SDU-da “Sağlam gələcək üçün zərərli vərdişlərə yox deyək” adlı maarifləndirici tədbir keçirildi
Aprelin 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində gənclər arasında müvafiq maarifləndirmə işlərinin həyata keçirilməsinə həsr olunmuş “Sağlam gələcək üçün zərərli vərdişlərə yox deyək” adlı maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan  SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov narkotik vasitələrin daha çox gənclər arasında sürətlə yayılması təhlükəsinin qarşısının alınması üçün maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışdı.
Prorektor Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin narkomanlığa və narkotik maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizəni ümumdövlət vəzifəsi hesab edərək imzalamış olduğu Fərmanları xüsusi olaraq qeyd etdi. Bildirdi ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi bu istiqamətdə mübarizəni davam etdirir. Aparılan uğurlu siyasətin nəticəsi olaraq son illər respublikamızda narkotik vasitələrə qarşı mübarizənin xeyli gücləndiyi, bu sahəyə cavabdeh olan dövlət orqanlarında fəallığın artırıldığını vurğuladı. Həmçinin tələbələri sağlam həyat tərzi keçirməyə, kitablardan, filmlərdən, maraqlı insanlarla ünsiyyətdən zövq almağa, zərərli vərdişlərdən uzaq olmağa səslədi.
Daha sonra dünyada tüğyan edən narkomaniya bəlasının dəhşətlərini özündə əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının müdiri Tahir Xəlilov çıxışında narkomaniya bəlasının bütün cəmiyyətlər üçün ən böyük təhdid olduğunu xatırlatdı və ona qarşı mübarizədən əvvəl, profilaktik tədbirlər görülməsinin vacibliyini qeyd etdi və narkomaniyanın onun yayıldığı ölkə üçün elan olunmamış müharibə olduğunu diqqətə çatdırdı. Həmçinin kafedra müdiri bu müharibənin dayandırılması üçün hər birimizin, xüsusilə gəncliyin vətəndaş mövqeyi göstərməli olduğunu xatırlatdı: “Narkomaniyaya tərəf  atılan ilk addımın ölümün astanasına atıldığını hər birimiz unutmamalıyıq”.
Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimi Gülnarə Ələkbərli “Narkomaniya tibbi və sosial bəladır” mövzusunda geniş məruzə etdi. Artıq “ağ ölüm” kimi az qala bütün dünyanı ağuşuna alan bu sosial bəla hər il çoxlu sayda insanın ölümünə, ailələrin faciə ilə üzbəüz qalmasına səbəb olur. Azərbaycan hökuməti ümumbəşəri problemə çevrilən narkomaniyanın yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə tədbirlər görür, ona qarşı mübarizədə dünya ölkələri və beynəlxalq təşkilatlarla birgə fəaliyyət göstərir. Bu bəla ilə mübarizə etmək o qədər də asan deyil. Narkomaniya əsasən gənclik dövründə başlanır və bir çox hallarda elə gənclik dövründə də narkotik aludəçisinin ölümü ilə nəticələnir. Narkomaniyaya qarşı mübarizə məqsədilə vətəndaş cəmiyyətinin imkanlarından istifadə edilməli, gənclər arasında bu kimi zərərli vərdişlərin mənfi fəsadları haqqında, onun həyatımıza və sağlamlığımıza təhlükə, mənəviyyatımıza və dinimizə zidd olması barədə məlumatlar verilməlidir.
“Zərərli vərdişlərə yox deyək” qrant layihəsinin qalibi, Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Anar Gülərli “Narkomaniya və Gənclik” mövzusunda çıxış etdi. Cəmiyyətin ciddi bəlasına çevrilən narkomaniyanın yaratdığı təhlükələr və fəsadlar barədə geniş məlumat verdi.

Home | News | AN EDUCATIONAL EVENT CALLED "SAY NO HARMFUL HABITS FOR A HEALTHY FUTURE" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 10 April 2023 12:42
AN EDUCATIONAL EVENT CALLED "SAY NO HARMFUL HABITS FOR A HEALTHY FUTURE" WAS HELD AT SSU
An educational event "Say no  harmful habits for a healthy future!" dedicated to the implementation of relevant educational activities among young people  was held at Sumgayit State University on April 10.
Opening the event with an introductory speech, vice-rector for Social affairs and public relations of SSU doc. Elmar Khalilov spoke about the importance of conducting these kind of  events to prevent the danger of rapid spread of drugs among young people.
The vice-rector specially noted the Decrees signed by the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, considering the fight against drug addiction and illegal drug trafficking as a duty of the state. He said that the approval of the "State Program for 2019-2024 on the illegal circulation of narcotic drugs, psychotropic substances and their precursors and the fight against drug addiction" by the Decree of President Ilham Aliyev continues  in this direction. He emphasized that the fight against narcotic drugs in our republic has been greatly strengthened in recent years as a result of the successful policy. He also called students to lead a healthy lifestyle, enjoy books, movies, communication with interesting people, and stay away from harmful habits.
Later, a video demonstrating the horrors of the drug addiction scourge raging in the world was shown.
Head of the department of Civil Defense, Medical and Physical Training Tahir Khalilov reminded in his speech that drug addiction is the biggest threat to all societies and noted the importance of taking preventive measures before fighting against it, and pointed out that drug addiction is an undeclared war for the country where it spreads. Also, the head of the department reminded that in order to stop this war, each of us, especially the youth, should show a civic stance: "Each of us must not forget that the first step towards drug addiction is taken at the threshold of death."
Gulnara Alakbarli- senior lecturer  of the department of civil defense, medical and physical training  gave a wide report on "Drug addiction is a medical and social problem". This social scourge, which has already afflicted almost the entire world like the "white death", causes the death of many people every year, and families are faced with tragedy. The Azerbaijan government takes measures to prevent the spread of drug addiction, which has become a universal problem, and works together with the countries of the world and international organizations in the fight against it. It is not so easy to fight this trouble. Drug addiction usually starts in youth and in many cases results in the death of the drug addict at a young age. In order to fight against drug addiction, the opportunities of the civil society should be used, information should be given about the negative consequences of such harmful habits among young people, that it is a threat to our life and health and that it is against our morality and religion.
Anar Gulerli, winner of the "Say No to Harmful Habits" grant project and a student of the faculty of Chemistry and Biology made  a speech on "Drug addiction and Youth". He gave extensive information about the dangers and complications caused by drug addiction, which has become a serious problem for society.