Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Şuşa İli”nə həsr olunmuş V debat-natiqlik turnirinə start verildi
Dekabrın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatı və Debat klubunun təşkilatçılığı ilə “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsində təşkilatlar mühüm rol oynayır” mövzusunda beşinci debat-natiqlik turniri keçirildi.
SDU-nun Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılı iştirakçıları salamlayaraq debat oyunlarının əhəmiyyətindən, debatın gənclərin inkişafındakı rolundan bəhs edərək komandalara uğurlar arzuladı. Bildirdi ki, Şuşa şəhərinin 270 illiyi ilə əlaqədar ölkəmizdə 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan olunması çox mütərəqqi bir addımdır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər, sərgilər və idman spartakiadası keçirildi.
SDU-nun “Debat klubu”nun sədri Anar Qurbanov turnir haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki, “Dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsində təşkilatlar mühüm rol oynayır” mövzusunda keçirilən turnirin əsas məqsədi xüsusi əhəmiyyət daşıyan mövzunun gənclər tərəfindən debat və natiqlik bacarıqları vasitəsilə araşdırılması, məlumatlılığın artırılması, müxtəlif mövqelərdən təhlil olunması və əsaslandırılmasıdır.
Yarışı universitetimizin tələbələrindən ibarət hakimlərlə yanaşı, Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin hakimləri idarə edirdilər.
Final mərhələsində Tarix və coğrafiya fakültəsinin “İstiqlal”, Filologiya fakültəsinin “Daşaltı” komandaları qarşılaşdılar.
Qeyd edək ki, Debat Forumunda 26 komanda iştirak edirdi. Qalib komanda növbəti həftə müəyyən olunacaq.

Home | News | The 5th debate-speech competition dedicated to the "Year of Shusha" was launched at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 12 December 2022 12:34
The 5th debate-speech competition dedicated to the "Year of Shusha" was launched at SSU
On December 10, Sumgayit State University hosted the fifth debate-speech competition on the theme "Organizations play an important role in the regulation of interstate relations" dedicated to the "Year of Shusha" organized by the Student Youth Organization and Debate club of SSU.
Tayfun Hajili the chairman of the Student Union Committee of SSU welcomed the participants and spoke about the importance of debate games, the role of debate in the development of the youth, and wished success to the teams. He said that declaring 2022 "Year of Shusha" in our country in connection with the 270th anniversary of the city of Shusha is a necessary step. In this direction, a series of events, exhibitions and a sports spartakiade were held at Sumgayit State University.
Anar Gurbanov, chairman of the "Debating club" of SSU gave information about the competition and noted that the main purpose of it , which was held under the theme "Organizations play an important role in the regulation of interstate relations" was the investigation of a particularly important topic by young people through debate.
The competition was managed by the judges of the Debate civil society, in addition to the judges of the students of our university.
In the final stage, the teams "Istiqlal" of the faculty of History and geography and "Dashaltı" of the faculty of Philology competed.
We should note that 26 teams participated in the Debate Forum. The winning team will be determined next week.