SDU-nun əməkdaşları I Beynəlxalq Elmi Konqresdə iştirak ediblər
Dekabrın 23-də Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin təşkilatçılığı ilə hibrid formatda “Dünyanın etnolinqvistik müxtəlifliyi və türk irsi” adlı I Beynəlxalq Elmi Konqres keçirildi.
Azərbaycandan, Qazaxıstandan, Türkiyədən, Özbəkistandan, Macarıstandan və eləcə də Rusiyadan görkəmli elm adamlarının və tədqiqatçıların da qatıldığı bu tədbirin məqsədi Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetində yeni təsis olunmuş “Türkologiya və altaistika” elmi-tədqiqat mərkəzinin, etnolinqvistika və türkologiya sahəsində müasir elmi araşdırmaların təqdimatı və qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi idi.
Konqresin plenar iclasını Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin rektoru professor Janseit Tuymebaev açaraq konqresə qoşulan elm adamlarını salamladı və qonaqları tədbir iştirakçılarına təqdim etdi.
Sonra təbrik nitqi ilə Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev, Türkiyə Türk Mədəniyyəti Tədqiqat İnstitutunun direktoru professor Erjilasun Ahmet Bijan, Türksoyun Baş katibi Sultan Raev, Beynəlxalq Türkologiya Mərkəzinin sədri, Qazaxıstan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Erden Kajıbek, eləcə də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun adından universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü professor Ramazan Məmmədov çıxış etdilər.
Professor Ramazan Məmmədov konqres iştitakçılarına rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı, türkologiya sahəsində tədqiqat aparan azərbaycanlı alimlərin fəaliyyətindən və onların türk irsi sahəsində aparılan elmi-tədqiqat işlərinə verdikləri töhfələrdən danışdı.
Qeyd edək ki, konqresdə Qazaxıstan Respublikasında fəaliyyət göstərən türkdilli dövlətlərin diplomatik korpuslarının nümayəndələri də iştirak edirdilər.
Konqresin plenar iclası başa çatdıqdan sonra 4 müxtəlif istiqamət üzrə bölmə iclasları dekabrın 24-dək davam edəcək. Qeyd edək ki, beynəlxalq konqresin “Türk sivilzasiyası: tarix, arxeologiya və etnopolitika” bölməsində SDU-nun Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova və 12 əməkdaş, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.

Home | News | Employees of SSU participated in the 1st International Scientific Congress
On December 23, the 1st International Scientific Congress "Ethnolinguistic diversity of the world and Turkic heritage" was held in a hybrid format organized by Kazakh National University named after Al-Farabi.
The purpose of this event, which was attended by prominent scientists and researchers from Azerbaijan, Kazakhstan, Turkey, Uzbekistan, Hungary, as well as Russia, is a presentation of   modern scientific research in the field of ethnolinguistics and Turkology of the newly established research center "Turkology and altaistics" at Kazakh National University named after Al-Farabi   and to discuss upcoming tasks.
Rector of Kazakh National University named after Al-Farabi, professor Janseit Tuymebaev opened the plenary session of the congress, greeted the scientists joining the congress and introduced the guests to the participants of the event.
Then, the following participants made speech: the president of the International Turkic Academy, academician Sahin Mustafayev, the director of the Research Institute of Turkish Culture, professor Erjilasun Ahmet Bijan, the secretary general of Turksoy, Sultan Raev, the chairman of the International Turkology Center, the corresponding member of the Kazakhstan Academy of Sciences, Erden Kajibek, as well as on behalf of the rector of Sumgayit State University, professor Elkhan Huseynov the vice-rector for Science and innovations and a full member of the Russian Academy of Natural Sciences professor Ramazan Mammadov.
Professor Ramazan Mammadov conveyed the greetings of rector professor Elkhan Huseynov to the participants of the congress, spoke about the activities of Azerbaijani scientists conducting research in the field of Turkology and their contributions to scientific research in the field of Turkish heritage.
We should note that representatives of the diplomatic bodies of Turkic-speaking countries operating in the Republic of Kazakhstan also participated in the congress.
After the plenary session of the Congress, the sectional meetings in 4 different directions will continue until December 24. In the section of the "Turkish civilization: history, archeology, and ethnopolitics" of the international congress head of the department of History and its teaching methodology of SSU, associate professor Sona Maharramova and 12 employees, head of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology, associate professor Buyukkhanim Eminli and head of the department of International cooperation and foreign students Sadagat Fatullayeva participated.