Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Brandenburq Texniki Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Dekabr 2022 15:08
Əməkdaşlarımız Brandenburq Texniki Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Dekabr ayının 8-indən 11-ə kimi Almaniyanın Brandenburq Texnologiya Universitetinin prezidenti professor xanım Gesin Qrandenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər etmişdir.
Qeyd edək ki, dekabr ayının 8-də Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev BTU-nin nümayəndə heyətini qəbul etmişdir. Nazir Azərbaycan Texniki Universiteti və Brandenburq Texniki Universiteti arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin cari vəziyyətindən məmnunluğunu ifadə edib, hər iki ali təhsil müəssisəsi arasında imzalanmış magistratura və doktorantura səviyyələrində ikili diplom proqramları haqqında müqavilələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Brandenburq Texniki Universitetinin prezidenti öz növbəsində Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasında maraqlı olduqlarını bildirib.
Dekabrın 10-da AzTU-da SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov, Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayevanın iştirakı ilə BTU-nun Metalkəsən dəzgahlar kafedrasının müdiri professor Silviya Simon və kafedranın assistenti Yuliya Morozova ilə görüş keçirildi. Görüşdə AzTU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru texnika elmləri doktoru, professor Sübhan Namazov, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Fariz Məmmədov, Tədris hissəsinin müdiri dosent Ərəstun Məmmədov və Xüsusi texnika və texnologiyalar kafedrasının professoru Fariz Əmirov iştirak etdi.
Görüş zamanı SDU ilə BTU arasında elektrik mühəndisliyi istiqaməti üzrə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, müştərək tədbirlər proqramı və xüsusilə də beynəlxalq tələbə mobilliyinin mövcud imkanları barədə müzakirələr aparıldı. Hazırda “Alman Akademik Mübadilə Xidməti”nin (DAAD) maliyyə dəstəyi ilə SDU-nun müxtəlif ixtisas və təhsil səviyyələrindən olmaqla 15 tələbənin “Almaniya mədəniyyəti təhsili və həyatı ilə tanışlıq” mübadilə proqramına müraciət olunmuşdur.

Home | News | Our employees met with the delegation of Brandenburg Technical University
From December 8 to 11, a delegation led by the president of Germany's Brandenburg University of Technology, professor Gesin Grande visited Azerbaijan.
We should note that on December 8, the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev received the delegation of BTU. The minister expressed his satisfaction with the current state of cooperation between Azerbaijan Technical University and Brandenburg Technical University, and emphasized the importance of the agreements on dual diploma programs at the master's and doctoral levels signed between both higher education institutions. The president of Brandenburg Technical University, in his turn, said that they are interested in establishing cooperative relations with higher education institutions of the Republic of Azerbaijan. On December 10, a meeting was held with professor Silvia Simon and Yuliya Morozova, assistant of the department and other participants such as: vice-rector of SSU for International relations associate professor Gafar Atayev, associate professor Turgay Huseynov, head of the department of Electromechanics, head of the Quality assurance department Narmin Hasanova and head of the department of International cooperation and foreign students Sadagat Fatullayeva, head of the department of Metalworking machine tools of BTU.
The meeting was attended by vice rector of ATU for Science and innovations, doctor of technical sciences,professor Subhan Namazov, vice rector for International relations associate professor Fariz Mammadov, head of the teaching department associate professor Arastun Mammadov and professor of the department of Special Techniques and Technologies Fariz Amirov . During the meeting, discussions were held on the development prospects of cooperation between SSU and BTU in the field of electrical engineering, the joint events program, and especially the current opportunities for international student mobility. Currently, with the financial support of the "German Academic Exchange Service" (GAAS), 15 students of SSU from various specializations and educational levels have applied for the exchange program "Getting to know German culture, education and life".