Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Şuşa-270” adlı elmi-praktik konfrans keçirildi
Dekabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Şuşa-270” adlı elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Konfransı giriş sözü ilə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq konfransın önəmindən bəhs etdi. Şuşanın xalqımız üçün tarixi əhəmiyyətə və yüksək mədəni-mənəvi dəyərə malik olduğunu, strateji mövqedə yerləşən bu şəhərin Müzəffər Ali Baş Komandanımız cənab İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin şücaəti sayəsində 2020-ci ilin noyabrın 8-də erməni işğalından azad edilməsinin Qələbənin qazanılmasına səbəb olduğunu qeyd etdi. Qarabağ Zəfərindən dərhal sonra Şuşanın əvvəlki tarixi görkəminin və mədəni ruhunun bərpa edilməsi istiqamətində dövlətin həyata keçirdiyi kompleks və sistemli tədbirlərdən danışan dosent Elmar Xəlilov Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsinin mühüm tarixi əhəmiyyətə malik hadisə olduğunu vurğuladı. Prorektor Sumqayıt Dövlət Universitetində  “Şuşa İli” ilə bağlı təşkil edilən silsilə tədbirlərdən, sərgi və müsabiqələrdən söhbət açdı, keçirilən tədbirlərin mədəniyyət paytaxtımızın irsinin təbliğinə töhfə olacağını qeyd etdi və bugünkü elmi-praktik konfransın əsas məqsədinin Qarabağla bağlı aparılan tədqiqatların nəticələrinin elmi ictimaiyyətə təqdim edilməsi olduğunu diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Şuşa şəhərinin siyasi tarixi”, kafedranın baş müəllimi Samin Qocayev “Şuşa şəhərinin strateji əhəmiyyəti”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov  “Mədəniyyət beşiyi Şuşa”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin  IV kurs tələbələri: Songül Kərimzadə “Şuşa şəhərinin azad edilməsi - Vətən müharibəsinin zirvəsi, qalibiyyətin təntənəsidir”, Fərid Abbaszadə “Şuşa şəhərində aparılan abadlıq, quruculuq işləri geri dönüşün müjdəsidir” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı ilə Şuşa gündən-günə inkişaf edir, tarixi əzəmətini bərpa edir və sürətlə işğaldan əvvəlki xoşbəxt çağlarına qovuşmağa çalışır. Şuşanın ən böyük sevinci isə illərdir həsrətini çəkdiyi doğma sakinlərinə yenidən qovuşmasıdır.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev çıxış edərək Qarabağın incisi sayılan Şuşanı iki il əvvəl erməni işğalından azad edən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin şanlı tarix yazdığını qeyd etdi, 2022-ci ilin "Şuşa İli" elan edilməsi ilə bağlı dövlət başçısının imzaladığı sərəncamın əhəmiyyətindən danışdı. Professor Adil Baxşəliyev diqqətə çatdırdı ki, təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan və bu il 270 illiyi qeyd olunan Şuşa şəhəri zəngin inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın və bütün Cənubi Qafqazın mədəni, eləcə də ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynamışdır. Bənzərsiz tarixi görkəmini həmişə qoruyub-saxlayan bu şəhər yetişdirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir salnaməmizə silinməz səhifələr yazmışdır.

Home | News | A scientific-practical conference "Shusha-270" was held at SSU
On December 28, a scientific-practical conference  "Shusha-270" dedicated to the "Year of Shusha" was held at Sumgayit State University.
First, the dear memory of our martyrs who died for the territorial integrity of our land was commemorated with a minute of silence.
Vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov opened the conference and spoke about the importance of the conference. He stated that Shusha is of historical necessity  and high cultural and moral value for our people, and thanks to the decisive leadership of our Commander-in-Chief  Ilham Aliyev, the bravery of our heroic soldiers and officers, the liberation of this city from the Armenian occupation on November 8, 2020 was the reason for the Victory. noted that. Speaking about the complex and systematic measures implemented by the state in order to restore the previous historical appearance and cultural spirit of Shusha immediately after the Karabakh Victory associate professor Elmar Khalilov said that according to the relevant decrees of the president of the Republic of Azerbaijan, the declaration of the city of Shusha as the cultural capital of Azerbaijan and the year 2022 as the "Year of Shusha" are of great historical significance. The vice-rector talked about the series of events, exhibitions and competitions organized in Sumgayit State University in connection with the "Year of Shusha" and  noted that the events will contribute to the promotion of the heritage of our cultural capital. The  main goal of today"s scientific-practical conference is to present the results of research on Karabakh to the scientific institution.
The following participants made a speech: professor Shirkhan Salimov - head of the department of history of the peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, "Political history of the Shusha city", senior lecturer of that department Samin Gocayev "Strategic importance of the  Shusha city", head of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries professor Avtandil Mammadov "Cradle of culture -Shusha", department of History and geography  IV year students Songul Karimzade  "The liberation of Shusha city is the peak of the Patriotic war, the celebration of victory", Farid Abbaszade "The improvement and construction works carried out in Shusha city are the blessing  of the return". They said that today, with the special attention and care of the president Ilham Aliyev Shusha is developing day by day, restoring its historical glory and trying to quickly return to its happy days before the occupation. Shusha"s greatest joy is being reunited with her natives, whom it has longed for  years.
Professor Adil Bakhshaliyev -dean of the faculty of History and geography  made a speech and noted that the Azerbaijan Armed Forces liberated Shusha - the pearl of Karabakh  from Armenian occupation two years ago, wrote a glorious history and spoke about the importance of the decree signed by the head of state regarding the declaration of 2022 as the "Year of Shusha". Professor Adil Bakhshaliyev drew attention to the fact that the city of Shusha, which was founded in 1752 by Karabakh khan Panahali khan and celebrated its 270th anniversary this year, had a rich development path and played an exceptional role in the cultural,  social and political life of Azerbaijan and the entire South Caucasus. This city  which has always preserved its unique historical appearance has written indelible pages in our annal of literary, cultural, scientific and social thought with its great personalities.