Mühəndislik fakültəsinin əməkdaşları Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər
Dekabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev başda olmaqla bir qrup müəllim və tələbə heyəti fakültədə təhsil alan I kurs tələbəsi Nurlanə Yusifovanın 2020-ci ildə erməni vandalları tərəfindən işğal olunmuş torpaqların azadlığı uğrunda gedən 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olmuş qardaşı Hüseyn Yusifovun vəfatının ikinci ildönümü ilə əlaqədar Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər.
Ziyarət zamanı Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi, onların məzarları üzərinə qərənfillər düzüldü.
Dosent Ulduz Ağayev qeyd etdi ki, bu gün fəxrlə söyləyə bilərik ki, 27 sentyabrda başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində igid, cəsur, qəhrəman oğullarımız göstərdikləri şücaətlə bir daha sübut etdilər ki, xalqımız məğrur və məğlubedilməzdir.
Ulduz Ağayev onu da qeyd etdi ki, illər ötsə belə, 44 gün davam edən Vətən müharibəsinin hər gününü bizlərə Qələbə sevinci ilə bəxş edən oğullarımızı hər zaman yad edəcəyik. Çünki Vətən torpaqlarının ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan mübarizədə əbədi zirvəyə ucalmış şəhidlərimizi tanıtmaq və yad etmək vətəndaş olaraq bizim hər birimizin borcudur. Xalqımız “Şanlı Zəfər” tariximizi yazan şəhidlərimizin əziz xatirəsini daim qəlbində yaşadacaqdır.
Qeyd edək ki, şəhid Hüseyn İsaq oğlu Yusifov 12 iyul 2002-ci ildə Ağstafa rayonunun Poylu kəndində anadan olub. Sumqayıt şəhər Bülbül adına 2 saylı musiqi məktəbinin məzunu olub. 26 dekabr 2020-ci ildə Ağdərə, Suqovuşan uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olmuşdur. O, ölümündən sonra "Suqovuşanın azad olunmasına görə", “Cəsur döyüşçü”  və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif olunub .

Home | News | EMPLOYEES OF THE FACULTY OF ENGINEERING VISITED SUMGAYIT ALLEY OF MARTYRS
On December 26, a group of teachers and students, led by associate professor Ulduz Agayev - dean of the faculty of Engineering of Sumgayit State University and  Nurlana Yusifova -  a first-year student studying at the faculty visited Sumgait Alley of Martyrs on the occasion of the second anniversary of her brother Huseyn Yusifov"s death, who was martyred in the 44-day war for the liberation of the lands occupied by Armenian vandals in 2020.
During the visit, the memory of the children of the Motherland  died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan  was commemorated with a minute"s silence, and carnations were laid  on their graves.
Docent Ulduz Agayev noted that today we can proudly say that our brave  and heroic sons proved once again that our nation is proud of with their bravery in the Patriotic war that started on September 27 and lasted for 44 days.
Ulduz Agayev also noted that even if the years pass, we will always remember our sons who gave us the joy of Victory every day of the 44-day Patriotic war. Because it is the duty of each of us as citizens to recognize and remember our martyrs who rose to the eternal peak in the struggle for the territorial integrity of the Motherland. Our people will always cherish the dear memory of our martyrs who wrote the history of "Glorious Victory"  in their hearts.
Martyr Yusifov Huseyn Isag oglu  was born on July 12, 2002 in Poylu village of Aghstafa district. He graduated from music school No. 2 named after Bulbul in Sumgayit city. On December 26, 2020, he was heroically martyred in the battles for Aghdara, Suguvushan. After his death, he was awarded "Suqovuşanın azad olunmasına görə ("For the liberation of Sugovushan"), “Cəsur döyüşçü”("Brave Warrior") and “Vətən uğrunda”("For the motherland") medals.