Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirildi
Fevralın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirildi.
Əvvəlcə professor-müəllim və tələbə heyəti ümummilli lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzərək dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsinə böyük hörmət və ehtiramlarını bildirdilər. Sonra şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətindəki xatirə abidəsini ziyarət etdilər və abidə önünə gül dəstələri düzdülər.
Gənclər Gününə həsr olunmuş bayram şənliyi universitetin “Gənclik” kafesində davam etdirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq gəncləri əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi, onlara xoşbəxt və sağlam gənclik, uğurlu gələcək arzuladı. Ölkəmizdə əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətindən danışan rektor bildirdi kibu əlamətdar tarixi gün gənclərə həmişə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşan, onların problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə xüsusi önəm verən, bu siyasəti müstəqil Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri kimi dəyərləndirən ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev öz siyasətində daima gənclərə qayğı göstərmiş, rəhbərliyə gəldiyi ilk dövrlərdən gənclərin himayədarı kimi çıxış edərək sağlam düşüncəli yeni nəslin yetişdirilməsi sahəsində misilsiz işlər görmüş, gənclər siyasəti ilə bağlı bir çox fərman və sərəncamlar imzalamışdır. Müdrik dövlət xadimi gənclərə böyük ümidlərlə baxaraq cəmiyyətin aparıcı qüvvəsinə inam bəsləyirdi. Məhz ümummilli liderin 1997-ci ildə imzaladığı Fərmanla MDB məkanında və Şərqi Avropada ilk dəfə olaraq 2 Fevral Gənclər Günü kimi Azərbaycanda qeyd olunmağa başlamışdır.
Heydər Əliyev gənclərə arxalandığı kimi, gənclər də Onu böyük bir lider, əvəzolunmaz tarixi şəxsiyyət, milli dövlət quruculuğumuzun banisi kimi qəbul edirdilər. Gənclərin ictimai-siyasi həyatda fəallığını artırmaq üçün həyata keçirilən Dövlət Proqramının tətbiqi, idarəetmə orqanlarında gənc mütəxəssislərə üstünlük verilməsi ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş gənclər siyasətinin uğurlu nəticəsidir. Ulu öndərin uğurlu siyasəti bu gün Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən  uğurla davam etdirilir. Bu gün ölkə başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafına təkan verir, onların özlərini cəmiyyətdə təsdiq etməsində mühüm rol oynayır. Bu gün ölkəmizdə gənclər siyasəti mahiyyət və keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşayır.
Professor Elxan Hüseynov diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycanda həyata keçirilən gənclər siyasəti gənc nəslin inkişafı üçün şərait yaratmaqla yanaşı, onları vətənpərvər ruhda formalaşdırıb. Bu baxımdan 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan gəncinin vətənpərvərliyini, gücünü, əzmini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Müharibənin əsas ağırlığı Azərbaycan gəncinin üzərinə düşdü, çünki amansız döyüşlərdə əldə silah düşmənin üzərinə gedən, ilk növbədə, gənclər oldular. Gənclərimizin fəallığı sayəsində bütün sosial media platformalarında düşmənə adekvat cavablar verildi. Müharibəyə yollanan gənclərin hamısı döyüşlərdə qəhrəmancasına iştirak etdi. Hər biri öz igidliyi ilə vətənpərvərlik salnaməsi yazdı, zəfər dolu döyüş yolu ilə dillərdə dastana döndü. Onlar bütün dünyaya Azərbaycan gəncinin nəyə qadir olduğunu göstərdilər. Qürurverici haldır ki, al qanı ilə tarix yazan Vətən mücahidlərinin, gənclərin sırasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və məzunları da vardı. Onlar şərəfli döyüş yolları, sücaətləri ilə sübut etdilər ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti təkcə müəllim, mühəndis, tarixçi deyil, həm də Tarix Yaradan Qəhrəmanlar yetişdirib. Sumqayıt Dövlət Universiteti Vətən müharibəsində iştirak edən hər bir tələbə və məzunu ilə qürur duyur.
Tədbirdə həm rektor, həm də universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi tərəfindən universitetin ictimai-siyasi, mədəni-kütləvi tədbirlərində fəal iştiraklarına görə bir qrup gənc fəxri fərmanla təltif olundu.
