Dekabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi kitabxananın, TEC və THİK-nin birgə təşkil etdiyi oxunması zəruri olan kitabların müzakirəsi aparıldı.
Tədbirdə 3 kitab: Gi De Mopassanın “Gonbul”, Prosper Merimenin “Karmen”, İlyas Əfəndiyevin “Körpüsalanlar” əsərləri üzərində şəxsiyyət və ləyaqət problemi müzakirə olundu.
Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova çıxış edərək bildirdi ki, kitab müxtəlif insanların düşüncələrini vəhdət halında birləşdirən və onların arasında sıx ünsiyyət yaradan mənəvi körpüdür. Bu gün cəmiyyətdə insan amilinin formalaşmasında, fərdin şəxsiyyətə çevrilməsində mədəniyyətin ayrılmaz tərkib hissəsi olan kitab və kitabxanaların rolu böyükdür. Çünki kitabxanalar milli mədəni sərvətlərin qorunub-saxlanılmasında və gələcək nəsillərə ötürülməsində, insanların təfəkkür səviyyəsinin formalaşmasında, elmli, intellektli gənc nəslin yetişməsində böyük rol oynayır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanası ən zəngin fonda, oxucu kontingentinə malikdir.
Nailə Əmrahova  onu da bildirdi ki, kitab müzakirəsi ilə bağlı tədbirin təşkil olunmasında  məqsəd  həm Azərbaycan, həm də dünya ədəbiyyatının yeni mərhələyə yüksəlməsində müstəsna rolu olmuş böyük yazıçı, dramaturq, ictimai xadimlərin zəngin yaradıcılığını gənclərin daha dərindən öyrənməsi və təhlil etməsi, onların bilik dairəsinin inkişaf etdirilməsi, nitq və tədqiqat bacarıqlarının aşkara çıxarılmasından ibarətdir.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Afiqə Alıyeva, Elmi kitabxananın əməkdaşı Sevinc Məmmədova, SDU üzrə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Şəfa İsayeva, fakültə üzrə sədri Solmaz Bəhramzadə,  Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin fakültə üzrə sədri Ləman Xudiyeva çıxış edərək bildirdilər ki, kitablar gənc nəsildə vətənpərvərliyin, tarixə, milli köklərə bağlılığın formalaşdırılmasına əsaslı təsir göstərəcək ideoloji mənbələr rolunu oynayır, onların kənar təsirlərdən qorunması üçün dünyagörüşünü zənginləşdirir, dövlətə, dövlətçiliyə, vətənə, xalqa bağlılıq hisslərini aşılayır.

Home | News | A BOOK DISCUSSION WAS HELD IN THE SCIENTIFIC LIBRARY OF SSU
On December 7, a discussion of must-read books was held at Sumgayit State University  jointly organized by the Scientific library, SSS and STUC.
At the event, the problem of identity and dignity was discussed in 3 books - "Gombul" by  Guy De Maupassa, "Carmen" by Prosper Merimen, "Korpusalanlar" by Ilyas Efendiyev.
The director of the scientific library Naila Amrahova said that the book is a moral bridge that unites the thoughts of different people and makes  close communication between them. Today, the role of books and libraries, which are an integral part of culture, is great in the formation of the human factor in society, in the transformation of an individual into a personality. Because libraries play a great role in preserving and passing on national cultural resources to future generations, in shaping people"s level of thinking, and in raising a educated and intelligent young generation. In this direction, the Scientific library of Sumgayit State University has the richest fund and reader contingent.
Naila Amrahova also stated that the purpose of organizing the book discussion event is for young people to study and analyze the rich creativity of great writers, playwrights and public figures, and to reveal their  speech and research skills.
Afiga Aliyeva senior lecturer  of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries , Sevinj Mammadova  employee of the scientific library, Solmaz Bahramzade  chair of the faculty of the Student Scientific Society, Laman Khudiyeva chair of the faculty of the Student Trade Union Committee  spoke  that books instill patriotism, history, and national roots in the young generation.They  impact on the studentsʾthoughts, enriches their worldview to protect them from external influences, and instills feelings of attachment to the state, motherland, and people.
At the end, the questions of the students who participated closely in the discussions were answered.