləri tələbələrimizin vətənpərvəlik ruhunda tərbiyəsinə müstəsna təsir göstərir.
Tələbə-gənclərin vətənpərvəlik hisslərini daim yüksək səviyyədə saxlamaq məqəsədilə vətənpərvərlik mövzusuna həsr olunmuş bədii və sənədli filmlərin nümayişi, Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanları və Vətən müharibəsinin digər iştirakçıları ilə görüşlərin keçirilməsi, həmçinin Bakı və Sumqayıt şəhərlərində Şəhidlər xiyabanının və Hərbi Qənimətlər Parkının mütəmadi ziyarət olunmasının bundan sonra da davam etdirilməsi tövsiyə olundu.
Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) tərəfindən SDU-da 17 aprel 2023-cü il tarixindən keçiriləcək akkreditasiyaya hazırlıq barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının 30 sentyabr  2022-ci il tarixli (KQ-05 nömrəli) Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Ali Təhsil müəssisəsinin institusional və proqram akkreditasiya Meyarları”na uyğun olaraq, SDU-da 17 aprel 2023-cü il tarixindən akkreditasiya keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
İclasda akkreditasiyanın keçirilməsi ilə əlaqədar özünütəhlil hesabatının hazırlanması üçün Təşkilat komissiyasının yaradılması məqsədilə 37 nəfərdən ibarət tərkib təsdiq edildi.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dissertantı Balakişi İskəndərovun dissertasiya işinə elmi rəhbərin təsdiq edilməsi, Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi və Elmi adların verilməsi barədə məlumat verdi.
Sonra Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dissertantı Balakişi İskəndərovun dissertasiya işinə elmi rəhbər filologiya elmləri doktoru, professor Rafiq Əliyev təsdiq olundu.
Qeyd olundu ki, Elmi Şuraya 1 monoqrafiya, 3 dərs vəsaiti, 2 fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.
Sonra Elmi adların verilməsi ilə əlaqədar Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyevə elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə professor elmi adı verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması məsələsi müzakirə olundu. Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən Şəfa Əliyevə professor elmi adı verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL WAS HELD AT SSU
On November 30, the next meeting of the Scientific Council was held at Sumgayit State University. Rector of the university professor Elkhan Huseynov declared the meeting open, greeted the members of the council and drew attention to the issues on the agenda.
Associate professor Sabir Khalilov - head of the department of Doctoral and master's studies informed about the results of the attestations of master's, doctoral students and dissertation students of SSU. He stated that it is important to focus on the completion of the dissertations  of the doctoral students working on the Doctor of science and doctor of philosophy programs according to an individual plan, if necessary to discuss it at the department meeting  it has been assigned to the faculty deans, department heads and scientific supervisors (scientific advisors). In order to further increase the demands in conducting attestations of dissertation candidates the dissertation works of master's, doctoral students was entrusted to the  faculty deans and department heads.
Head of the Scientific department associate professor Samir Orujov spoke about the discussion of the plan of national and international scientific conferences to be held in SSU in 2023.
For  improvement of the education of students in the spirit of patriotism at SSU, vice rector for Social affairs and public relations Elmar Khalilov made a speech and stated that the  seminars of the Heydar Aliyev school held regularly with the participation of students and young people at the Heydar Aliyev Center of SSU have a great impact on them.
In order to keep students' feelings of patriotism at a high level, the screening of feature films and documentaries dedicated to the theme of patriotism, holding meetings with the National Heroes of the Republic of Azerbaijan and other participants of the Patriotic War, as well as regular visits to the Alley of Martyrs and Military Trophies Park in Baku and Sumgait cities will continue. Pro-rector for Science and innovations professor Ramazan Mammadov spoke about the preparation for accreditation by the Agency for Quality Assurance in Education  to be held at SSU on April 17, 2023, and noted that the Collegium of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan dated September 30, 2022 in accordance with the "Institutional and Program Accreditation Criteria of the Higher Education Institution" approved by the Decision KQ-05, accreditation is planned to be held at SSU from April 17, 2023.
At the meeting, delegation consisting of 37 people  was approved for the purpose of creating the "Organization Commission" for the preparation of the self-analysis report related to the Accreditation.
The scientific secretary professor Mukhtar Samadov informed about the approval of the scientific supervisor for the dissertation work of Balakishi Iskanderov, the dissertation student of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries, the granting of publication rights (grif) to the study materials, and the granting of scientific names.
After that, the dissertation of Balakishi Iskanderov was approved by doctor of philological sciences professor Rafig Aliyev.
It was noted that the Scientific Council received 1 monograph, 3 textbooks, and 2 subject programs. After the discussions, permission was given to publish the study materials.
Then, for the awarding of scientific titles, the issue of submitting a petition to the HAC to grant the scientific title of professor to Shafa Aliyev of the department of World economy and marketing for his scientific and pedagogical activity was discussed in the meeting. After the discussions, based on the results of the secret voting, it was decided to submit a petition to the HAC to give Shafa Aliyev the scientific title of professor.