SDU-da “Heydər Əliyev azərbaycançılıq ideologiyasının banisidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Martın 15-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev azərbaycançılıq ideologiyasının banisidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Əvvəlcə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Konfransın açlışında Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Konfransı giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcovu və iştirakçıları salamladı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyatı, zəngin və çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında ətraflı danışdı. Diqqətə çatdırdı ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən bu il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilib. Ümummilli Liderin anadan olmasının 100 illik yubileyi ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda hər bir azərbaycanlının yüksək ehtiramı və dərin minnətdarlıq hissi ilə geniş qeyd olunur. Keçirilən tədbirlərdə Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı, dövləti və doğma vətənimiz üçün etdiyi mühüm tarixi xidmətlərindən, ümumbəşəri fəaliyyətindən geniş söhbət açılır, xatirəsi əziz tutulur.
Heydər Əliyevin azərbaycançılıq məfkurəsinin fəlsəfi, siyasi mənası olduqca dərindir. Azərbaycançılıq milli həmrəyliyi, bütövlüyü təmin edən, milli təəssübkeşlik və vətənpərvərlik hissini gücləndirən məfkurədir. Ümummilli Liderin müəllifi olduğu, sistemləşdirdiyi azərbaycançılıq ideologiyası təkcə bu ölkənin ərazisində yaşayan insanları yox, eyni zamanda, bütün dünyada məskunlaşan azərbaycanlıları əhatə edərək dünya azərbaycanlılarının milli istinad mənbəyinə çevrilib. Dövrünün ən nüfuzlu siyasətçiləri ilə bir sırada duran Heydər Əliyev Azərbaycanın müasir simasının, xalqımızın zəngin dəyərlərinin tanıdılması və ölkəmizin beynəlxalq münasibətlər sistemində layiqli mövqe qazanmasında müstəsna rol oynayıb.
Rektor onu da qeyd etdi ki, Sumqayıtın tarixinin ən əlamətdar səhifələri Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Məhz onun diqqət və qayğısı sayəsində hələ ötən əsrin 70-80-ci illərində Sumqayıtda xüsusən neft və kimya sənayesinin sürətli inkişafı üçün geniş imkanlar açılaraq, zamanın tələblərinə uyğun texnologiyalar əsasında yeni-yeni istehsal sahələri istismara verilmişdir. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin Cənubi Qafqazın Bakıdan sonra ikinci sənaye mərkəzi olan Sumqayıta səfərləri, diqqət və qayğısının nəticəsidir ki, şəhərimiz sürətlə inkişaf edir. Yeni açılan müəssisələrin fəaliyyəti ölkə iqtisadiyyatına öz bəhrəsini verməkdədir. Cənab Zakir Fərəcovun rəhbərliyi ilə Sumqayıt şəhərinin mədəni səviyyəsi yüksəlmiş, modern inkişafı üçün dövlət proqramına uyğun olaraq bir sıra islahatlar gerçəkləşmiş, yeni nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Özünün iri müəssisələr şəbəkəsi və müvafiq infrastrukturunu formalaşdıran şəhər qısa müddət ərzində ölkənin aparıcı sənaye mərkəzlərindən biri kimi tanınıb, eyni zamanda, mədəniyyət, elm, təhsil, səhiyyə, idman və digər sahələrdə böyük müvəffəqiyyətlər əldə edib. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti Sumqayıt şəhərinin elmin, təhsilin və mədəniyyətinin ümumi tərəqqisinə layiqli töhfələr bəxş edir.
Sonra Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov çıxış edərək rektor professor Elxan Hüseynovu və kollektivi salamladı, hər kəsi Novruz bayramı münasibətilə təbrik etdi, xalqımızın zəngin milli-mənəvi dəyərlərini özündə əks etdirən ümumxalq bayramının bütün ailələrə ruzi-bərəkət və firavanlıq gətirməsini arzuladı.
