SDU-da “Azərbaycanda dövlət müstəqilliyinin bərpası və ölkənin siyasi, sosial-iqtisadi, mədəni inkişafı” mövzusunda onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans başladı
Aprelin 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 iliyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda dövlət müstəqilliyinin bərpası və ölkənin siyasi, sosial-iqtisadi, mədəni inkişafı” mövzusunda onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans başladı.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Estoniya, Ukrayna, Almaniya və Qazaxıstanın aparıcı universitetlərinin alimləri iştirak etdilər.
Konfransın açılışında Ulu Öndərin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına şəhid olmuş şəxslərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransın plenar iclasını giriş sözü ilə açan SDU-nun prorektoru professor Ramazan Məmmədov qonaqları və iştirakçıları salamladı, qeyd etdi ki, bugünkü konfransa dünyanın 7 ölkəsindən 182 məruzə daxil edilmişdir.  Professor Ramazan MəmmədovAzərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı, müstəqilliyimizin qorunması və milli dövlətçiliyimizin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından danışdı. Bildirdi ki, 1993-cü ilin iyun ayında Ulu Öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycanda müstəqilliyin, suverenliyin qorunması, ölkədə ictimai-siyasi sabitliyin bərpa edilməsi mümkün olmuşdur. Azərbaycanda elə bir sahə yox idi ki, diqqətdən kənar qalsın. Aparılan bütün islahatlar xalqın milli düşüncə tərzinin, vahid azərbaycançılıq ideologiyasının inkişafına zəmin yaratdı. Xalqımız öz dahi rəhbərinin ətrafında sıx birləşməklə möhkəm iradə nümayiş etdirdi və bütün sınaqlardan üzüağ çıxmağı bacardı. Prorektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, bu gün Ulu Öndərin siyasi kursu onun layiqli davamçısı, Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə həyata keçirilir. Ən başlıcası, Heydər Əliyev irsi, dahi rəhbərin ölməz ideyaları insanların şüuruna möhkəm həkk edilib. Çıxışının sonunda konfransın işinə uğurlar arzulayan prorektor onun əhəmiyyətini yüksək dəyərləndirdi.
Sonra SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətinin xilaskarıdır” mövzusunda geniş məruzə etdi. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində Azərbaycanın dünyanın inkişaf edən, beynəlxalq miqyasda nüfuzu gün-gündən artan dövlətə çevrildiyini, yeni iqtisadi uğurlara imza atdığını qeyd etdi. Bildirdi ki, Heydər Əliyevin ölkənin müasir tarixində ən böyük xidmətlərindən biri onun Azərbaycanın intibahının əsasını qoymasıdır. Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi mövcudluğunun qorunub-saxlanılması, inkişafı, ölkəmizdə sabitlik və həmrəyliyin təmin olunması bilavasitə Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır.
Professor Adil Baxşəliyev onu da qeyd etdi ki, 1987-ci il ildə Heydər Əliyev SSRİ rəhbərliyində tutduğu yüksək vəzifədən uzaqlaşdırıldıqdan sonra ermənilərin cinayətkar niyyətləri reallaşdı.1987-ci ildən etibarən Qərbi Azərbaycan ərazisindən azərbaycanlıların məcburi şəkildə çıxardılması prosesi başladı ki, bu da 1991-ci ilədək davam etdi. Erməni millətçilərinin şovinist siyasəti bütün XIX ̶ XX əsrlər boyu mərhələ-mərhələ davam etmiş, deportasiyalar və soyqırımları nəticəsində yüzminlərlə dinc azərbaycanlı amansızcasına məhv edilmişdir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1997-ci il dekabrın 18-də imzaladığı "1948 ̶ 1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistan SSRİ ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası haqqında" Fərman bu istiqamətdə verilən ilk hüquqi sənəddir. Azərbaycanın siyasi, iqtisadi, sosial və hərbi sahələrdə böyük tərəqqi əldə etdiyindən söhbət açan dekan Ermənistanın 30 ilə yaxın sürən işğal siyasətinə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə son qoyulduğunu və  Azərbaycanın regionda əbədi sülhə can atdığını diqqətə çatdırdı.
Sonra Türkiyə Respublikasının Zonquldak Bülent Ecevit Universitetinin professoru Nurettin Hatunoğlu “Türk Dünyası açısından Azərbaycanın önemi”, T. K. Jurgenov adına Qazaxıstan Milli İncəsənət Akademiyasının professoru, Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma Akademiyasının akademiki Mendıqanım Şaymerdenova “Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Qazaxıstan və Azərbaycan arasında tarixi və mədəni əməkdaşlıq”, SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev və Azərbaycan neft strategiyasının tarixi” mövzularında geniş məruzə etdilər. Məruzəçilər görkəmli siyasi xadim Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu, daxili və xarici siyasət istiqamətindəki fəaliyyətindən danışaraq qeyd etdilər ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev ölkə iqtisadiyyatını dirçəldib, Azərbaycanı tənəzzül etmiş dövlətdən inkişaf edən ölkəyə çevirib, respublikanın inkişafına hesablanmış neçə-neçə iri layihələrin, xüsusilə uğurlu neft strategiyasının təməlini qoyub. Bu gün Azərbaycanda ayrı-ayrı sahələrin inkişafında Heydər Əliyevin nişanələri, müəyyənləşdirdiyi siyasət özünü göstərir. Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi siyasət, dəyərlər, strategiya Azərbaycan xalqına xidmət edir. Məruzəçilər onu da vurğuladılar ki, qazanılan nəticələr ölkəmizin, bütövlükdə regionun inkişafında yeni dövrün başlanğıcıdır.

