SDU-da Xocalı faciəsinin ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilir
“Xocalı soyqırımının otuz birinci ildönümünün keçirilməsi ilə əlaqədar Elm və Təhsil Nazirliyinin Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin 15 fevral 2023-cü il tarixli 3-29/3-2-55F/2023 nömrəli əmri ilə təsdiq edilmiş Tədbirlər planına uyğun Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tədbirlər Planı təsdiq edilmişdir. Tədbirlər Planının icrasını təmin etmək məqsədilə fevral ayının 21-dən Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir.
Xocalı soyqırımı Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları, erməni qəsbkarlarının xalqımıza qarşı həyata keçirdikləri etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində törədilən qanlı cinayətlər, qətliamlar arasında xüsusi amansızlığına görə seçilir. Dünya tarixində dinc əhalinin kütləvi qətliamı kimi dərin iz qoymuş Xatın, Lidis, Sonqmi, Ruanda kimi faciələrlə eyni sırada dayanan Xocalı soyqırımı zamanı vaxtilə 7 mindən çox əhalinin yaşadığı şəhər bir gecədə yerlə-yeksan edildi, qadın, uşaq və qoca demədən günahsız insanlar məhz azərbaycanlı olduqlarına görə qətlə yetirildi. 31 ildir ki, xalqımız bu qanlı cinayətin mənəvi ağrısını, ağlasığmaz dəhşətlərini qəlbində, həyatında daşıyır. Həmin qanlı gecədə erməni təcavüzkarlarının törətdikləri vəhşilik və cinayətin dəhşətləri xalqımızın yaddaşından heç zaman silinməyəcək. Çünki Xocalıda baş verənlər təkcə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı deyil, bəşəriyyət əleyhinə törədilmiş qanlı cinayətdir. Dünyanın sülhsevər insanları, sivil dövlətləri, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları, beynəlxalq ictimaiyyət bu acı həqiqəti bilməli, insanlığa qarşı törədilən bu cinayət öz hüquqi qiymətini almalıdır. Qeyd edək ki, ozamankı Azərbaycan hakimiyyəti bu dəhşətli hadisəyə siyasi qiymətin verilməsi, qanlı qırğın barədə obyektiv məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün heç bir iş görməyib. Lakin Azərbaycan xalqının xilaskarı, ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra bu qanlı faciəyə ilk dəfə olaraq siyasi-hüquqi müstəvidə qiymət verilmiş, 1994-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Parlamenti 26 fevralı “Xocalı soyqırımı” Günü kimi qəbul etmişdir. Hər il bu dəhşətli faciənin ildönümü ölkəmizdə, dünyanın müxtəlif dövlətlərində yaşayan soydaşlarımız və dost xalqların nümayəndələri tərəfindən ürəkağrısı ilə qeyd olunur.
SDU-nun fakültələrində müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərdə Xocalı soyqırımı zamanı qətlə yetirilmiş həmvətənlərimizin, həmçinin Azərbaycan Respublikasının azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilir, dəhşətli soyqırımına həsr olunmuş sənədli filmlər nümayiş olunur, faciəni əks etdirən foto və kitablardan ibarət sərgilərə baxış keçirilir və tələbələrin ifasında Xocalı soyqırımına həsr edilmiş ədəbi-bədii kompozisiyalar nümayiş olunur. Fakültə dekanları və çıxış edən natiqlər Azərbaycan xalqının tarixinə qara səhifə kimi yazılmış Xocalı faciəsinin dəhşətlərindən bəhs edərək Xocalı soyqırımının milli yaddaşımızdakı yeri və əhəmiyyətindən söhbət açdılar, bu faciənin yaratdığı kədər məhfumunun Azərbaycan milli kimliyinin və birliyinin formalaşmasında aparıcı amillərdən biri olduğunu qeyd etdilər və bunun 44 günlük Vətən müharibəsindəki qələbəyə böyük töhfə verdiyini bildirdilər. Ümummilli lider Heydər Əliyevin Xocalı soyqırımının dünyada tanıdılması istiqamətində tarixi rolundan və bu gün bu işin Azərbaycan dövləti, eləcə də Heydər Əliyev Fondu tərəfindən çox uğurla aparılmasından danışdılar.

A series of events related to the anniversary of the Khojaly tragedy are being held at SSU
Measures approved by the order No. 3-29/3-2-55F/2023 of the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan dated February 15, 2023 on the approval of the "Measure Plan of the Ministry of Science and Education in connection with the thirty-first anniversary of the Khojaly genocide" Action Plan of Sumgait State University was approved according to the plan. In order to ensure the implementation of the Action Plan, a series of events dedicated to the 31st anniversary of the Khojaly Genocide will be held from February 21 in all faculties of Sumgayit State University.
The Khojaly genocide stands out among the bloody crimes and massacres committed as a result of Armenia"s territorial claims against Azerbaijan, the ethnic cleansing policy of Armenian usurpers against our people, and the massacres. During the Khojaly genocide left a deep mark in the world history as a mass killing of civilians, which is on the same level as the tragedies such as Khatyn, Lidis, Songmi, and Rwanda, the city with more than 7,000 inhabitants was razed to the ground in one night, innocent people as they were Azerbaijani not to mention women, children and the elderly were killed. For 31 years, our people have been carrying the spiritual pain and unimaginable horrors of this bloody crime in their hearts and lives. The horrors of the brutality and crime committed by the Armenian aggressors on that bloody night will never be erased from the memory of our people. Because what happened in Khojaly is not only a genocide against the people of Azerbaijan, but a bloody crime against humanity. Peace-loving people of the world, civilized states, influential international organizations, and the international community should know this painful truth and this crime committed against humanity should receive its legal value. We should say that the Azerbaijani authorities at that time did not do anything to give a political assessment to this terrible event, to convey objective information about the bloody massacre to the world community. However, after the return to power of the national leader Heydar Aliyev - the savior of the Azerbaijani people, this bloody tragedy was evaluated at the political and legal level for the first time. In 1994, on the initiative of the great leader Heydar Aliyev, the Parliament of Azerbaijan adopted February 26 as the "Khojaly Genocide" day. Every year, the anniversary of this terrible tragedy is marked by our countrymen and representatives of friendly nations living in different countries of the world.
The events held at the faculties of SSU with the participation of teachers and students, the dear memory of our compatriots who were killed during the Khojaly genocide, as well as the sons of the Motherland who died for the freedom, sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan is commemorated with a minute of silence, and documentaries dedicated to the terrible genocide are shown. Exhibitions of photos and books depicting the tragedy are viewed, and literary and artistic compositions dedicated to the Khojaly genocide performed by students. Faculty deans and speakers talked about the horrors of the Khojaly tragedy, which was written as a black page in the history of the Azerbaijani people, and importance of the Khojaly genocide in our national memory. They noted that the sadness caused by this tragedy is one of the leading factors in the formation of the national identity and unity of Azerbaijan, and this was the 44-day Motherland.They talked about the historical role of the national leader Heydar Aliyev in promoting the Khojaly genocide in the world this work is being carried out very successfully by the state of Azerbaijan and the Heydar Aliyev Foundation.