Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları Beynəlxalq Təhsil Sərgisində iştirak etdilər
Martın 18-də Bakı Marriott Bulvar otelində Qazaxıstan Respublikasının Bolaşaq İnkişaf Fondunun və Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilati dəstəyi ilə Beynəlxalq Təhsil Sərgisi keçirildi.
Öncədən qeyd edək ki, Bakıda təşkil olunmuş Beynəlxalq Təhsil Sərgisinin ilk görüşü Qazaxıstanın Aktau, Atırau şəhərlərində keçrilmişdir. Sərginin davamı Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində təşkil olunacaq.
Sərginin keçirilməsində məqsəd iştirakçılara təmsil etdikləri ölkədə əcnəbi vətandaşlar üçün təhsil imkanlarının marketinqinin həyata keçirilməsinə, ali təhsil müəssisələri arasında beynəlmiləlləşməsi sahəsində şəbəkələşmə imkanlarının genişləndirilməsinə dəstək verməkdir.
Sərgidə Çin, Avstraliya, Koreya, Rusiya Federasiyası, Polşa, Sinqapur, Gürcüstan və s. kimi ölkələrin və yerli ali təhsil və tədris müəssisələrinin təmsilçiləri, təhsil ekspertləri, eləcə də xaricdə təhsil almaq istəyən abituriyentlər, tələbələr, magistrantlar, valideynlər iştrak etdilər.
Sərginin proqramına uyğun olaraq, təhsil idarəçiləri üçün mübadilə proqramları vasitəsilə akademik mobilliyin həyata keçirilməsi barədə seminar təşkil olundu.
Sərgidə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və şöbənin əməkdaşı Gülnar Hüseynova təmsil etdilər.
Nümayəndə heyətimiz sərgidə iştirak edən təmsilçilərə Sumqayıt Dövlət Universitetinin maddi-texniki bazası, kadr potensialı, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verdilər. Beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, beynəlmiləlləşməsi siyasətinin təkmilləşməsi, əcnəbi tələbələrin tədrisə cəlb edilməsi və digər məsələlər üzrə görüşlər apardılar.
Qarşılıqlı diskussiya şəklində keçən görüşdə universitetin tarixini, inkişaf mərhələlərini, təhsilverən olaraq imkanlarını əks etdirən broşurlar və xatirə atributları payladılar.

Employees of SSU participated in the International Education Exhibition
On March 18, an International Education Exhibition was held at the Baku Marriott Boulevard Hotel with the support of the Bolashak Development Fund of the Republic of Kazakhstan and the Ministry of Science and Education of Azerbaijan.
We should note in advance that the first meeting of the International Education Exhibition organized in Baku was held in the cities of Aktau and Atyrau in Kazakhstan, and the continuation of the exhibition will be held in Istanbul, Republic of Turkey.
The purpose of holding the exhibition is to support the participants in the marketing of educational opportunities for foreign citizens in the country they represent and the expansion of networking opportunities in the field of internationalization among higher education institutions.
Representatives of China, Australia, Korea, Russian Federation, Poland, Singapore, Georgia, etc. and local higher education institutions participated at the exhibition as well as experts, applicants, students, graduate students, parents who want to study abroad.
In accordance with the program of the exhibition, a seminar on the implementation of academic mobility through exchange programs for educational administrators was organized.
Sumgayit State University was represented at the exhibition by vice-rector for International relations associate professor Gafar Atayev, head of the department of international cooperation and foreign students Sadagat Fatullayeva and employee of the department Gulnar Huseynova.
Our delegation informed the representatives participating in the exhibition about the material and technical base, personnel potential and international relations of Sumgayit State University. They held meetings on the development of international relations, improvement of internationalization policy, involvement of foreign students in education and other issues.
At the meeting, which took place in the form of a mutual discussion, they distributed brochures and commemorative attributes reflecting the history of the university, its development stages, opportunities.