SDU-da “Ulu öndər Heydər Əliyev irsi-milli sərvətimizdir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Xalqımız 12 dekabr tarixini Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım Günü kimi böyük minnətdarlıq hissi ilə qeyd edir. Tarixə öz adını əbədi həkk etmiş nadir şəxsiyyətin, qüdrətli siyasi xadimin həyat və fəaliyyəti hər bir Azərbaycan vətəndaşının qürur mənbəyinə çevrilmişdir. Bu münasibətlə dekabrın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım Gününə həsr olunmuş “Ulu öndər Heydər Əliyev irsi-milli sərvətimizdir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransdan öncə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov və universitetin professor-müəllim heyəti ümummilli lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Konfransı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı, Ulu öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı və milli dövlətçiliyin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından danışdı. Bildirdi ki, bütün ömrünü respublikamızın inkişafı üçün sərf edən, müasir Azərbaycanı həmişə güclü görmək istəyən Ulu öndərin 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması bizə imkan verəcək ki, onun həyat və fəaliyyətini daha geniş formada öyrənək və bu irsi gənc nəslə çatdıraq. Çünki Heydər Əliyevin zəngin və çoxşaxəli irsi xalqımızın milli sərvətidir. Daim azərbaycanlı olması ilə fəxr edən Heydər Əliyevin ruhu şaddır. Xilaskarı olduğu müstəqil Azərbaycanın ərazi bütövlüyü onun ideya və əməllərini davam etdirən Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bərpa edilib, 30 ildən bəri düşmən əsarətində olan Qarabağ əbədi azadlığına qovuşub. Ulu öndərin Anım Gününü qeyd etdiyimiz bu günlər tarixi günlərdir. Azərbaycan xalqı bundan sonra da, tarix var olduqca bizə müstəqillik, azadlıq hissini yaşadan, azərbaycançılıq məfkurəsinin banisi olan Ulu öndər Heydər Əliyevi unutmayacaq və onun siyasi kursunun layiqli davamçısı, dəmir iradəli Müzəffər Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşərək güclü Azərbaycan naminə daha da inamla mübarizə aparacaqdır.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor, Əməkdar müəllim, professor Ramazan Məmmədov “Tarixi şəxsiyyət və tarixi yaradan şəxsiyyət – Heydər Əliyev”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva “Heydər Əliyev və Azərbaycanda iqtisadi dirçəliş”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Heydər Əliyev milli həmrəyliyimizin banisidir”,Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samir Məhərrəmov “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi-siyasi inkişafı, milli demokratik dəyərlərin daha da möhkəmləndirilməsi Prezident İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə”, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Günel Əliyeva “Heydər Əliyev fondu vətənə, xalqa, dövlətə xidmət nümunəsidir” mövzularında çıxış edərək Azərbaycanın hərtərəfli tərəqqisi yolunda böyük tarixi xidmətlər göstərən, dövlət müstəqilliyinin və təhlükəsizliyinin qorunmasına əvəzsiz töhfələr verən Ulu öndər Heydər Əliyevin Vətənə sədaqət, xalqa fədakarlıqla xidmət nümunələrindən söz açdılar. Qeyd etdilər ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin uca zirvəyə qaldırdığı müasir Azərbaycan bu gün möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf edir. Cənab İlham Əliyev Ulu öndərin siyasətini davam etdirməklə güclü Azərbaycanı dünyada lider ölkələrdən birinə çevirib. Müstəqil respublikamız ümummilli liderin indiki və gələcək nəsillərə əmanətidir.

Home | News | A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE WAS HELD AT SSU ON THE TOPIC "GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV HERITAGE IS OUR NATIONAL WEALTH"
Yerləşdirilmə tarixi : 12 December 2022 15:15
A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE WAS HELD AT SSU ON THE TOPIC "GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV HERITAGE IS OUR NATIONAL WEALTH"
Our people celebrate December 12 as the commemoration day of the great leader Heydar Aliyev with great gratitude. The life and activity of a rare personality, a powerful political figure, who forever engraved his name in history has become a source of pride for every citizen of Azerbaijan. On this occasion, on December 12, the Heydar Aliyev school of Sumgayit State University held a scientific-practical conference on the theme "Great leader Heydar Aliyev heritage  is our national wealth" dedicated to the memory of the great leader Heydar Aliyev.
Before the conference, rector of Sumgayit State University professor Elkhan Huseynov and the faculty members of the university paid tribute to the memory of national leader Heydar Aliyev by  laying flowers to the bust erected in the lobby of the university.
Rector of the university professor Elkhan Huseynov opened the conference and greeted the participants, spoke about the multifaceted activities of the great leader Heydar Aliyev, his  incomparable historical services in the direction of the development of Azerbaijan and the strengthening of national statehood, and his great rescue mission. He said that the celebration of the 100th anniversary of the Great Leader, who spent his whole life for the development of our republic and always wanted to see modern Azerbaijan strong, will allow us to study his life and activities in a broader way and convey this legacy to the younger generation. Because the rich and diverse heritage of Heydar Aliyev is the national wealth of our people. The territorial integrity of independent Azerbaijan was restored under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief  Ilham Aliyev who continued his ideas and activities, and Karabakh after 30 years regained its eternal freedom. These days, when we celebrate the Commemoration Day of the Great Leader  are historical days. As long as there is history, Azerbaijan people  will not forget the great leader Heydar Aliyev, who gave us the feeling of independence and freedom, the founder of the ideology of Azerbaijanism.The  worthy follower of his political course, the iron-willed Supreme Commander-in-Chief  fight with more confidence for the sake of strong Azerbaijan.
The following participants made a speech in the different topics in the conference: vice-rector for Science and innovations, Honored teacher,professor Ramazan Mammadov "Historical personality and personality who creating history - Heydar Aliyev", dean of the faculty of Economics and management, associate professor Aynura Yahyayeva "Heydar Aliyev and economic revival in Azerbaijan", head of the department of  History and its teaching methodology  associate professor Sona Maharramova "Heydar Aliyev is the founder of our national solidarity",  senior lecturer of the department of history of peoples of  Azerbaijan and Eastern Europe Samir Maharramov "Economic and political development of the Republic of Azerbaijan, further strengthening of national democratic values during the reign of president Ilham Aliyev", third year student of the faculty of Philology Gunel Aliyeva  "Heydar Aliyev Foundation is an example of service to the motherland, the people, the state". They noted that today"s modern is successfully developing under the wise leadership Ilham Aliyev. By continuing the policy of the Great leader Ilham Aliyev Azerbaijan turned a strong state  into one of the leading countries in the world.