Əsas səhifə | Xəbərlər | SOCAR ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndələri arasında görüş keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Yanvar 2023 15:03
SOCAR ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndələri arasında görüş keçirilib
2023-cü il yanvarın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə SDU nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə elmin, təhsilin inkişafına dair birgə əməkdaşlığın qarşılıqlı faydaları və perspektivləri haqqında fikir mübadiləsi aparılıb, SOCAR ilə SDU arasında səmərəli əməkdaşlığın genişləndirilməsindən məmnunluq ifadə edilib.
“Universitet−sənaye əməkdaşlığı” çərçivəsində SDU-nun bir çox müəssisələrlə faydalı əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğu diqqətə çatdırılıb, bu təşəbbüsün birgə ixtisaslı kadrların hazırlanması işinə töhfə verəcəyi bildirib.
Görüşdə həmçinin SOCAR tərəfindən gənclərin bilik və bacarıqlarının, eyni zamanda istehsalat təcrübələrinin artırılması istiqamətində çoxsaylı proqramların həyata keçirildiyi qeyd edilib. Bu günədək SOCAR-ın təcrübə proqramlarına 120 SDU tələbəsinin cəlb edildiyi, son iki ildə SOCAR-ın strukturuna daxil olan müəssisələrdə 41 SDU məzununun işə qəbul edildiyi vurğulanıb.
Görüş çərçivəsində BANM məzunlarının SOCAR-ın və ölkənin müxtəlif sənaye müəssisələrində, habelə transmilli şirkətlərdə çalışaraq ölkədə iqtisadiyyatın və sənayenin inkişafına töhfələr verdikləri, nəhəng şirkətlərdə Azərbaycanı layiqincə təmsil etdikləri ifadə edilib.

A MEETING WAS HELD BETWEEN REPRESENTATIVES OF SOCAR AND SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
On January 23, 2023, a meeting between representatives of the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) and SSU was held at Sumgayit State University (SSU).
At the meeting, views were exchanged on the mutual benefits and perspectives of joint cooperation on the development of science and education, and satisfaction was expressed with the expansion of effective cooperation between SOCAR and SSU.
In the framework of "university-industry cooperation", it was pointed out that SSU has beneficial cooperation relations with many enterprises. It was said that this initiative will contribute to the training of qualified personnel.
At the meeting, it was also noted that SOCAR has implemented several programs aimed at increasing the knowledge and skills of young people, as well as industrial experience. It was emphasized that 120 SSU students have been involved in SOCAR"s internship programs, and 41 SSU graduates have been employed in SOCAR"s enterprises in the last two years.
Within the framework of the meeting, it was stated that BHOS graduates contribute to the development of the country"s economy and industry by working in various industrial enterprises of SOCAR and the country, as well as in transnational companies, and represent Azerbaijan in huge companies.