Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz Türkmənçay müqaviləsinin 195 illiyinə həsr olunmuş elmi konfransda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Aprel 2023 14:52
Tələbələrimiz Türkmənçay müqaviləsinin 195 illiyinə həsr olunmuş elmi konfransda iştirak etdilər
Aprelin 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbələri Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasında Türkmənçay müqaviləsinin 195 illiyinə həsr olunmuş elmi konfransda  iştirak etdilər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra Türkmənçay müqaviləsi haqqında videoçarx nümayiş olundu.
Konfransda Gənclər və İdman Nazirliyinin Vətənpərvərlik və vətəndaşlıq tərbiyəsi sektorun müdiri Elşən Hüseynov çıxış edərək 1828-ci il fevralın 10-da imzalanmış Türkmənçay müqaviləsinin Azərbaycanı ikiyə bölünməsini rəsmiləşdirən sənəd olduğunu və Azərbaycan tarixinin ən kədərli səhifələrdən biri olduğunu bildirdi.
Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının rektoru Fuad Hacıyev Türkmənçay müqaviləsi haqqında məlumat verərək bildirdi ki, 1805-1909-cu illər ərzində Azərbaycan torpaqlarına bir milyon erməni köçürülüb. Qeyd etdi ki, Azərbaycan tarixini hər bir gənc çox yaxşı bilməlidir.
Gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Azərbaycanın yeni tarixi şöbəsinin müdiri Hacı Həsənov, Mingəçevir Dövlət Universitetinin Təhsil fakültəsinin dekanı Nizami Zeynalov və Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbələri Türkmənçay müqaviləsinin mahiyyəti, tariximizdəki yeri haqqında məlumat verdilər. Bildirdilər ki, bu müqavilə Azərbaycan torpaqlarının bölüşdürülməsi siyasətinin başlanğıcı idi. Bu sənədlə azərbaycanlıların etnik təmizləmə və soyqırımının təməli qoyuldu. Müqavilə eyni zamanda müsbət ideoloji əhəmiyyət də daşıyır. Çünki bizə dostumuzu və düşmənimizi tanıtdı və bugünkü qonşularımızla ehtiyatlı davranmağımızı öyrətdi.
Konfrans “XIX əsrin əvvəllərində Qafqaz regionunda baş verən müharibələr və onların dünya siyasətinə təsiri”, “Türkmənçay müqaviləsi: Qafqazda yeni siyasi proseslərin katalizatoru”, “Türkmənçay müqaviləsinə yeni baxış”, “Türkmənçay müqaviləsinin tarixi və hüquqi aspektləri” bölmələri üzrə işini davam etdirdi.

Home | News | Our students participated in the scientific conference dedicated to the 195th anniversary of the Treaty of Turkmenchay
Yerləşdirilmə tarixi : 11 April 2023 14:52
Our students participated in the scientific conference dedicated to the 195th anniversary of the Treaty of Turkmenchay
On April 7, students of the faculty of History and geography of Sumgayit State University took part in a scientific conference dedicated to the 195th anniversary of the Turkmenchay Treaty at the Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sports.
First, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, the dear memories of the National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan were commemorated with a minute"s silence.
Later, a video about the Treaty of Turkmenchay was shown.
At the conference, Elshan Huseynov-the head of the sector of patriotism and citizenship education of the Ministry of Youth and Sports spoke the Treaty of Turkmenchay, signed on February 10, 1828 was a document that formalized the division of Azerbaijan into two, and that it was one of the saddest pages in the history of Azerbaijan.
Fuad Hajiyev, rector of the Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sports, informed about the Turkmenchay Treaty and stated that during the years 1805-1909, one million Armenians were resettled on the lands of Azerbaijan. He noted that every young person should know the history of Azerbaijan very well.
Deputy minister of Youth and Sports Indira Hajiyeva, head of the department of "New History of Azerbaijan" Institute of History of the Azerbaijan National Academy of Sciences named A.A. Bakikhanov Haji Hasanov, dean of the faculty of Education of Mingachevir State University Nizami Zeynalov and students of the faculty of History and geography of Sumgayit State University spoke about this treaty. They said that this agreement was the beginning of the policy of division of Azerbaijani lands. With this document, the foundation of ethnic cleansing and genocide of Azerbaijanis was laid. The agreement also has a positive ideological significance. Because it made us know our friend and our enemy and taught us to be careful with our neighbors today.
The conference continued its work on the sections "Wars that took place in the Caucasus region at the beginning of the 19th century and their impact on world politics", "The Treaty of Turkmenchay: a catalyst for new political processes in the Caucasus", "A new view of the Treaty of Turkmenchay", "Historical and legal aspects of the Treaty of Turkmenchay".