Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da "Təhsil-tədqiqat-innovasiya" modelinə keçid: qlobal çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda təqdimat keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Mart 2023 17:15
SDU-da "Təhsil-tədqiqat-innovasiya" modelinə keçid: qlobal çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda təqdimat keçirildi
Martın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kiçik Akt zalında "Təhsil-tədqiqat-innovasiya" modelinə keçid: qlobal çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda təqdimat keçirildi.
“2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində, “Təhsil-tədqiqat-innovasiya” modelinə keçid: qlobal çağırışlar və real imkanlar” devizi altında baş tutan təqdimat SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun giriş sözü ilə başladı. Təqdimatda iştirak edən professor-müəllim heyətini salamlayan rektor “2015-2025-ci illər üçün SDU-nun Strateji İnkişaf Planı”na uyğun olaraq, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası və “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” ilə müəyyən edilmiş fəaliyyət istiqamətləri nəzərə alınmaqla hazırlanan təqdimatın günün tələbatına cavab verdiyini bildirdi. Dəyişən dünyanın bütün sahələrində olduğu kimi, təhsil sahəsində də yeni strategiya tələbatı barədə danışan professor Elxan Hüseynov təqdimatın Prezident İlham Əliyevin 16 noyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nda qarşıya qoyulan tələblər əsasında hazırlandığını diqqətə çatdırdı. Qloballaşma şəraitində yeni iqtisadi çağırışlara uyğun rəqabətqabiliyyətli mütəxəssislərin hazırlanmasının, insan kapitalının davamlı və dayanıqlı inkişafına nail olunmasının qaçılmaz olduğunu qeyd edən rektor dinləniləcək məruzədə və təqdim ediləcək layihədə dünyanın nüfuzlu reytinq cədvəllərinə düşməyin gələcək hədəflərə çatmaq yolunda əsas vasitələrdən biri kimi gördüyünü vurğuladı. Universitetin tədris və elmi laboratoriyaları üçün modern avadanlıq və qurğuların hazırlanmasının, Qərbi Avropa ölkələri, xüsusilə Almaniya zavodları ilə müqavilələrin imzalandığını qeyd edən professor Elxan Hüseynov universitetdə yaradılan Dissertasiya Şuralarının böyük stimullar verdiyini bildirib. SDU-nun yaxın vaxtlarda innovasiya və tədris mərkəzinə çevrilməsinin onun əməkdaşları üçün prioritet istiqamət təşkil etdiyini bildirən rektor ən yaxın hədəflər barədə söhbət açdı.
Məruzə üçün söz alan SDU-nun rektor müşaviri dosent Zəfər Hüseynov ali təhsil müəssisəsinin əsas strateji hədəfinin “Təhsil-tədqiqat-innovasiya” universitetinə çevrilmək olduğunu bildirərək auditoriyaya suallar ünvanladı. Son illərdə universitetdə təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atıldığını, təhsilin normativ hüquqi bazasının təkmilləşdirildiyini, maddi-texniki təminat istiqamətində geniş tədbirlər həyata keçirildiyini qeyd edən dosent Zəfər Hüseynov bu işlərin davam etdirildiyini bildirdi. SDU-da tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin istehsalatla inteqrasiyasının gücləndirilməsi, innovasiyaların tədris prosesinə tətbiqi barədə danışan rektor müşaviri  digər universitet və elmi təşkilatlar ilə elmi-tədqiqat və kadr hazırlığı sahəsində əməkdaşlığın yaradılması və inkişaf etdirilməsi  istiqamətində görülən işlər barədə danışdı.
“QS Quacquarelli Symonds” beynəlxalq reytinq agentliyi  ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri barədə məlumat verən universitetin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin baş müəllimi, beynəlxalq reytinq sistemləri ilə əməkdaşlıq layihəsini təqdim edən Nihad Hüseynov təqdimatdan əvvəl gündəlik baxılacaq məsələlərdən danışdı, GZİT analiz, komanda təşkili və koordinasiya, informasiya axınının təşkili barədə informasiya verdi. Dünya və regionlar üzrə seçilmiş ixtisaslara görə reytinq, davamlılıq üzrə reytinq, ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESG) problemləri ilə mübarizə aparmasına görə reytinq, maliyyə, menecment, marketinq, təchizat zəncirinin idarə edilməsi və biznes analitikası magistratura ixtisasları üzrə reytinq barədə danışan Nihad Hüseynov bu sahədə reytinqləri müəyyənləşdirən cədvəllərdə yer tutmaq məsələsinin universitetlər üçün niyə vacib məsələ olduğundan söz açdı. Qlobal MBA reytinqi, dünya üzrə istehsalatyönümlü ixtisaslar üçün reytinq, məzunların məşğulluq reytinqi, Regional Universitet reytinqi və digər anoloji məsələlər barədə danışan təqdimatçı universitetin güclü və zəif tərəfləri barədə məlumat verdi.
