Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da bədii yaradıcılıq festivalının baxış-müsabiqəsi keçirildi
Aprelin 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş bədii yaradıcılıq festivalının baxış-müsabiqəsi keçirildi.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı (ATİAHİ) Respublika Komitəsi Rəyasət Heyətinin qərarı ilə ali, orta və ilk peşə ixtisası təhsili müəssisələrinin tələbələri arasında keçirilən festival milli vətənpərvərlik, mədəniyyətimizə, incəsənətimizə, milli adət-ənənələrimizə hörməti inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır.
Müsabiqədə tələbələrimiz incəsənətin müxtəlif janrlarında öz bacarıqlarını nümayiş etdirdilər. Tələbələrin müxtəlif sahələr: ifaçılıq, rəqs, bədii qiraət, aşıq havaları üzrə ifaetmə bacarıqları münsiflər heyəti tərəfindən maraqla qarşılandı.
İstedadlı tələbələrin müəyyən edilməsi Azərbaycan Respublikasının tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərindən ibarət münsiflər heyəti: Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru, Azərbaycan Respublikasının və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əliqismət Lalayev, Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının prorektoru, Xalq artisti Təranə Muradova, Əməkdar incəsənət xadimi Baba Vəziroğlu, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi, yekun konsertin quruluşçu rejissoru Hafiz Quliyev, Xalq artisti Gülyanaq Məmmədova, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının müəllimi Arslan Növrəsli tərəfindən həyata keçirildi.
Müsabiqənin sonunda münsiflər heyəti iştirakçılara təklif və tövsiyələrini verdi, tələbələrə uğurlar arzulayaraq, yaradılan şəraitə, göstərilən diqqət və qayğıya görə universitet rəhbərliyinə dərin təşəkkürlərini bildirdi.
Qeyd edək ki, festival qaliblərinin yekun konserti may ayında keçiriləcək. Qaliblər Elm və Təhsil Nazirliyi və ATİAHİ-nin diplom və hədiyyələri ilə mükafatlandırılacaq.

A COMPETITION OF THE ARTISTIC CREATIVITY FESTIVAL WAS HELD AT SSU
On April 4, among the students of higher education institutions, a viewing competition of the artistic creativity festival dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held at Sumgayit State University.
According to the decision of the Presidium of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Republican Committee of the Free Trade Union of Azerbaijan Education Workers, the festival is held among students of higher, secondary and first vocational education institutions with the aim of developing national patriotism, respect for our culture, art, and national traditions.
In the competition, our students demonstrated their skills in various genres of art. Students" skills in various fields-performance, dance, artistic recitation were welcomed by the jury.
Selection of talented students by a jury consisting of well-known cultural and artistic figures of the Republic of Azerbaijan was carried out - director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, honored artist of the Republic of Azerbaijan and Nakhchivan Autonomous Republic, doctor of philosophy in Art Studies, associate professor Aliqismat Lalayev, Vice-Rector of the Baku Choreography Academy, People"s Artist Tarana Muradova , Honored Art Worker Baba Vaziroglu, Chief Director of Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater, Honored Art Worker, director of the final concert Hafiz Guliyev, People"s Artist Gulyanag Mammadova, the teacher of National Conservatory of Azerbaijan Arslan Novrasli.
At the end of the competition, the jury gave suggestions and recommendations to the participants, wished success to the students, and expressed deep gratitude to the university management for the conditions.
We should note that the final concert of the festival winners will be held in May. The winners will be awarded with diplomas and gifts of the Ministry of Science and Education and FTUAEW.