Sonra universitetimizin tələbələrindən ibarət “Səma” rəqs qrupunun  rəngarəng rəqsləri təqdim olundu və respublikamızın tanınmış incəsənət xadimlərinin ifasında şən musiqilər səsləndirildi.
Gənclər Günü münasibətilə “Fakültələrin debatı” adlı səhnəcik təqdim olundu.
Sonda tələbələr də göstərilən diqqət və qayğıya görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkürlərini bildirdilər. Qeyd etdilər ki, gənclər bundan sonra da Heydər Əliyev irsinə sadiq qalacaq, dövlətimizin parlaq gələcəyi naminə  Vətənimizin inkişafı üçün böyük səylə çalışacaq və arxalandıqları Prezident cənab İlham Əliyevin göstərdiyi etimadı doğruldacaqlar.

Home | News | An event was held at SSU on the occasion of February 2 - Youth Day
On February 1, an event was held at Sumgayit State University on the occasion of February 2 - Youth Day.
First, the professor-teacher and the student body expressed their great respect and respect to the dear memory of the genius by arranging flowers in front of the bust of the national leader Heydar Aliyev erected in the lobby of the university.
The celebration dedicated to the Youth Day was continued in the "Youth" cafe of the university. Then they visited the memorial monument of students and graduates who rose to the peak  of martyrdom in the yard of the university and laid flowers to the monument.
Opening the event, the rector of the university professor Elkhan Huseynov congratulated the youth on the occasion of the remarkable day and wished them a happy and healthy life and a successful future. Speaking about the state youth policy, which was founded by the national leader Heydar Aliyev, the rector said that on this historical day, the youth is always treated with great attention and care.  The  measures taken to solve their problems are paid attention.
This policy is one of the most important directions of the independent state of Azerbaijan. It is connected with the name of National leader Heydar Aliyev. National leader Heydar Aliyev  always took care of youth  in his politics, acting as a protector of the youth  from the first days of his leadership, he  did priceless  work in the field of raising a healthy new generation, and signed many decrees and orders related to youth policy. The wise statesman looked at the youth with great hopes. For this the decree signed by the National leader in 1997 that February 2 - Youth Day was celebrated in Azerbaijan for the first time in the CIS and Eastern Europe.
Just as Heydar Aliyev relied on the youth, the youth also perceived him as a great leader, an irreplaceable historical figure, the founder of our national state building. The implementation of the State Program to increase the activity of young people in social and political life, giving priority to young professionals in the management bodies is a successful result of the youth policy defined by the national leader Heydar Aliyev. The successful policy of the Great Leader is successfully continued today by the president of Azerbaijan Ilham Aliyev. Today, the state youth policy implemented under the leadership of the head of state promotes the development of Azerbaijani youth and plays an important role in their self-affirmation in society. Today, youth policy in our country is experiencing a new stage.
Professor Elkhan Huseynov drew attention to the fact that the youth policy implemented in Azerbaijan has not only created conditions for the development of the young generation, but also formed them in a patriotic spirit. In this regard, the 44-day Patriotic war demonstrated the patriotism, strength, and determination of Azerbaijani youth to the whole world. In the  merciless battles, young people were the first to attack the enemy with weapons in hand. Thanks to the activity of our youth, adequate responses were given to the enemy on all social media platforms. All young men who went to war participated heroically in the battles. Each of them wrote a patriotic chronicle with their bravery. They showed the whole world what the young people of Azerbaijan are capable of it. It is a matter of pride that students and graduates of Sumgayit State University were among the young people who wrote history with their blood. They proved with their  bravery that Sumgayit State University produced not only teachers, engineers, historians, but also History-Making Heroes. Sumgayit State University is proud of every student and graduate who participated in the Patriotic war.
At the event, both the rector and the Student Trade Union Committee of the university awarded a group of young people who actively participated in the public-political, cultural-mass events of the university.
Then the dances of the Sama dance group consisting of the students of our university were presented and songs  performed by well-known artists of our republic was played.
On the occasion of Youth Day, a scene called "Debate of faculties" was presented.
In the end, the students expressed their thanks to the rector professor Elkhan Huseynov for the attention and care. They noted that the youth will continue to be loyal to Heydar Aliyev"s legacy, will work hard for the development of our country and will justify the trust shown by president Ilham Aliyev.