Home | News | AN INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE WAS HELD IN ONLINE FORMAT ON "RESTORATION OF STATE INDEPENDENCE IN AZERBAIJAN AND POLITICAL, SOCIO-ECONOMIC AND CULTURAL DEVELOPMENT OF THE COUNTRY" AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 13 April 2023 14:10
AN INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE WAS HELD IN ONLINE FORMAT ON "RESTORATION OF STATE INDEPENDENCE IN AZERBAIJAN AND POLITICAL, SOCIO-ECONOMIC AND CULTURAL DEVELOPMENT OF THE COUNTRY" AT SSU
On April 13, an international scientific conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held at Sumgayit State University on the topic "Restoration of state independence in Azerbaijan and political, socio-economic and cultural development of the country" in an online format.
Besides Azerbaijani universities, the conference, attended by leading university scientists from Turkey, Russia, Estonia, Ukraine, Germany and Kazakhstan, began with a minute"s silence in memory of National Leader Heydar Aliyev and the martyrs of our country.
Prof. Ramazan Mammadov, vice-rector of SSU, who opened the plenary meeting of the conference with his opening speech, greeted the guests and participants and talked about the importance of the conference. He spoke about the multifaceted activities of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people, his unparalleled historical services in the direction of the development of Azerbaijan, as well as, the protection of our independence and the strengthening of our national statehood, and his great rescue mission. He said that with the return to power of Great Leader Heydar Aliyev in June 1993, it was possible to protect independence and sovereignty in Azerbaijan and restore social and political stability in the country. Our people showed strong will by uniting closely around their genius leader and managed to survive all the trials. The vice-rector also emphasized that the people of Azerbaijan are happy that today the Great Leader"s political course is being resolutely implemented by his worthy follower, President, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev. The  legacy of Heydar Aliyev, the immortal ideas of the genius leader are firmly engraved in people"s minds. At the end of his speech, the vice-rector, wished success to the work of the conference, highly appreciated its importance.
Then the dean of the faculty of History and geography of SSU, professor Adil Bakhshaliyev, made a wide report on "Heydar Aliyev is the savior of the Azerbaijan state". He noted that as a result of the successful policy of the National Leader Heydar Aliyev, Azerbaijan has become a developing state in the world, its reputation is increasing day by day, and achieving new economic successes. He said that one of the greatest services of Heydar Aliyev in the modern history of the country is the foundation of Azerbaijan"s renaissance. The preservation and development of Azerbaijan"s existence as an independent state, ensuring stability and solidarity in our country is directly related to the name of the Great Leader.
He also noted that Great Leader saw the only way to national development in higher education is enlightenment of the people, and that he implemented all the necessary measures for the development of science in the republic. He said  Heydar Aliyev  paid attention and care to these fields throughout his career, and worked to form a highly educated and intellectual class in the society. Talking about Azerbaijan"s great progress in the political, economic, social and military spheres, the dean pointed out that Armenia"s 30-year occupation policy was ended under the leadership of President Ilham Aliyev and that Azerbaijan strives for eternal peace in the region.
Then Nurettin Hatunoglu, professor of Zonguldak Bulent Ecevit University of the Republic of Turkey, "Importance of Azerbaijan in terms of the Turkic World", Mendiganim Shaymerdenova, professor of T. K. Jurgenov Kazakhstan National Academy of Arts, academician of the International Informatization Academy, "Historical and cultural cooperation between Kazakhstan and Azerbaijan during the reign of Heydar Aliyev", SSU- professor Shirkhan Salimov, head of the department of History of Azerbaijan and Eastern Europe Peoples "Heydar Aliyev and the history of Azerbaijan"s oil strategy" spoke about their topics. The activities of the outstanding political figure Heydar Aliyev in the direction of state building, domestic and foreign policy were discussed, the speakers noted that the Great Leader Heydar Aliyev revived the country"s economy, turned Azerbaijan into a developing country.Today, the signs of Heydar Aliyev and the policy defined by him are evident in the development of seperate fields in Azerbaijan. The speakers also emphasized that the obtained results are the beginning of a new era in the development of our country and the region as a whole.
Honored teacher, professor Adil Bakhshaliyev, dean of the faculty of History and geography of SSU, informed about the further work of the conference. He said that 182 reports were included in the agenda of the conference. The conference will continue its work for two days in 3 sections.