Noyabrın 10-da Heydər Əliyev Mərkəzində ölkənin ali təhsil müəssisələrində bakalavr və magistr pilləsi üzrə təhsil alan tələbələrdən ibarət komandaların iştirak ilə "Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi" adlı II Ümumrespublika Bilik Yarışı keçirildi.
Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənc nəsil arasında təbliği, eyni zamanda gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədi daşıyır.
Ümumilikdə 47 komandanın mübarizə apardığı yarış 3 turda keçirilib və turun hər birində 12 sual səsləndirilib. Suallar Ulu Öndər Heydər Əliyevin uşaqlıq və gənclik, dövlət təhlükəsizlik orqanlarında və Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi vəzifəsində çalışdığı illər, siyasi fəaliyyətinin Moskva və Naxçıvan dövrü, eləcə də Ümummilli Liderin müstəqil Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərlə bağlı mövzuları əhatə edib.
Yarışda Sumqayıt Dövlət Universitetini Tarix və coğrafiya fakültəsinin 8 tələbəsindən ibarət komanda təmsil etmişdir. Universitetimizin komandasını Humanitar məsələlər üzrə prorektor, dosent Nizami Namazov, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini Osman Hacıyev, Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Əmirxan İsayev, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev müşayət etmişlər. SDU-nun komandası yarış ərzində səsləndirilən 36 sualdan 30 suala düzgün cavab verməklə 47 ali təhsil müəssisəsi arasında 5-ci yerə layiq görülmüşdür.
Bu məqsədlə də noyabrın 11-də fakültənin dekanı, professor Adil Baxşəliyev qalib tələbələri qəbul etdi və bildirdi ki, bu yarışlar tələbələrə Heydər Əliyev irsi haqqında ətraflı məlumat əldə etmək imkanı verir. Sevindirici haldır ki, tələbələrimiz ulu öndərin dövlətçiliyimiz qarşısında tarixi xidmətlərini öyrənməyə daha çox meyillidirlər. Bu da ondan irəli gəlir ki, universitetimizin Heydər Əliyev Mərkəzində "Heydər Əliyev Məktəbi" fəaliyyət göstərir. Burada mütəmadi olaraq professor-müəllim heyəti tərəfindən mühazirələr keçirilməsi bu günki qalibiyyətin nəticəsi hesab edirəm.Ulu öndər elə bir dahi şəxsiyyətdir ki, onun siyasi fəaliyyəti ilə bağlı saatlarla danışmaq, bizə bəxş etdiyi müstəqillik haqqında qalın-qalın kitablar yazmaq belə azdır. Ulu öndərin təhsilimizə göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsidir ki, bu gün siz gənclər universitetimizdə yüksək səviyyəli təhsil almaq üçün hərtərəfli şəraitlə təmin olunmusunuz. Bu da sizə imkan verir ki, ölkəmizi dünyanın istənilən nöqtəsində layiqincə təmsil edəsiniz.

Yerləşdirilmə tarixi : 11 November 2015 12:00
On November 10, in the HeydarAliyev Center the II Republic Knowledge Race named “HeydarAliyev and Azerbaijan History” was held with the participation of  students studying  in different institutions of the country for Bachelor`s  and Master`s degree.
Project being held with the support of  theHeydarAliyev Center and the Ministry of  Education aims to  study  our  national leader HeydarAliyev`s life and activity, to preserve and promote nation-wide leader`s heritage among the younger generation, at the same time to  increase younger generation`s interest in science, education and various races.
In the race where totally 47 teams were taking part, there were three rounds and 12 questions were asked in each round. The questions were about the topics related to national leader HeydarAliyev`s childhood and youth, Moscow and Nakhchivan period of his activity, as well as period  of his governing independent Azerbaijan.
In the race Sumgait State University was represented by the team of 8 students from the Faculty of History and Geography. Our University`s team was accompanied by vice rector for Humanitarian Affairs, assoc. prof. NizamiNamazov, dean assistant of the Faculty of History and Geography  Osman Hajiyev,  head of the department of Azerbaijan History, assoc. prof. AmirkhanIsayev and chairman of the Committee of Student Union NematIbayev. During the race the team of SSU answered correctly to 30 questions from 36, and has been awarded the 5th place among the 47 education institutions.
To this end, on November 11, dean of the Faculty, Professor AdilBakhshaliyev met the students and noted that these competitions give an opportunity to access the detailed information about HeydarAliyev`s heritage. Fortunately, students are more inclined to study his historical merits for statehood. The national leader is such a great personality that we can talk for hours about his political activities, we  can  write so many thick books about independence that has given us. As a result of our national leader`s care and attention today younger generation have been providing with comprehensive conditions to get a high-level education in our University. It also gives you the opportunity to represent properly  our country in any part of the world.