Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Aprel döyüşlərinin 7-ci ildönümü qeyd edildi
Universitetin fakültələrində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Aprel döyüşlərinin növbəti ildönümünə həsr olunmuş “Aprel Zəfəri” adlı silsilə tədbirlər keçirilir.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan bütün tədbirlərdə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş insanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Nümayiş olunan videoçarxların hər birinin leytmotivində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi yolunda Azərbaycan əsgərinin keçdiyi çətin və şərəfli yol, müasir Silahlı Qüvvələrimizin yaradıcısı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ordu quruculuğu strategiyası, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin bugünkü Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin modernləşməsində rolu, sərkərdəlik qabiliyyəti və diplomatik məharəti dayanırdı.
Keçirilən tədbirlərdə 2016-cı il aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə başlayan, gələcək qələbələrimizin əsasını qoyan dördgünlük müharibədən, bu müharibədə hərbçilərimizin göstərdiyi şücaətdən söhbət açıldı. Aprel döyüşlərinin nəticəsi olaraq Tərtər rayonunun Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklərin, Qazaxlar və Suqovuşan kəndləri istiqamətindəki yolların, Cəbrayıl rayonunun Lələtəpə yüksəkliyi və Cocuq Mərcanlı ərazilərinin, Goranboy rayonu Gülüstan kəndinin düşməndən azad olunmasının strateji əhəmiyyəti qeyd edildi.
“Aprel döyüşlərində Azərbaycanın qələbəsi Ermənistan ordusu barədə yayılan və havadarları tərəfindən təbliğ edilən mifi dağıtdı və ordumuzun xalqla birliyinin təcəssümünə çevrildi” ̶ fikirləri çıxışların əksəriyyətinin ana xəttində dururdu. Bunlardan əlavə, dünya ictimaiyyətinin diqqətinə uzun illərdən bəri davam edən işğal faktına Azərbaycan dövlətinin hərbi yolla son qoya bilmək gücündə olduğu çatdırılır və qarşı tərəfə ədalətli sülh çağırışları edilirdi.
“Dördgünlük Aprel döyüşləri 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsinin baş məşqi kimi tarixə düşəcək” ̶ deyən çıxışçılar hər iki müharibə zamanı qazanılan qələbələrdə xalqımızın iradəsi, hərbçilərimizin şücaəti və Ali Baş Komandanın sərkərdəlik məharəti, dövlətçilik təcrübəsini xüsusi olaraq vurğuladılar.
Çıxışçılar: fakültə dekanları, müəllim və tələbələr Azərbaycan xalqının, xüsusilə onun gələcəyi olan gəncliyimizin qazanılan tarixi qələbələrdə xidməti olan şəhid və qazilərimizin ən yaxşı örnək olduğunu dönə-dönə qeyd edib, qazanılan möhtəşəm qələbələrin gələcək nəsillər üçün ən qiymətli hədiyyə olduğunu xatırlatdılar.

The 7th anniversary of April battles was celebrated in SSU
A series of events called "April Victory" dedicated to the next anniversary of the April battles are held in the faculties of the university under the joint organization of the Student Trade Union Committee and the Student Youth Organization.
In all the events that started with the playing of the National Anthem, the memory of the people who died for the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan was commemorated with a minute"s silence.
İn the leitmotif of each of the videos stands the difficult and honorable path taken by the Azerbaijani soldier on the way to the liberation of our lands from occupation, National Leader Heydar Aliyev, the role of Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev in the modernization of today"s Azerbaijan Armed Forces, his leadership ability and diplomatic skill.
During the events, the four-day war that started on the night of April 1-2, 2016, which laid the foundation for our future victories and the bravery of our soldiers in that war were discussed. As a result of the April battles, the strategic importance of the liberation of the heights around Talish village of Tartar region,it was reported the roads in the direction of Gazakhlar and Sugovushan villages, the Lele tepe height and Cojug Marjanli territories of Jabrayil region, and the village of Gulustan of Goranboy region.
"Azerbaijan"s victory in the April battles dispelled the myth spread about the Armenian and became the embodiment of the unity of our army with the people" were the main lines of most of the speeches. In addition to these, the attention of the world community was reminded that the Azerbaijani state is capable of putting an end to the fact of occupation, which has been going on for many years.
"The four-day April battles will go down in history as the main preperation of the 44-day Patriotic war of 2020" said the speakers, it showed the will of our people, the bravery of our soldiers, the leadership skills of the Commander-in-Chief, and the experience of statesmanship in the victories won during both wars.
Speakers-faculty deans, teachers and students repeatedly pointed out that the martyrs and veterans who served in the historic victories of the Azerbaijani people, they are the best examples for future youth and reminded that the great victories won are the most valuable gift for the future generations.