Cənab Zakir Fərəcov “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın banisidir” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış etdi. Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı qarşısında xidmətlərindən söz açdı, bildirdi ki, Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı əvəzedilməz xidmətləri onun fəaliyyətinin bütün mərhələlərini əhatə edir. Ümummilli Liderin həm SSRİ dövründə, həm də müstəqillik illərində ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dönəmdə görülən işlər respublikamızın qüdrətinin artmasına, Azərbaycanın tarixi nailiyyətlər qazanmasına xidmət edib. Xüsusilə də, müdrik dövlət xadiminin müstəqillik illərində Azərbaycana rəhbərlik etdiyi mərhələ sabitlik, tərəqqi dövrü kimi tarixə həkk olunub. Azərbaycanda uğurlu dövlət quruculuğu həyata keçirilib, bütün sahələrdə köklü islahatlar aparılıb, ölkəmizin beynəlxalq əlaqələri inkişaf etdirilib, dünyada mövqeyi möhkəmlənibdir. Ona görə də dövlətçilik tariximizin Heydər Əliyev dönəmi Azərbaycan xalqının və tarixin yaddaşında sabitlik, rifah, yüksəliş, intibah anlayışları ilə assosiasiya olunur. Xalqımız həm də ona görə xoşbəxtdir ki, Heydər Əliyev ideyaları yaşayır, onun siyasəti layiqli varisi və alternativsiz siyasətinin uğurlu davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən müvəffəqiyyətlə həyata keçirilir.
Cənab Zakir Fərəcov onu da qeyd etdi ki, ölkəmizə rəhbərliyi dövründə Ümummilli Lider Heydər Əliyev Sumqayıtda 16 dəfə olub və hər səfəri böyük tarixi hadisə kimi yaddaşlarda qalıb. Şəhərdə sənayenin, elmin və təhsilin, sosial həyatın coşqun inkişafı məhz Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Sumqayıt Ümummilli Liderin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə sürətli inkişaf yolu keçib. Burada keçmiş ittifaqda metallurgiya, kimya, energetika, tikinti materialları sənayesinin aparıcı müəssisələri yaradılıb, yeni mikrorayonlar, yaşayış məhəllələri salınıb. Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə gənclik və sənaye şəhəri olan Sumqayıta çoxsaylı səfərlər edib. Bu səfərlər zamanı bir çox sənaye müəssisəsi açılıb. Bu gün Sumqayıt özünün yeni inkişaf mərhələsini yaşayır. Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi islahatlar nəticəsində şəhərin sürətli inkişafı təmin olunub, Sumqayıt artıq Cənubi Qafqazın ikinci sənaye mərkəzi kimi yeni üfüqlərə doğru addımlayır.
Cənab Zakir Fərəcov şəhərdə aparılan böyük quruculuq işlərindən, irimiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsindən, yeni sənaye müəssisələrinin inşa olunmasından, ümumən Sumqayıtın sürətli inkişafından söhbət açdı. Bildirdi ki, şəhərdə Avropa standartlarına uyğun müasir bulvar yaradılmış, mikrorayonlarda məhəllədaxili yollar, küçə və prospektlərdə yollar əsaslı təmir edilmiş, yaşayış binalarının, məktəb və uşaq bağçalarının yararsız dam örtükləri yeniləri ilə əvəz olunmuş, şəhərin müxtəlif ərazilərindəki parklar daha da abadlaşdırılmışdır. Heydər Əliyev Mərkəzi, Dəmiryol Vağzalının binası, Poeziya Evi, Bayraq muzeyi, Uşaq incəsənət məktəbi, Şahmat məktəbi, və s. yeni sosial-mədəni obyektlər şəhərin memarlıq görkəminə dəstək olub. Bu işlər bu gün də, sabah da uğurla davam etdiriləcək.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor, Əməkdar müəllim Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyevin dövlətçilik fəaliyyəti”, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev “Heydər Əliyevin Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında rolu”, Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Heydər Əliyevin mədəniyyət siyasəti”, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Günel Əliyeva “İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə multikulturalizm və tolerantlıq ideologiyasının inkişafı” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, müasir Azərbaycan dövlətinin qurulması və inkişaf etdirilməsi, azərbaycançılıq məfkurəsinin, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və təbliği, Azərbaycan dilinin azərbaycançılıq ideologiyasının komponenti olması, ölkəmizin iqtisadi tərəqqisi və digər sahələrdə həyata keçirilən uğurlu layihələrin təməli məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Bu gün artıq Ulu Öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin bu istiqamətdəki siyasəti modernləşmə xəttində sosial dövlət, balanslaşdırılmış xarici siyasət, sabitlik, dayanıqlı iqtisadi inkişaf və yeni təfəkkür tərzinin, yəni mədəni-mənəvi müxtəlifliyin həyat tərzi kimi dövlət səviyyəsində qəbulu, bütün dinlərə qarşı tolerant mühit, hər cür ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması və s. bu kimi ideyaların formalaşdırılmasından ibarətdir. Bu standartlar və varislik yolu ilə ta qədimdən müasir dövrədək gəlib çatmış, azərbaycançılıq ideyasından əxz olunaraq, Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərləri çərçivəsində bərqərar edilmişdir. Bu kontekstdə cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin həyata keçirdiyi, inkişaf etdirdiyi azərbaycançılıq təlimi özündə varislik və ənənəviliklə vəhdətdə modernliyi də əks etdirir.
