SDU-da “Qərbi Azərbaycan İcmasının Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyası” mövzusunda tədbir olub
Aprelin 6-da SDU “Gənc politoloqlar” klubunun təşkilatçılığı ilə keçirilən “Qərbi Azərbaycan icmasının Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyası” mövzusu üzrə tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin professor-müəllim, həmçinin tələbə heyəti iştirak edib.
Əvvəlcə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirdi ki, buranın yerli əhalisinə, Azərbaycan xalqına qarşı etnik təmizləmə, soyqırımı siyasəti XX əsrin əvvəllərində erməni millətçiləri, kilsə xadimlərinin təhriki ilə baş tutub və 1918-ci ildə Qərbi Azərbaycanda yaradılan Ermənistan Respublikasının dövlət siyasətinə çevrilib.
Dekan onu da qeyd etdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan qələbəmiz təkcə işğal altındakı ərazilərimizin azad olunması, 1 milyondan artıq keçmiş məcburi köçkünün doğma yurdlarına qayıtmasına deyil, 32 il qaçqın həyatı yaşamış insanlarımıza da yeni ümidlər verdi. Bu gün həmin fəaliyyətin reallaşdırılması üçün real addımlar atılır. 2022-ci il dekabr ayının 24-də Qərbi Azərbaycan İcmasının yeni inzibati binasının açılışındakı nitqində Prezident İlham Əliyev Azərbaycan dövlətinin sona qədər onların yanında olacağını bəyan etdi. Professor Adil Baxşəliyev artıq Qərbi Azərbaycan İcmasının bəyanatla BMT-yə müraciət etdiyini, Azərbaycan dövlətinin beynəlxalq hüquqa əsaslanaraq haqq və ədalətin bərpası üçün hərəkətə keçdiyini bildirdi. Bu istiqamətdəki fəaliyyətin kontekstindən çıxış edərək “Gənc politoloqlar” klubunun təşkil etdiyi tədbirin səmərəliliyinə inandığını qeyd edən Adil Baxşəliyev klub üzvlərinə və iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi Zahid Bünyadov “Qərbi Azərbaycan icmasının yaranma zərurəti”, həmin kafedranın müəllimi Nailə Qasımova “Qərbi Azərbaycan ərazisində soyqırımına məruz qalan milli-mədəni sərvətlərimiz”, fakültənin tələbələri: Əbülfəz Məmmədov “Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti”, Samir İsmayılov ”Avropa İttifaqı və Ermənistan” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər.
Məruzələrdən sonra başlayan müzakirələrin predmeti Qərbi azərbaycanlıların öz doğma yurdlarına qayıdışının sülh və danışıqlar yolu ilə, təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə təmin olunması, onlara maddi təzminatın verilməsi, reabilitasiya və reinteqrasiya olunmasında Ermənistan hökuməti ilə birgə BMT-nin məsuliyyəti və rolu barədə oldu. Həmçinin iştirakçılar Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyası ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi apardılar.

There was an event on "The concept of the return of the Western Azerbaijan Community to Western Azerbaijan" at SSU
On April 6 with the organization of "Young Political Scientists" club, the event was held at SSU. The professor-teacher of the faculty of History and geography, as well as the students participated in the event on “The concept of the return of the Western Azerbaijan Community to Western Azerbaijan".
First, the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, dean of the faculty of History and geography professor Adil Bakhshaliyev said that the policy of ethnic cleansing and genocide against the local population was carried out at the beginning of the 20th century by Armenian nationalists and churchmen. Armenia, which was established in Western Azerbaijan in 1918 provocation against Azerbaijan became the state policy of that Republic.
The dean also noted that our victory in the 44-day Patriotic War was not only the liberation of our occupied territories, the return of more than 1 million internally displaced persons to their native lands, but also gave new hope to our people who lived as refugees for 32 years. Today, real steps are being taken to realize for it.President Ilham Aliyev declared in his speech at the opening of the new administrative building of the Western Azerbaijan Community on December 24, 2022, that the state of Azerbaijan will be with them until the end. Professor Adil Bakhshaliyev stated that the Western Azerbaijan Community has already addressed the UN with a statement, and that the Azerbaijani state has tried to restore rights and justice based on international law. Adil Bakhshaliyev expressed his belief in the efficiency of the event organized by the "Young Political Scientists" club and wished success to the club members and participants.
The participants made reports about this theme such as senior lecturer of the department of Philosophy, Sociology and Political Science, "Necessity of the creation of the West Azerbaijan community", Naila Gasimova, teacher of the department of Philosophy, Sociology and Political Science, "Our national and cultural resources subjected to genocide in the territory of West Azerbaijan", Abulfaz Mammadov, students of the faculty, "Ethnic cleansing policy of Armenia", Samir Ismayilov "European Union and Armenia".
The subject of the discussions after the reports was about the responsibility and role of the UN together with the Armenian government in ensuring the return of West Azerbaijanis to their native lands in a peaceful and negotiated, safe and dignified manner, providing them with financial compensation, rehabilitation and reintegration. The participants also had a wide exchange of ideas regarding the Concept of Returning to Western Azerbaijan.