Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun prorektoru Bakı Biznes Mərkəzində “IT Hub Azerbaijan” layihəsində iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 08 Fevral 2023 15:46
SDU-nun prorektoru Bakı Biznes Mərkəzində “IT Hub Azerbaijan” layihəsində iştirak etdi
Azərbaycan Respublikası Höküməti və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında AYİB-Azərbaycan Əməkdaşlıq Hesabı çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və “StrategEast” müəssisəsinin birgə əməkdaşlığı ilə “IT Hub: Azerbaijanın informasiya və kommunikasiya (İKT) sektoruna birbaşa xarici investisiyanın cəlb edilməsi” adlı layihənin həyata keçirilməsinə start verilib.
Bu məqsədlə fevralın 7-də Bakı Biznes Mərkəzində müvafiq mərkəzin və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə “IT Hub Azerbaijan” layihəsi təqdim edildi. Layihənin məqsədi ölkəmizin regionlarında informasiya texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların artırılmasına, bu sahəyə investisiyaların cəlbinə, yeni iş yerləri və karyera imkanlarının yaradılması proseslərinə dəstək göstərməkdir.
4SİM-in təşkilatçılığı, müvafiq mərkəzin və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə 4SİM-in icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Bakı ofisinin rəhbəri Kamola Mahmudova, “StrategEast” müəssisəsinin təsisçisi və prezidenti Anatoli Motkin “IT Hub Azerbaijan” layihəsinin ölkəmizdə İT sahəsində bacarıqlı kadrların hazırlanmasında, xarici investisiyaların cəlb edilməsində əhəmiyyətli olacağını vurğulayaraq layihə barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumatlar verdilər.
4SİM-in Rəqəmsal iqtisadiyyat şöbəsinin rəisi Cavid Abdullayev və StrategEast Mərkəzinin “IT Hub Azerbaijan” layihəsi üzrə layihə meneceri Helen Uvarenko tərəfindən layihənin müddəti, seçim prosesi, tədris olunacaq dərslər və digər məsələlər barədə təqdimatla çıxış etdilər. Sonra müzakirələr aparıldı, rəy və təkliflər dinlənildi.
Məlumat üçün bildirək ki, layihə çərçivəsində ilkin mərhələdə Gəncə, Sumqayıt, Lənkəran, Mingəçevir, Şirvan şəhərləri və Naxçıvan Muxtar Respublikası olmaqla, Azərbaycanın regionlarında 19-30 yaş kateqoriyasına aid gənclərin ödənişsiz şəkildə İT təlimlərində iştirak etməsi və proqramı uğurla bitirən gənclərin sırasından seçilmiş namizədlərin ölkəmizdə qalmaqla xarici şirkətlərdə işlə təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
Təlimlər “StrategEast” müəssisəsinin təşkilatçılığı ilə “EPAM Systems” şirkətinin beynəlxalq ekspertləri tərəfindən kompüter elmləri, proqramlaşdırma, biznes təhlili və digər mövzularda 11 ay müddətində onlayn şəkildə aparılacaqdır.
İştirak etmək istəyənlər aşağıdakı link vasitəsilə 7 mart 2023-cü il tarixinədək qeydiyyatdan keçə bilərlər: bit.ly/3X1IXhy.
Qeyd edək ki, tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev çıxış edərək SDU tələbələrinin və məzunlarının bu layihəyə qoşulması üçün hər cür şəraitin yaradılacağını vurğuladı.

The vice-rector of SSU participated in the "IT Hub Azerbaijan" project at the Baku Business Center.
Within the framework of the EBRD-Azerbaijan Cooperation Account between the Government of the Republic of Azerbaijan and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) under the Ministry of Economy and the "StrategEast" enterprise under the auspices of the "IT Hub: Azerbaijan"s information and communication (ICT)" ) the implementation of the project "attracting foreign direct investment to the sector" has been started.
For this purpose, on February 7, the "IT Hub Azerbaijan" project was presented at the Baku Business Center with the participation of representatives of the relevant center and local executive authorities, scientific and educational institutions for increasing knowledge and skills in the field of information technologies in the regions of our country, attracting investments in this field and supporting the processes of creating new jobs and career opportunities.
In the event organized by 4SIM, representatives of relevant central and local executive authorities, scientific and educational institutions ,Tamerlan Taghiyev- executive director of 4SIM, Kamola Mahmudova- head of the Baku office of the European Bank for Reconstruction and Development, Anatoly Motkin - founder and president of "StrategEast" enterprise participated in the event.They emphasized that the "IT Hub Azerbaijan" project will be important in training skilled personnel in the field of IT in our country and in attracting foreign investments and gave detailed information about the project to the event participants.
Javid Abdullayev - the head of the Digital Economy Department of 4SIM and Helen Uvarenko - the project manager of the "IT Hub Azerbaijan" project of the StrategEast center made a presentation about the duration of the project, the selection process, the lessons to be taught and other issues. Then discussions were held, opinions and suggestions were heard.
For your information, within the framework of the project, at the initial stage, young people aged 19-30 in the regions of Azerbaijan, including the cities of Ganja, Sumgayit, Lankaran, Mingachevir, Shirvan and the Nakhchivan Autonomous Republic participated in IT training free of charge, and selected candidates from among the young people who successfully completed the program staying in our country and providing employment in foreign companies.
Trainings will be conducted online for 11 months by international experts of "EPAM Systems" company in computer science, programming, business analysis and other topics organized by "StrategEast" enterprise.
Those who want to participate can register until March 7, 2023 through the following link: bit.ly/3X1IXhy.
It should be noted that vice-rector for International relations of Sumgayit State University associate professor Gafar Atayev spoke at the event and emphasized that all conditions will be created for SSU students and graduates to join this project.