Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi münasibətilə keçirilmiş müsabiqələrin qalibləri mükafatlandırılıb
Sumqayıt Dövlət Universitetinin yaradılmasının 60 illik yubileyi münasibətilə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planına uyğun olaraq, universitetin öz tələbələri arasında elan etdiyi “Mənim doğma universitetim” adlı esse-yazı müsabiqəsinin və eləcə də SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaş və tələbələri arasında idman spartakiadası qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Universitetlərin və ali təhsilin inkişaf tarixi göstərir ki, ali məktəblərin tərəqqisi ilə cəmiyyətin bütün sahələrində əsaslı irəliləyişlər paralel surətdə gedir. Azərbaycan Respublikasının ən dəyərli, qabaqcıl ali məktəblərindən biri kimi səciyyələndirilən, Sumqayıt şəhərinin əsas elm, təhsil, ictimai fikir və mədəniyyət mərkəzlərindən olan 60 illik yubileyini qeyd edən Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkəmizin ali məktəbləri sistemində yüksək nüfuzu, hərtərəfli inkişafı, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsindəki fəaliyyəti ilə diqqəti cəlb edir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi və Zəfər Günü münasibətilə həm universitet, həm də SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaş və tələbələri arasında idman spartakiadası, “Mənim doğma universitetim” mövzusunda esse-yazı müsabiqəsi, SDU-nun 60 illik fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillərdən və Zəfər Günü ilə əlaqədar tələbələrin əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi, SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışları keçirilmişdir.
Dekabrın 1-də universitetin Böyük Akt zalında keçirilən mükafatlandırılma mərasimində tədbiri Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq, universitet rəhbərliyi və Həmkarlar İttifaqı Komitəsi tərəfindən Fəxri fərmana layiq görülən qalibləri təbrik etdi, vurğuladı ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti nüfuzlu elm və təhsil ocağı olmaqla bərabər, həm də güclü mədəniyyət mərkəzidir. İdman isə universitetin ictimai həyatında xüsusi yer tutur. Elə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışının, idman spartakiadasının, “Mənim doğma universitetim” mövzusunda esse-yazı müsabiqəsinin keçirilməsinin də əsas məqsədi tələbələri milli vətənpərvərlik, mədəniyyətimizə, incəsənətimizə, milli adət-ənənələrimizə hörmət ruhunda tərbiyə etmək, onların bədii-estetik səviyyəsini yüksəltmək, mədəni həyat tərzinin formalaşdırılması işinə köməklik göstərmək, incəsənət və mədəniyyətimizin ayrı-ayrı sənət növləri üzrə istedadlı tələbə və əməkdaşları üzə çıxarmaq, onların qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsinə və eyni zamanda tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsinə dəstək verməkdir.

THE WINNERS OF THE COMPETITIONS HELD ON THE OCCASION OF THE 60TH ANNIVERSARY OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WERE AWARDED
In accordance with the approved Event Plan on the occasion of the 60th anniversary of the founding of Sumgayit State University, the awarding ceremony of the essay-writing contest "My native university" announced by the university among its students, as well as the sports spartakiade among the employees and students of the Sumgayit State Technical College under SSU was held.
The history of the development of universities and higher education shows that with the progress of higher schools, substantial progress in all areas of society is taking place. Characterized as one of the most valuable and advanced higher education institutions of the Republic of Azerbaijan, celebrating the 60th anniversary of Sumgayit city is main center of science, education, public. Sumgayit State University has a high reputation in the system of higher education institutions of our country, comprehensive development, and activities in the field of training highly qualified personnel. In this direction, on the occasion of the 60th anniversary of Sumgayit State University and the Victory Day various events and competitions were held: a sports spartakiade among the employees and students of Sumgayit State Technical College under both the university and SSU, an essay-writing competition on "My native university", 60 years of activity of SSU exhibition of reflective photographs and students" handicrafts and paintings related to Victory Day, dedicated to the 60th anniversary of SSU "What? Where? When?" intellectual knowledge competitions.
On December 1, at the awarding ceremony held in the Great Assembly hall of the university the event was opened by the vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov who congratulated the winners who were awarded honorary degrees by the university administration and the Trade Union Committee. Sumgayit State University is a prestigious center of science and education. It is also a strong cultural center. Sport occupies a special place in the social life of the university. The main purpose of intellectual knowledge competition "What?" Where? When?" sports spartakiade, and essay-writing competition on "My native university" dedicated to the 60th anniversary of Sumgayit State University is to educate students in the spirit of national patriotism, respect for our culture, art, and national traditions, to raise their artistic-aesthetic level, to provide revealing talented students and employees in different art fields and to support the development of their abilities and at the same time the efficient use of students" free time.