Konfransın sonunda cənab Zakir Fərəcov tərəfindən tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Tələbələr tərəfindən təqaüd ilə bağlı ünvanlanmış sualları yerindəcə cavablayan cənab Zakir Fərəcov bildirdi ki, 50 nəfər tələbəyə təqaüdün verilməsini təmin edəcək.
Cənab Zakir Fərəcov qeyd etdi ki, təhsil hər bir ölkə üçün strateji sahədir. Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin dediyi kimi, təhsil hər bir xalqın gələcəyidir. Prezident cənab İlham Əliyevin ölkəmizdə təhsilin ən yüksək səviyyədə inkişaf etdirilməsi ilə bağlı dövlətin, cəmiyyətin qarşısına qoyduğu hədəflər reallığa əsaslanır. Bundan bəhrələnən Azərbaycan gəncləri gündən-günə ölkənin ictimai-siyasi həyatında daha böyük rol oynayır. Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri öz uğurları ilə şəhərimizin və universitetimizin şərəfini ucaldırlar.
Sonda rektor professor Elxan Hüseynov universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti adından İcra başçısı cənab Zakir Fərəcova təşəkkürünü bildirdi.

A scientific-practical conference on "Heydar Aliyev is the founder of the ideology of Azerbaijanism" was held at SSU
On March 15, a scientific-practical conference on "Heydar Aliyev is the founder of Azerbaijani ideology" was held under the joint organization of Sumgayit State University and Sumgayit City Executive Authority.
Mr. Zakir Farajov, the head of the Sumgayit City Executive Authority, university professors and students participated in the conference.
First, the participants laid flowers to the bust of Great Leader Heydar Aliyev erected in the lobby of the university and paid tribute to his memory.
At the opening of the conference, the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute of silence.
Later, a video about the life and activities of Great Leader Heydar Aliyev was shown.
The rector of the university, professor Elkhan Huseynov opened the conference with his opening speech, greeted Zakir Farajov the head of the Sumgayit City Executive Power and the participants, spoke in detail about the life, rich and multifaceted activities of National Leader Heydar Aliyev. He pointed out that according to the relevant Decree of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, this year was declared "Year of Heydar Aliyev" in our country. The 100th anniversary of the birth of the National Leader is widely celebrated with high respect and deep gratitude of every Azerbaijani in our country and beyond its borders. During the events, the important historical services and universal activities of the Great Leader for the people of Azerbaijan, the state and our homeland are widely discussed, and his memory is cherished. The philosophical and political meaning of Heydar Aliyev"s ideology of Azerbaijanism is very deep. Azerbaijanism is an ideology that ensures national solidarity, integrity, and strengthens the feeling of national bigotry and patriotism. The ideology of Azerbaijaniism, authored and systematized by the National Leader, has become a national source of reference for Azerbaijanis around the world, covering not only the people living in the territory of this country, but also the Azerbaijanis living all over the world. Standing alongside the most influential politicians of his time, Heydar Aliyev played an exceptional role in promoting the modern Azerbaijan, and gaining a worthy position in the international relations system of our country.
The rector also noted that the most significant pages of the history of Sumgayit are connected with the name of the Great Leader. It was thanks to his attention and concern that in the 70s and 80s of the last century, wide opportunities for the rapid development of the oil and chemical industry were opened in Sumgait, and new production areas were put into operation based on the technologies in accordance with the requirements of the time. The visit of the head of state Ilham Aliyev to Sumgayit, which is the second industrial center of the South Caucasus after Baku, as a result of   his attention and care, our city is developing rapidly. The activity of the newly opened enterprises is giving its fruits to the country"s economy. Under the leadership of  Zakir Farajov, the cultural level of Sumgait city has increased, a number of reforms have been implemented in accordance with the state program for modern development.
Then Zakir Farajov-the head of the Sumgayit City Executive Power made a speech and greeted the rector professor Elkhan Huseynov and the team, congratulated everyone on the occasion of Nowruz holiday and wished that the national holiday, which reflects the rich national and spiritual values of our people, would bring sustenance, blessings and prosperity to all families.
