Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində növbəti spartakiadaya start verildi
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Mart 2023 15:50
SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində növbəti spartakiadaya start verildi
Mart ayının 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə növbəti spartakiadaya start verildi.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı və İdman klubunun təşkilatçılığı ilə baş tutan spartakiadanın açılış mərasimində universitet rəhbərliyi və fakültələrin təmsilçiləri iştirak edirdi. SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov tədbiri açaraq spartakiada iştirakçılarına uğurlar arzuladı. Ümummilli Liderin Azərbaycan dövlətçiliyi qarşısındakı xidmətlərini xatırladan prorektor ölkə gəncliyinin hərtərəfli inkişafına hesablanan dövlət siyasətinin verdiyi bəhrələrdən danışdı. Bildirdi ki, Ulu Öndər idmanın Azərbaycan gəncliyi üçün normaya çevrilməsini ancaq onların fiziki inkişafı üçün deyil, mənəvi kamilləşmələrində başlıca atributlardan biri hesab edirdi.
May ayının 5-nə qədər davam edəcək idman yarışlarında universitetin fakültələri və SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinın tələbələrindən ibarət yığma komandalar iştirak edəcək. Yarış iştirakçıları 5 idman növü: voleybol, şahmat, dama, stolüstü tennis, basketbol oyunları üzrə güclərini sınayacaq. Yarışlar komandalar üzrə dairəvi sistemlə keçirilir. Komandaların sayı 5-dən çox olarsa, komandalar yarımqruplara bölünəcək.
Müxtəlif idman növləri üzrə baş tutacaq yarışlar müvafiq federasiyaların əsasnamələri üzrə təsdiq olunan qaydalara uyğun keçiriləcək.

Home | News | The next spartakiada was started at SSU within the framework of "Heydar Aliyev Year"
On March 29, the next spartakiada was started at Sumgayit State University within the framework of the "Year of Heydar Aliyev" on the occasion of the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev.
Representatives of the university management and faculties participated in the opening ceremony of the spartakiade organized by the Student Union and Sports Club. SSU vice-rector for Social affairs and public relations doc. Elmar Khalilov opened the event and wished success to the participants of the spartakiade. Recalling the services of the national leader to the statehood of Azerbaijan, the vice-rector spoke about the benefits of the state policy aimed at the comprehensive development of the country's youth. He said that the Great Leader considered sports to become a norm for the youth of Azerbaijan, not only for their physical development, but one of the main attributes for their spiritual improvement.
Teams consisting of students of Sumgayit State Technical College will participate in the sports competitions that will last until May 5. Competition participants will try at 5 sports-volleyball, chess, checkers, table tennis, basketball. Competitions are held by teams in a round-robin system. If the number of teams is more than 5, the teams will be divided into subgroups.
Competitions in various sports will be held in accordance with the rules approved by the regulations of the relevant federations.