Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində “YENİ klub” təsis olundu
Aprelin 4-də “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində formalaşdırılan “YENİ Klub”un təsis toplantısı keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov, YAP Gənclər Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov, sədr müavini Fəsli Nəbiyev və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Əvvəlcə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Tədbirin açlışında Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Təsis toplantısını açan SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov iştrakçıları və qonaqları salamladı, görüşün əhəmiyyətindən söz açdı. Gənclərin Azərbaycan siyasətində mühüm rol oynadığını bildirən prorektor universitetimizdə tələbələrin ictimai-siyasi aktivliyini və onların şəxsi inkişafını dəstəkləyən klubun mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi.
“YENİ Klub” un önəmli təşəbbüslər irəli sürərək faydalı layihələr reallaşdıracağına inandığını deyən prorektor əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirilən uğurlu gənclər siyasətinin nəticəsi olaraq ölkəmizdə layiqli gənclik yetişdiyini diqqətə çatdırdı: “Azərbaycan gəncliyi yüksək biliklərə, geniş dünyagörüşünə malik olmaq, eyni zamanda, azərbaycançılıq ideyalarına yiyələnməklə layiqli vətəndaşlar kimi formalaşırlar. Biz bu mənada, Azərbaycanın gələcəyini bugünkü ölkə gəncləri ilə bağlayırıq”.
Dosent Elmar Xəlilov onu da qeyd etdi ki, dövlət başçısı İlham Əliyevin  gənclərlə bağlı siyasətinin mərkəzində dayanan əsas ideya onları layiqli vətəndaş, vətənpərvər insanlar kimi yetişdirməkdir. Hər bir gəncin milliyyətindən, din və irqindən asılı olmayaraq, azərbaycançılıq ideyasına sadiq olmalı, Vətən müharibəsindəki nümunələrin yaşaması və inkişafı üçün əlindən gələni etməli olduğunu deyən prorektor  fikrini belə ümumiləşdirdi: “Bu gün Azərbaycan gənclərinin dünyagörüşü daha fərqlidir. O, dünyada gedən proseslərə yaxşı bələd olmağı ilə bərabər, yüksək təhliletmə qabiliyyətinə malikdir”.
Prorektor həmçinin SDU-nun nəzdində formalaşdırılan “YENİ klub”un ali təhsil müəssisəsində tələbələrin ictimai-sosial aktivliyini artıracağına, habelə onların şəxsi inkişafına töhvə verəcəyinə inamını ifadə etdi: “Bildiyiniz kimi, biz üçüncü ildir ki, qalib xalq kimi yaşayırıq və bu, həmişə belə olacaq. Siz tələbələr öz uğurlarınız, bilik və bacarığınızla bu qələbəni çoxşaxəli etməli, böyütməli və yaşatmalısınız. “YENİ klub”un fəaliyyətində də məhz dövlətçilik, vətənpərvərlik kimi yüksək dəyərlərin təbliğ olunacağına əminəm”.
Sonra Klubun rəhbəri Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi Songül Kərimzadə “YENİ klub”la bağlı ətraflı məlumat verdi. Klubun ali təhsil müəssisəsi daxilindəki digər təşkilatlarla birgə fəaliyyət həyata keçirəcəyini, yarış, müsabiqə, layihə, debat, diskussiya, təlim, həmçinin xarici dillərdə tədbirlər təşkil edəcəyini, tələbələrin həyatında müsbət mənada rol oynayacağına inandığını bildirdi.
YAP Gənclər Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində formalaşdırılan “YENİ Klub”un təsis edilməsini yüksək qiymətləndirdi. O, çıxışına davam edərək, ali təhsil müəssisələrinin nəzdində “YENİ Klub”ların formalaşdırılmasının əhəmiyyətindən bəhs etdi. Klubların tələbələrin şəxsi inkişafını dəstəkləməklə bərabər, onların cəmiyyətdə təşəbbüskar rolunun artırılmasında mühüm rol oynayacağını, universitetlərdə təhsil alan tələbələrarası şəbəkələşmənin yaranmasında əsaslı yer tutacağına əminliyini ifadə etdi.
Qeyd edək ki, “YENİ klub”un təsis olunmasının məqsədi ictimai-sosial, vətənpərvərlik, fərdi inkişaf, idman və bir sıra digər istiqamətlərdə müxtəlif təşəbbüslərin həyata keçirilməsi, çoxşaxəli layihələrin reallaşdırılmasıdır.

"NEW CLUB" WAS ESTABLISHED AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
On April 4, the founding meeting of the "YENI Club" formed at Sumgayit State University was held within the framework of "Heydar Aliyev Year".
SSU vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov NAP Youth Union chairman Bakhtiyar Islamov, deputy chairman Fasli Nabiyev and the students took part in the event.
First, the participants laid flowers in front of the bust of Great Leader Heydar Aliyev erected in the lobby of the university and paid tribute to his memory.
At the opening of the event, the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute"s silence.
Opening the meeting, SSU vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov greeted the participants and guests and spoke about the importance of the meeting.Young people play an important role in the politics of Azerbaijan, the vice-chancellor noted that the club that supports the socio-political activity of students and their personal development is of great importance in our university.
He believes that "YENI Club" will implement useful projects by taking important initiatives, pointed out that as a result of the successful youth policy founded by Great Leader Heydar Aliyev is continued under the leadership of President Ilham Aliyev. Worthy youth are growing in our country: "Azerbaijani youth have high knowledge and broad outlook at the same time, they are formed as worthy citizens by experiencing the ideas of Azerbaijanism.
Docent Elmar Khalilov also noted that the main idea of President Ilham Aliyev"s youth policy is to educate them as worthy citizens and patriots. Every young person regardless of nationality, religion and race should be loyal to the idea of Azerbaijaniism, the vice-rector summed up his opinion as follows: "Today, the outlook of Azerbaijani youth is different. They are well acquainted with the processes going on in the world and has a high analytical ability."
The vice-rector also expressed his belief that the "NEW club" formed under SSU will increase social activity of students at the higher educational institution, as well as help to their personal development. I am sure that high values such as statehood and patriotism will be promoted in the activity of the "YENI club".
Then, the head of the Club, a student of the faculty of History and geography Songul Karimzadeh gave detailed information about the "NEW Club". She said that the club will work together with other organizations within the higher education institution, organize competitions, contests, projects, debates, discussions, trainings, as well as events in foreign languages.
NAP Youth Union Chairman Bakhtiyar Islamov highly appreciated the establishment of the "NEW Club" formed under Sumgayit State University. He continued her speech and talked about the importance of forming "NEW Clubs" at higher education institutions. He expressed his confidence that the clubs will play an important role in increasing the entrepreneurial role of the students in the society, as well as supporting the personal development of the students and in the creation of networking between students studying in the universities.
We should note that the foundation of the "NEW club" is the implementation of various initiatives and the realization of multifaceted projects in the fields of public-social, patriotism, personal development, sports and a number of other directions with the participation of students at SSU.