Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyi ilə bağlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Dekabr 2022 16:08
SDU-da İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyi ilə bağlı tədbir keçirildi
Dekabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyi ilə bağlı tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə  prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, tədbirin Prezident cənab İlham Əliyevin 29 dekabr 2021–ci il tarixli Sərəncamını rəhbər tutaraq təşkil olunduğunu, milli yaddaşın bərpası baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, İrəvan xanlığı ərazisində yaratdığımız tarixi irsə sahib çıxdığımızı bildirdi. İrəvan Müəllimlər Seminariyasının təhsilin inkişafına, elmi, ədəbi və mədəni mühitin zənginləşməsinə verdiyi əvəzsiz töhfələrdən danışdı. Qeyd etdi ki, milli müəllim kadrları hazırlayan seminariyanın yubileyinin dövlət başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən respublika səviyyəsində qeyd edilməsi mühüm tarixi-siyasi əhəmiyyət daşıyır. İrəvan Müəllimlər Seminariyasının məzunları Cənubi Qafqazda milli maarifçiliyin inkişaf etdirilməsi istiqamətində çox böyük rol oynamışlar. Onlar azərbaycanlılar yaşayan bölgələrdə yeni məktəblərin açılmasında, azərbaycanlı balalarının təhsilə cəlb edilməsində fəal iştirak edərək İrəvanda, Naxçıvanda, Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində milli intibah istiqamətində böyük fədakarlıq göstərirdilər.
ADPU-nun İbtidai təhsil fakültəsinin dekanı  pedaqoji elmlər doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi Fərrux Rüstəmov “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının Qərbi Azərbaycanda milli maarifçiliyin inkişafında rolu” mövzusunda çıxış edərək hazırladığı “İrəvan Müəllimlər Seminariyası və onun məzunları” kitabı haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, bu kitabı məhz Prezident cənab  İlham Əliyevin Sərəncamından və onun elmə-təhsilə yüksək qayğısından ilham alaraq alim-vətəndaş borcunu yerinə yetirmək amalı ilə ərsəyə gətirdiyini vurğulayaraq, bu cür tədqiqatların bütöv Azərbaycan ideologiyasının elmi-obyektiv bazasının genişləndirilməsində çox vacib olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, seminariya Azərbaycan tarixində müstəsna rolu olan görkəmli şəxsiyyətlər yetişdirib və Azərbaycanın qərb bölgəsinin təhsilinin, mədəniyyətinin, pedaqoji fikrinin inkişafında mühüm rol oynayıb.
BDU-nun Pedaqogika kafedrasının professoru, pedaqoji elmlər doktoru Hikmət Əlizadə “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yarandığı tarixi şərait və bağlanma səbəbləri”, ADPU-nun Məktəbəqədər təhsil kafedrasının müdiri pedaqoji elmlər doktoru, professor Müseyib İlyasov “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının tədqiqi tarixi”  mövzularında məruzə ilə  çıxış edərək, İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yaranma tarixi, seminariyada dərslərin təşkili, milli təhsil tariximizdə yeri və əhəmiyyəti, seminariyanın müəllimləri, məzunları haqqında məlumat verdilər. Bu təhsil ocağının sonrakı pedaqoqların yetişməsindəki rolundan bəhs edərək bildirdilər ki, Azərbaycanda maarifçilik ənənələrinin formalaşmasında İrəvan və Qori Müəllimlər Seminariyası böyük rola malikdir.
SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yaranma tarixindən söz açdılar və qeyd etdilər ki, İrəvan şəhəri tarixən azərbaycanlıların köklü yaşadığı böyük elm, maarif və mədəniyyət mərkəzlərindən biri kimi şöhrət tapmışdır.

Home | News | An event was held in SSU in connection with the 140th anniversary of the Yerevan Teachers' Seminary
Yerləşdirilmə tarixi : 05 December 2022 16:08
An event was held in SSU in connection with the 140th anniversary of the Yerevan Teachers' Seminary
On December 5, Sumgayit State University held an event related to the 140th anniversary of the Yerevan Teachers" Seminary.
Professor Ramazan Mammadov vice-rector for Science and innovations of the university opened the event with an opening speech and welcomed the guests and participants. He said that the event was organized in accordance with the Decree of President Ilham Aliyev dated December 29, 2021, that it is important in terms of restoring national memory, and that we are taking ownership of the historical heritage we founded in the territory of the Iravan Khanate. He spoke about the contributions of the Yerevan Teachers" Seminary to the development of education and the enrichment of the scientific, literary and cultural environment. He noted that celebrating the anniversary of the seminary, which prepares national teaching staff, according to the relevant Decree of the head of state, has important historical and political significance. Graduates of the Yerevan Teachers" Seminary played a great role in the development of national education in the South Caucasus. They took part in opening new schools in the regions inhabited by Azerbaijanis and involved Azerbaijani children in education.
Farrukh Rustamov dean of the faculty of Primary education of ASPU, doctor of pedagogical sciences, professor, Honored scientist Farrukh Rustamov gave a speech on the topic "Role of Yerevan Teachers" Seminary in the development of national education in Western Azerbaijan" and information about the book "Iravan Teachers" Seminary and its graduates". He stated that he wrote this book by fulfilling his duty as a scientist-citizen, inspired by the Decree of President Ilham Aliyev and his high concern for science and education.
He noted that the seminary produced outstanding personalities who played an exceptional role in the history of Azerbaijan and in the development of education, culture, and pedagogical thought of the western region of Azerbaijan.
Hikmat Alizadeh, professor of the department of Pedagogy of BSU, doctor of pedagogical sciences "Historical circumstances of the establishment of the Yerevan Teachers" Seminary and the reasons for its closure", head of the department of Pre-School education of ASPU, doctor of pedagogical sciences professor Museyib Ilyasov delivered a report on "History of the Research of the Yerevan Teachers" Seminary" and gave information about the history of Yerevan Teachers" Seminary, the organization of classes in the seminary, its place and importance in the history of national education of the seminary. They said that the role of this educational institution in the training of future educators. Iravan and Gori teachers" seminaries have a great role in the formation of educational traditions in Azerbaijan.
The dean of the faculty of Philology of SSU associate professor Sevinj Hamzayeva, the dean of the faculty of History and geography, professor Adil Bakhshaliyev, the head of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries, professor Avtandil Mammadov spoke about the history of the Yerevan Teachers" Seminary and noted that the city of Yerevan was historically a large city where Azerbaijanis lived.It has gained fame as one of the centers of science, education and culture.