SDU-da innovativ peşələrin təşviqinə dair panel müzakirəsi keçirildi
Fevralın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin dəstəyi və SUP.VC şirkətinin təşkilatçılığı ilə Sumqayıt şəhərində innovativ peşələrin təşviqinə dair panel müzakirəsi keçirildi.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, Gənc Alimlər Şurasının və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvləri və  Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin layihə rəhbəri  Gülnar Mirhüseynova, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Hasil Abbasov, ekspert Vüsal Kərimli iştirak etdilər.
Panel müzakirəsi zamanı təqdim edilən layihə çərçivəsində ilk tədbirin fevral ayının 16-da Sumqayıt Gənclər Evində təşkil olunduğu bildirildi. Layihənin davamı kimi bu gün keçirilən tədbirin məqsədi gənclərin potensialını kəşf etmək, onların innovativ ideyalarını dəyərləndirmək, yerli icmanın formalaşmasını təmin edərək startap quruculuğuna həvəsləndirmək olduğu diqqətə çatdırıldı.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin layihə rəhbəri Gülnar Mirhüseynova iclas iştirakçılarına müraciət edərək həqiqətlərin daha sürətlə diqtə etdiyi gerçəkliklərdən söz açdı təmsil etdiyi qurumun bu işdə iştirakını şərtləndirən amillər, rəhbərlik etdiyi layihənin həyata keçirdiyi texniki təqaüd proqramları  barədə məlumat verdi, bu təqaüd proqramının  nominantları üçün lazım olan parametrlər haqqında danışdı.
SDU-nun Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev  hər il gənclər üçün əmək yarmarkalarının təşkil edilməsi və keçirilməsinin təhsil prosesində yekun mərhələ olmadığını bildirdi, qarşıda duran vəzifələr barədə danışdı. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetin Elmi Şurasında təsdiq olunan “2020‒2025-ci illər üçün “Strateji İnkişaf Planı”nda SDU-nun nəzdində “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi”nin yaradılması  istiqamətində mühüm işlər görülüb. Universitetdə bu istiqamətdə görülən işlər təhsil, elm, sənaye və biznes vəhdətində müxtəlif sahələr üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasına öz müsbət təsirini göstərəcəkdir.
Sonra “SUP VC”-nin icraçı direktoru Rəşad Eyvazov iştrakçıları salamladı və görüşün təşkilinə və yaradılan şəraitə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə təşəkkür etdi, rəhbərlik etdiyi şirkətin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən layihələrdən bəhs etdi. Rəşad Eyvazov qeyd etdi ki, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq regional startap mərkəzləri yaradılır. 5 region üzrə yüzlərlə gəncə innovativ ideyaları real biznesə çevirməyin yol xəritəsi izah ediləcək və onlara startapların qurulması istiqamətində yeni imkanlar yaradılacaq. Rəşad Eyvazov onu da vurğuladı  ki, “Layihə çərçivəsində yüzlərlə gənc öz innovativ ideyalarını necə biznesə çevirməyi, həmçinin startap qurmağı öyrənəcək. Bu fürsət region gəncləri üçün bir ilkdir və sevinirik ki, regional startap mərkəzlərinin qurulmasına nail olduq. Biz bu mərkəzlərdə peşəkar təlimçilərin yetişdirilməsini də qarşımıza hədəf qoymuşuq. Təlimçilər yeni iştirakçılara mentorluq proqramları keçərək onlara startap icmasının üzvü olmağa dəstək göstərəcəklər”.
Sonda interaktiv debatlar təşkil olundu, spikerlər tərəfindən   suallar cavablandırıldı.  Mətbuat xidməti

Home | News | A panel discussion on the promotion of innovative professions was held at SSU
On February 28, a panel discussion on the promotion of innovative professions was held in Sumgait State University with the support of the Innovation and Digital Development Agency and the organization of SUP.VC.
Along with the professors and teachers of Sumgait State University, members of the Council of Young Scientists and the Student Scientific Society and the project manager of the Digital Development Agency Gulnar Mirhuseynova, the head of the ASAN Innovative Development Center Hasil Abbasov and the expert Vusal Karimli participated in the event.
It was reported that the first event of presented project during the panel discussion was organized on February 16 at the Sumgayit Youth Center. As a continuation of the project, it was pointed out that the purpose of the event held today is to discover the potential of young people, to value their innovative ideas, to encourage the creation of startups by ensuring the formation of the local community.
Gülnar Mirhuseynova - the project manager of the Innovation and Digital Development Agency addressed the participants of the meeting and spoke about the realities dictated by the facts, the factors determining the participation of the institution she represents in this work, she informed about the technical scholarship programs implemented by the project she leads and talked about the necessary parameters for the nominees of this scholarship program .
The head of Career and employment center associate professor Amirkhan Isayev stated that organizing and holding job fairs for young people every year is not the final stage in the educational process, he spoke about the tasks ahead. He noted that the "Strategic Development Plan" for 2020- 2025, important measures have been done in the direction of the creation of the "Innovation and Creativity Center" under SSU. The work carried out in this field at the university will have a positive effect on the training of highly qualified specialists for various fields in the unity of education, science, industry and business.
Then the executive director of "SUP VC" Rashad Eyvazov greeted the participants and thanked the management of Sumgayit State University for the organization of the meeting and talked about the projects of his company. Rashad Eyvazov noted that with the support of the Innovation and Digital Development Agency, regional start-up centers are being created for the first time in Azerbaijan. The road map of turning innovative ideas into real business for 5 regions will be explained to hundreds of young people and new opportunities will be created for them in the direction of building start-ups. Rashad Eyvazov also emphasized that "within the framework of the project, hundreds of young people will learn how to turn their innovative ideas into business, as well as how to build up a startup." This opportunity is first for the youth of the region and we are glad that we succeeded in establishing regional startup centers. We have set the goal of training professional trainers in these centers. Trainers will mentor new participants and support them to become members of the startup community.