Yerləşdirilmə tarixi : 14 Mart 2023 14:04
Novruz bayramı xalqımızın sevimli bayramıdır. Əsrlər boyu Azərbaycan xalqı Novruz bayramını qeyd edib. Mənşəyini uzaq keçmişin ən dərin qatlarından alan Novruz bayramı Azərbaycan xalqının mənəvi sərvəti kimi günümüzədək layiqincə yaşadılır. Odlar diyarını sivilizasiyaların qovuşuğundakı qədim mərkəz olaraq tanıdıb şöhrətləndirən mədəni sərvətlər xəzinəmizdə Novruz mərasimləri müstəsna mövqeyə malikdir. Novruz bayramı tarixi-mədəni irsə bağlılığımızın ifadəsinə çevrilmişdir.
Məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin sayəsində respublikamız müstəqilliyini bərpa edəndən sonra xalqımız öz adətlərinin, milli dəyərlərinin, insana, təbiətə sevginin nümunəsi olan Novruz bayramını daha böyük izdihamla qeyd etməyə başlamışdır. Çünki məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sayəsində ümumi mədəni hərəkatın tərkib hissəsi kimi milli bayramımız olan Novruz ötən əsrin 70–80-ci illərində əvvəlki dövrlərlə müqayisədə kütləvi şəkildə qeyd olunmağa başladı. Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycana rəhbərliyi dövründə isə Novruz təntənələri xalqımızın həyatına birdəfəlik daxil oldu. Bu gün Ulu Öndər Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı, xalqımızın qətiyyətli Ali Baş Komandanı, Prezident cənab İlham Əliyev də mədəni-mənəvi irsimizə xüsusi diqqətlə yanaşaraq, Novruz bayramının hər il yüksək səviyyədə keçirilməsini təmin edir. Bu, dünənimizi bu günümüzlə bağlamaq, onu qoruyaraq gələcəyə aparmaq deməkdir. 30 illik fasilədən sonra əzəli Qarabağ torpaqlarımızın ölkə başçımızın müdrik səyi, igid oğullarımızın şücaəti sayəsində geri qayıtması bayramımıza bir ayrı əhval-ruhiyyə və rəng qatdı, Qarabağımızda, Şuşamızda bayram tonqallarının qalanması bütün xalqa ən böyük Novruz töhfəsi oldu.
Bu xoş əhval-ruhiyyəli bayram günündə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov universitetin bütün əməkdaşlarını təbrik etdi, onlara bol ruzi-bərəkət, əmin-amanlıq, yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı və əməkdaşları bayram hədiyyəsi olaraq pul mükafatı ilə sevindirdi.
Qeyd edək ki, SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun imzaladığı müvafiq Əmrə əsasən işçilərin sosial vəziyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədilə hər il Yeni il öncəsi, Novruz, Ramazan, Qurban bayramları ərəfəsində universitetin bütün əməkdaşlarına maddi yardımlar olunur ki, bu da kollektiv tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.

Home | News | THE RECTOR OF SSU PLEASED THE TEAM WITH A CASH PRIZE ON THE OCCASION OF NOVRUZ HOLIDAY
Yerləşdirilmə tarixi : 14 March 2023 14:04
THE RECTOR OF SSU PLEASED THE TEAM WITH A CASH PRIZE ON THE OCCASION OF NOVRUZ HOLIDAY
Nowruz holiday is the favorite holiday of our people. For centuries, the people of Azerbaijan have celebrated Novruz holiday. The Novruz holiday, which has its origins in the deepest layers of the past, is still celebrated today as the spiritual wealth of the Azerbaijani people. Nowruz holiday has become an expression of our attachment to the historical and cultural heritage.
Thanks to Great Leader Heydar Aliyev, after our republic regained its independence, our people started to celebrate Novruz holiday, which is an example of their customs, national values, love for human and nature, with great pleasure. Because it was thanks to National Leader Heydar Aliyev that Novruz, our national holiday, as a part of the general cultural movement  began to be celebrated massively in the 70s and 80s of the last century compared to previous times. During the leadership of the Great Leader Heydar Aliyev to independent Azerbaijan, Novruz celebrations entered the life of our people for all. Today, the worthy follower of the political course of the Great Leader Heydar Aliyev, Commander-in-Chief of our nation president Ilham Aliyev pays special attention to our cultural and spiritual heritage, ensures that the Nowruz holiday is held at a high level every year. The return of our ancient Karabakh lands after a 30-year break thanks to the wise efforts of our head of state and the bravery of our sons enriched to our holiday.
On this festive day, Sumgayit State University rector professor Elkhan Huseynov congratulated all the employees of the university, wished them abundant sustenance, blessing, and new achievements and pleased them with a cash prize as a holiday gift.
We should note  that according to the relevant Order signed by the rector of SSU professor Elkhan Huseynov, in order to improve the social condition of employees, financial assistance is provided to all collaborators of the university every year before the New Year, on the eve of Novruz, Ramadan, and Eid holidays, which is welcomed by the collective.