SDU-da 1 Mart -Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsində 1 Mart-Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş maarifləndirici tədbir keçirildi.
Universitetin professor, müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə keçən tədbiri Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimi Gülnarə Ələkbərli açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən söhbət açdı. Bildirdi ki, bu gün Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə elan olunub və hər il bütün qitələrdə kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd edilir. Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilatın tərkibinə 1993-cü ildə daxil olub. Beynəlxalq Mülki Müdafiə Günü hər il konkret bir problemə həsr edilir. Əhalinin mühafizəsini təşkil etmək, fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində əhalinin hazırlığını təmin etmək mülki müdafiə orqanları qarşısında əsas vəzifə kimi durur. Gülnarə xanım onu da qeyd etdi ki, bu tədbiri keçirməkdə əsas məqsəd əhalinin fövqəladə hallarla bağlı davranış qaydaları və mülki müdafiə sahəsində biliklərinin artırılmasına, baş verə biləcək yanğın və ya partlayış hadisələrinin qarşısının alınması məqsədilə profilaktik tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.
Tədbirdə əyani vəsaitlər, fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması haqqında videoçarx nümayiş olundu, tələbələrin fövqəladə hallarla bağlı bilikləri yoxlanıldı, onların sualları

AN EVENT DEDICATED TO MARCH 1-WORLD CIVIL DEFENSE DAY WAS HELD AT SSU
An educational event dedicated to March 1-World Civil Defense Day was held at the faculty of Chemistry and biology of SSU.
The event, which was held with the participation of university professors, teachers and students was opened by Gulnara Alakbarli senior lecturer of the department of Civil Defense, medical and physical training greeted the participants and talked about the importance of the event. She said that it was announced today by the decision of the International Civil Defense Organization and is celebrated as a mass humanitarian event every year in all continents. Azerbaijan joined this prestigious international organization in 1993. International Civil Defense Day is dedicated to a specific problem every year. Organizing the protection of the population, ensuring the preparation of the population in the field of emergency protection is the main task of the civil defense authorities. Ms. Gulnara also noted that the main goal of holding this event is to increase civil defense in the field of emergency situations, and to achieve prophylactic measures in order to prevent possible fire or explosion incidents.
At the event, visual aids and a video on the prevention and elimination of the consequences of emergency situations were shown, students' knowledge in the emergency situations was checked and their questions were answered.