SDU-nun kollektivi Sumqayıtda ümumşəhər Novruz şənliyində iştirak etdi
Martın 17-də xalqımızın milli-mənəvi irsini, bolluğu, bərəkəti və xeyirxahlığı təcəssüm etdirən Novruz bayramı Sumqayıtda böyük təntənə ilə qeyd olundu.
Kimyaçı Mədəniyyət Sarayının qarşısında təşkil olunmuş tədbirdə Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, Millət vəkilləri, şəhər rəsmiləri, ictimaiyyət nümayəndələri, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru cənab Elxan Hüseynov başda olmaqla universitetin kollektivi iştirak etdilər.
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov şəhər sakinlərini təbrik edərək, bayram tonqalını alışdırdı. Yüksələn alov dilimləri sanki insanların sevincini göylərə qaldırırdı. İdmançıların çıxışları iştirakçılar tərəfindən maraqla izləndi. Dədə Qorqud və Bahar qız xeyir-dua verərək, Novruz bayramının xalqımıza uğur, bol ruzi-bərəkət gətirməsini arzuladılar, milli geyimli uşaqlar meydanda rəqs etdilər.
Daha sonra cənab Zakir Fərəcov və qonaqlar sarayın qarşısında qurulmuş çadırlara baxış keçirdilər. Tariximizin müxtəlif dövrlərini əks etdirən səhnələr, tarixi eksponatlar təqdim edildi. Musiqi sədaları hamını valeh etdi. İştirakçılar sacda yenicə bişən lavaşdan, bükmədən daddılar, maraqlı diskussiyalar apardılar.
Həmçinin çadırlarda Azərbaycan mətbəxinin təamları, Novruzun atributları olan paxlava və şəkərburanın müxtəlif çeşidləri də maraqla qarşılandı. Xanımlar onların hazırlanmasını canlı şəkildə iştirakçılar qarşısında nümayiş etdirdilər.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin hazırladıqları Novruz xonçaları sərgiləndi, milli mətbəximiz və geyimlərimiz, xalq yaradıcılığının, el sənətkarlığının ən gözəl nümunələri nümayiş olundu. Həmçinin universitetin “Səma” rəqs qrupunun rəngarəng rəqsləri tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.
Daha sonra iştirakçılar sarayın qarşısında təşkil olunmuş açıq səma altında canlı konsertə tamaşa etdilər.

The collective of SSU participated in the city-wide Novruz celebration in Sumgayit
On March 17, the Nowruz holiday which embodies the national-spiritual heritage, abundance, blessing and kindness of our people was celebrated with great solemnity in Sumgait.
The event organized in front of the Chemist Culture Palace was attended by the head of the Sumgait City Executive Power Zakir Farajov, members of parliament, city officials, public representatives, the rector of the Sumgait State University, Mr. Elkhan Huseynov, and the staff of the university.
The head of Sumgayit City Executive Power Zakir Farajov congratulated the city residents and lit the holiday bonfire. The athletes' performances were watched with interest by the participants. Dede Gorgud and Bahar gizi blessed and wished Novruz holiday to bring success and abundance to our people. Children in national costumes danced on the square.
Later, Mr. Zakir Farajov and the guests watched the tents set up in front of the palace. Scenes reflecting different periods of our history, historical exhibits were presented. The music captivated everyone. The participants tasted freshly cooked bread and had interesting discussions.
In the tents, Azerbaijani cuisine, baklava and shakerbura, which are attributes of Nowruz, were also welcomed with interest. The ladies demonstrated their preparation lively in front of the participants.
At the event, "Novruz Khonchas" prepared by Sumgayit State University were exhibited, the best examples of our national cuisine and costumes, folk creativity, handicrafts were displayed. Also, colorful dances of the university's "Sema" dance group were welcomed by the participants of the event.