Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Kimya və biologiya fakültəsində “Heydər Əliyev 100” adlı intellektual yarış keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Aprel 2023 13:55
SDU-da Kimya və biologiya fakültəsində “Heydər Əliyev 100” adlı intellektual yarış keçirildi
Aprelin 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatı və  Kimya və biologiya fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında “Heydər Əliyev −100” adlı intellektual yarış keçirildi.
Yarışın açılışında Dövlət Himni səsləndirilərək, şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında xidmətləri o qədər böyükdür ki, onun xatirəsi hər gün, hər zaman anılır. Elə bilik yarışının keçirilməsində də əsas məqsəd Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsidir. Dekan Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənc nəsil arasında bu cür geniş bilik yarışlarının təşkil edilməsində böyük rolu olan fakültənin kollektivinə minnətdarlığını bildirdi, iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Sonra intellektual yarışa start verildi. Yarışda hər komandada 5 nəfərdən ibarət olmaqla, 8 komanda iştirak etdi. Yarış 2 turda keçirildi, hər turda Azərbaycan xalqının Ümummili Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti, Ulu Öndərin rəhbərliyi altında ölkədə aparılan dövlət quruculuğu prosesi və islahatlarını əks etdirən 12 sual səsləndirildi. Yarışda I yerə “Optimalist”, II yerə “Albatros” və III yerə  isə “Demon” komandaları layiq görüldülər. Qalib komandaların hər bir üzvünə iştirakçı sertifikatları təqdim edildi.

An intellectual competition called "Heydar Aliyev 100" was held at the faculty of Chemistry and biology at SSU
On April 6, an intellectual competition called "Heydar Aliyev 100" was held among students in the Scientific library of Sumgayit State University with the joint organization of the Student Union Committee, Student Youth Organization and faculty of Chemistry and biology.
At the opening of the competition, the National Anthem was played and the dear memory of the martyrs was commemorated with a minute's silence.
Associate professor Mahal Muradov, dean of the faculty of Chemistry and biology, spoke about the great leader Heydar Aliyev's unparalleled services to the people and state of Azerbaijan. He said that National Leader Heydar Aliyev's services to the people and Azerbaijan are so great that his memory is remembered every day and all the time. The main goal of such a knowledge competition is to study the life and activities of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev. The dean expressed his gratitude to the staff of the faculty, and organizing such wide-ranging knowledge competitions among the young generation, and wished success to the participants.
Then the intellectual competition started. 8 teams, consisting of 5 people in each team, participated in the competition. The competition was held in 2 rounds, in each round 12 questions reflecting the life and activities of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, the process of state building and reforms carried out in the country under the leadership of the Great Leader, were given. In the competition, the Optimalist team was awarded the first place, the Albatros team was awarded the second place, and the Demon team was awarded the third place. Certificates of participation were presented to each member of the winning teams.