SDU-da Enactus Azərbaycan beynəlxalq proqramının info-sessiyası keçirildi
Dekabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Enactus Azərbaycan proqramının info-sessiyası baş tutdu.
SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev iştirakçıları salamlayaraq tədbiri açdı. "Enactus Azərbaycan" proqramının direktoru Rəşad Zeynalovu tədbir iştirakçılarına təqdim etdi, Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını və tələbələrə yeni layihəlrdə daha aktiv iştirak etmələri barədə tövsiyələrini çatdırdı. SDU-nun Enactus komandasının fəaliyyətindən, bu sahədə həyata keçirilmiş layihələrdən, proqramın gənclər üçün əhəmiyyətindən, tələbələrin bu layihələrə artan marağından danışdı. Qeyd etdi ki, gələcəyini düşünən hər bir dövlətin milli inkişaf strategiyasının mühüm istiqamətlərindən birini məhz rasional gənclər siyasəti təşkil edir. Əsası ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş gənclər siyasəti bu gün möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir, gənclərimiz dövlətimizin daim qayğı və dəstəyin hiss edirlər. Enactus gələcək nəsil təşəbbüskar liderləri və sosial yenilikçiləri yetişdirən dünyanın ən böyük təcrübə öyrənmə platformasıdır, gənclərə nəzəri biliklərini praktikada tətbiq etməyə, biznes, təhsil və sosial layihələrin həyata keçirilməsinə şərait yaradır və azad sahibkarlığı təbliğ edir.
Sonra çıxış üçün söz SDU-nun Enactus komandasının kapitanı Şəfa İsayevaya verildi, o da çıxışında bildirdi ki, dünyanın 34 ölkəsindən minlərlə tələbəni birləşdirən “Enactus” proqramı Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilməkdədir. SDU-da silsləli şəkildə layihələr icra edir. “Enactus” proqramının tələbəyönümlü siyasətini nəzərə alaraq, hər il ölkəmizin ali və orta təhsil müəssisələrini təmsil edən “Enactus” komandaları Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri çərçivəsində layihələr hazırlayaraq Milli Çempionat və Dünya Kubokunda mübarizə aparırlar. SDU-nun Enactus komandası belə müsabiqələrdə bir neçə dəfə 2-ci və 3-cü yerlərə layiq görülmüşdür.
SDU-nun magistrantı Seymur Talıbov “Hand made store” layihəsinin təqdimatını edərək layihə barədə ətraflı məlumat verdi və bu layihə maraqla qarşılandı.
Daha sonra "Enactus Azərbaycan" proqramının ölkə üzrə proqram direktoru Rəşad Zeynalova söz verildi. O, komandaların formalaşdırılması, hazırlanacaq layihələrin meyarları və hər il təşkil olunan Milli yarış və Dünya Kuboku barəsində də danışdı. “Enactus” proqramı çərçivəsində ölkəmizdə müntəzəm olaraq müxtəlif sahələri əhatə edən tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Belə ki, cari ilin 18 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı, “Gənclərin Maarifləndirilməsinə Dəstək” İctimai Birliyi və “Enactus Azərbaycan”ın birgə təşkilatçılığı və “BP Azərbaycan” şirkətinin baş sponsorluğu ilə “Enactus Azərbaycan” milli yarışı həyata keçirilmişdir. Milli yarışda 17 ali və orta ixtisas təhsil müəssisəsi üzrə komandalar 6 mindən çox insanı əhatə edən 36 fərqli sosial sahibkarlıq layihəsini təqdim etmişdir. Gənclərin innovativ layihələrə cəlb edilməsinin, sahibkarlıq ideyasının tələbələr arasında təbliğ edilməsinin önəmini vurğulayan R.Zeynalov yüksək potensiala malik olan SDU-nun “ENACTUS” komandasına uğurlar arzuladı.
Görüşdə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin rəhbəri dosent Lalə Bunyatova, Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının dosenti Şəfiqə Məmmədova, Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Afət Rəfiyeva iştirak etdilər.

Home | News | An info-session of the Enactus Azerbaijan international program was held at SSU
On December 26, an info-session of the Enactus Azerbaijan program took place at Sumgayit State University.
Vice -rector for International relations of SSU assistant professor Gafar Atayev opened the event by welcoming the participants. The director of "Enactus Azerbaijan" program Rashad Zeynalov was introduced to the participants of the event, he conveyed the greetings of the rector of the university professor Elkhan Huseynov and his recommendations to the students to participate more actively in new projects. He spoke about the activities of the SSU Enactus team, the projects implemented in this field, the importance of its program for young people, and the growing interest of students in these projects. He noted that rational youth policy is one of the important directions of the national development strategy of every country thinking about its future. The youth policy which was founded by our national leader Heydar Aliyev is implemented today by our president Ilham Aliyev, our youth feel the constant care and support of our state. Enactus is the world"s largest experiential learning platform that trains the next generation of entrepreneurial leaders and social innovators enables young people to put their theoretical knowledge into practice, implement business, educational and social projects, and promotes free entrepreneurship.
Then the floor for the speech was given to Shafa Isayeva - the captain of the SSU Enactus team stated in her speech that the "Enactus" program, which unites thousands of students from 34 countries of the world, is being carried out in our country with the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan. Taking into account the student-oriented policy of the "Enactus" program, "Enactus" teams representing higher and secondary educational institutions of our country prepare projects within the framework of Sustainable Development Goals and compete in the National Championship and the World Cup every year. Enactus team of SSU has been awarded 2nd and 3rd places several times in such competitions.
Seymur Talibov- a graduate student of SSU presented the "Hand made store" project and gave detailed information about the project.
Later, Rashad Zeynalov - country program director of "Enactus Azerbaijan" program was given the floor. He also talked about the organizing of teams, the criteria of the projects to be prepared, and the National competition and the World Cup organized every year. Within the framework of the "Enactus" program, events covering various fields are regularly implemented in our country. Thus, on July 18 of the current year, the "Enactus Azerbaijan" National Competition was held under the joint organization of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Student Youth Organizations Union , Public Union support for the youth education and "Enactus Azerbaijan" and the main sponsorship of the "BP Azerbaijan" company. In the national competition, teams from 17 higher and secondary educational institutions presented 36 different social entrepreneurship projects involving more than 6,000 people. Emphasizing the importance of involving young people in innovative projects and promoting the idea of entrepreneurship among students, R. Zeynalov wished success to the high-potential SSU "ENACTUS" team.
At the meeting, the head of the Student Scientific Society, associate professor Lala Bunyatova, the head of the department of Process automation of the faculty of Engineering professor Javanshir Mammadov, the head of the department of Finance and accounting of the faculty of Economics and management associate professor Loghman Abdullayev, the associate professor of the department of World economy and marketing Shafiga Mammadova, senior lecturer of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries of the faculty of Philology Afat Rafiyeva participated.