Zakir Farajov made a speech on "Heydar Aliyev is the founder of independent Azerbaijan". He spoke about the Great Leader"s services to the people of Azerbaijan and stated that the Great Leader"s irreplaceable services to the people and state of Azerbaijan cover all stages of his activity. The works done during the time when the National Leader led our country both during the USSR and the years of independence served to increase the power of our republic and to achieve historical achievements of Azerbaijan. In particular, the stage in which the wise statesman led Azerbaijan during the years of independence was engraved in history as a period of stability and progress. Successful state building, fundamental reforms   were carried out in Azerbaijan in all fields and international relations of our country were developed, and its position in the world was strengthened. Therefore, the Heydar Aliyev era of our statehood history is associated with the concepts of stability, prosperity, progress and renaissance in the memory of the Azerbaijani people. Our people are also happy because the ideas of Heydar Aliyev live, his policy is successfully implemented by his worthy successor and follower Ilham Aliyev.
Zakir Farajov also noted that during the leadership of our country, National Leader Heydar Aliyev visited Sumgait 16 times and each visit was remembered as a great historical event. The development of industry, science and education, social life in the city is connected with the name of the Great Leader. Leading enterprises of metallurgy, chemistry, energy, building materials industry were established here in the former union, new microdistricts and residential areas were built. Heydar Aliyev made several visits to Sumgayit, the city of youth during all periods of his leadership of Azerbaijan. Many industrial enterprises were opened during these visits. Today, Sumgait is experiencing a new stage of its development. As a result of the reforms carried out by president Ilham Aliyev the rapid development of the city has been ensured, Sumgait is already stepping new stage as the second industrial center of the South Caucasus.
Zakir Farajov talked about the large-scale construction works carried out in the city, the implementation of these projects, the construction of new industrial enterprises, and the rapid development of Sumgait in general. He said that a modern boulevard in accordance with European standards has been created in the city, roads within the neighborhood, streets and avenues in micro-districts have been overhauled, unsuitable roof coverings of residential buildings, schools and kindergartens have been replaced with new ones, and parks in different areas of the city have been improved. Heydar Aliyev Center, Railway Station Building, Poetry House, Flag Museum, Children"s Art School, Chess School, etc. new socio-cultural facilities supported the architectural appearance of the city. These works will be successfully continued today and tomorrow.
The speakers made a speech on the topics: dean of the faculty of History and geography professor, Honored teacher Adil Bakhshaliyev "The statehood activities of Heydar Aliyev", head of the department of Petrochemistry and chemical engineering professor Akbar Agayev "Role of Heydar Aliyev in the development of science and education in Azerbaijan", dean of the faculty of Philology associate professor Sevinj Hamzayeva "Heydar Aliyev"s cultural policy", Gunel Aliyeva a third-year student of the faculty of Philology "Development of the ideology of multiculturalism and tolerance during the reign of Ilham Aliyev". They said that the foundation of the successful projects implemented in other areas, the establishment and development of the modern Azerbaijan state, the protection and promotion of the Azerbaijani ideology, our national and moral values, the Azerbaijani language being a component of the Azerbaijani ideology, the economic progress of our country were laid by Great Leader Heydar Aliyev. Today, the policy of president Ilham Aliyev - the worthy follower of the Great Leader Heydar Aliyev is based on balanced foreign policy, stability, sustainable economic development and acceptance of a new way of thinking, i.e. cultural and spiritual diversity as a way of life at the state level, against all religions, elimination of all kinds of discrimination, etc. These standards have come down from ancient times to modern times through inheritance, derived from the idea of Azerbaijaniism. In this context, the teaching of Azerbaijaniism implemented and developed by President Ilham Aliyev reflects modernity in unity with inheritance and tradition.
At the end of the conference, Mr. Zakir Farajov answered the students" questions.
Mr. Zakir Farajov answered the questions addressed by the students about the scholarship, said that 50 students will be provided the scholarship.
Mr. Zakir Farajov noted that education is a strategic field for every country. As our great leader Heydar Aliyev said, education is the future of every nation. The goals set by president Ilham Aliyev for the development of education at the highest level in our country are based on reality. Benefiting from this, the youth of Azerbaijan play a bigger role in the social and political life of the country day by day. The students of Sumgait State University, which is the only higher education institution of Sumgait city represent our city with their success.
In the end, rector professor Elkhan Huseynov expressed his gratitude to the Executive head Zakir Farajov on behalf of the university"s faculty and students.