Təqdimatın  sonunda universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov iştirakçılara uğurlar arzuladı, onlara öz tövsiyələrini verdi və layihənin icrası üçün komanda tərkibinin təyin edilməsi işinin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor Natiq Talıbova həvalə edildiyini qeyd etdi.

Home | News | A PRESENTATION ON "TRANSITION TO THE EDUCATION-RESEARCH-INNOVATION MODEL: GLOBAL CHALLENGES AND REAL OPPORTUNITIES" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 13 March 2023 17:15
A PRESENTATION ON "TRANSITION TO THE EDUCATION-RESEARCH-INNOVATION MODEL: GLOBAL CHALLENGES AND REAL OPPORTUNITIES" WAS HELD AT SSU
On March 13, a presentation on "Transition to the education-research-innovation model: global challenges and real opportunities" was held in the Small Assembly hall of Sumgayit State University. Within the framework of the "State Program for increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023", the meeting under the motto "Transition to the "Education-Research-Innovation" model: global challenges and real opportunities" was held at SSU. The rector of SSU professor Elkhan Huseynov started the meeting with an introductory speech.Welcoming the professors and teachers who participated in the presentation, the rector stated the activities defined by the Development Concept "Azerbaijan 2020: a vision of the future" and the "State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan" in accordance with the "Strategic Development Plan of SSU for 2015-2025". He stated that the presentation prepared taking into consideration the directions meets the needs of the day. Professor Elkhan Huseynov spoke about the need for a new strategy in the field of education, as in all areas of the changing world made the presentation on "Increasing the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for the years 2019-2023" approved by the Decree of President Ilham Aliyev dated November 16, 2018. He pointed out that it was prepared based on the requirements of the State Program. It is inevitable to train competitive specialists in accordance with new economic challenges in the conditions of globalization, for achieving sustainable development of human capital. The rector emphasized in the report to be heard and the project to be presented that he sees getting into the world's prestigious rating tables as one of the main means on the way to achieving future goals. Professor Elkhan Huseynov noted that contracts were signed with factories in Western European countries, especially Germany providing modern equipment and installations for the university's teaching and scientific laboratories. The rector opened a conversation about the nearest goals stating that the transformation of SSU into an innovation and educational center is a priority for its employees,.
SSU rector's advisor, associate professor Zafar Huseynov stated that the main strategic goal of the higher educational institution is to become an "Education-research-innovation" university and addressed questions to the audience. Associate professor Zafar Huseynov noted that important and extensive steps have been taken in the direction of the development of education in the university in recent years, the normative and legal basis of education has been improved. He talked about relating the teaching process with scientific research at SSU, strengthening the integration of science and education with production, and applying innovations to the teaching process and spoke about the work done in the direction of establishing and developing cooperation with other universities and scientific organizations in the field of personnel training.
Nihad Huseynov-senior lecturer of the faculty of Economics and management gave information about the prospects of mutual cooperation with the international rating agency "QS Quacquarelli Symonds", presented the project of cooperation with international rating systems. He spoke about the issues to be considered daily before the presentation such as GZIT analysis, team organization and coordination, information flow. Nihad Huseynov spoke about the ranking of selected majors in the world and regions, the rating of sustainability, the rating of combating environmental, social and governance (ESG) issues, the rating of finance, management, marketing, supply chain management and business analytics master's majors He added that why it is important for universities to take a place in the tables that determine the rankings in this field. The presenter made a speech about the global MBA rating, the rating for production-oriented specialties, the employment rating of graduates, the Regional University rating and other similar issues. He informed about the strengths and weaknesses of the university. At the end of the presentation, the rector of the university, professor Elkhan Huseynov wished success to the participants, gave them his recommendations and noted that the task of appointing the team for the implementation of the project was entrusted to Natig Talibov - vice-rector on Teaching organization and training technologies.