SDU-nun rektoru “Code Academy” nin nümayəndələrini qəbul etdi
Elm və Təhsil Nazirliyi, “Code Academy” tədris müəssisəsinin birgə təşkilatçılığı və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində #codeforfuture layihəsi həyata keçirilir. Bu məqsədlə aprelin 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində #codeforfuture layihəsinin rəhbər nümayəndələri ilə növbəti görüş oldu.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov “Code Academy”nin təsisçisi və baş direktoru Ülvi Aslanovu, layihə rəhbəri Fərid Əsədlini, biznesin inkişafı üzrə baş mütəxəssisi Tuğrul Kapucuoğlunu qəbul edərək, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi.
Professor Elxan Hüseynov çıxışında Azərbaycan təhsilinin milli və bəşəri ənənələr üzərində inkişafının əsas perspektivlərini müəyyənləşdirib həyata keçirmək istiqamətində ali təhsil müəssisələrinin üzərinə çox şərəfli və məsuliyyətli vəzifələr düşdüyünü qeyd etdi. Onun vəzifəsinin təkcə peşəkar kadrlar yetişdirmək deyil, həm də sözün həqiqi mənasında, dövlətinə, millətinə layiqli vətəndaşlar yetişdirmək olduğunu deyən rektor bu kontekstdə respublikamızın bütün ali təhsil ocaqları kimi, SDU-nun da özünəməxsus yeri və dəst-xətinin olduğunu bildirdi: “İllər ötdükcə SDU məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin elm və təhsilə yüksək önəm verməsi, onun siyasi davamçısı möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində regionun və ölkəmizin nüfuzlu elm-tədris müəssisələrindən birinə çevrilmişdir. Ölkəmizdə olduğu kimi, SDU-da da əmək bazarına cavab verən, rəqabətədavamlı, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində uğurlu layihələr gerçəkləşir, respublikamızla yanaşı, bir sıra digər ölkələr üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirir”.
Rektor, #codeforfuture layihəsinin əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, bu, ali təhsil müəssisələrində tədrisin keyfiyyətinə müsbət təsir edəcək innovativ yanaşmadır, ölkəmizin hərtərəfli inkişafına sağlam, yüksək təhsilli gənclərin yüksəkixtisaslı kadr kimi yetişməsi üçün çox önəmlidir və gələcəkdə işlə təmin olunmalarına geniş imkanlar yaradacaqdır:““Code Academy”nin proqramına uyğun aparılan tədris tələbələrin İT sahəsində qabaqcıl biliklərə yiyələnmələrinə müsbət təsir göstərəcəkdir”.
Rektor Elxan Hüseynov layihənin gerçəkləşməsi üçün universitetdə tez bir zamanda 2 auditoriya və müəllimlər otağının yüksək keyfiyyətlə təmir edilərək istifadəyə verildiyini, otaqların elektrik, yüksəksürətli internetə çıxış xətti ilə təmin olunduğunu xatırladaraq bu istiqamətdə nəzərəçarpan işlərin görüldüyünü qeyd etdi: “Layihənin regionlarda genişlənməsi İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin xüsusi dəstəyi ilə "Technest" təqaüd proqramı çərçivəsində otaqlar mebellər, yüksək texniki göstəricilərə malik kompüterlər, internetə çıxışı təmin etmək üçün avadanlıqlarla təmin olunub, proyektorlar quraşdırılıb və montaj işləri yerinə yetirilərək, istifadəyə verilib”.
Sonra “Code Academy”nin təsisçisi və baş direktoru Ülvi Aslanov Sumqayıt Dövlət Universitetində yüksək səviyyədə qarşılanma, həmçinin layihənin həyata keçirilməsi üçün yaradılan yüksək şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi. 2021-ci ildən etibarən “Code for Future” layihəsi çərçivəsində həyata keçirdikləri işlər barədə geniş məlumat verən təsisçi, layihənin tələbələr üçün önəmindən bəhs edərək, SDU tələbələri üçün İT sahəsində geniş imkanlar və perspektivlər yaradacağına əminliyini bildirdi. O, ümumilikdə 2023-cü ildən etibarən təkcə Bakıda deyil, həmçinin regionlarımızda təhsil alan tələbələrin faydalanması üçün daha böyük miqyasda tətbiq olunmasına başlandığını diqqətə çatdırdı.
Ülvi Aslanov onu da qeyd etdi ki, “Code Academy”nin kurslarında oxuyan 6 tələbəmiz “Code Academy”nin dəstəyi ilə “Microsoft” şirkətinin keçirdiyi imtahana qatılmış və hər biri Microsoft-un beynəlxalq sertifikatlarını əldə etmişlər. Qısa zamanda, kursu bitirməmiş belə, imtahanlara qatılaraq yaxşı nəticə göstərmək kursun keyfiyyətindən xəbər verir. Hazırda “Code Academy”nin dinləyicisi adını qazanmış SDU-nun 64 tələbəsi Şəbəkə admnistratoru və WEB proqramlaşdırma istiqamətləri üzrə 4 qrupda 16 tələbə olmaqla tədrislərini davam etdirir. Onu da qeyd etdi ki, layihənin əsas məqsədi tələbələrin İT sahəsində müasir dövrün əmək bazarının tələbinə uyğun peşələrin öhdəsindən gələ biləcək bilik və bacarıqlara yiyələnməsinə dəstək olmağı hədəfləyir.
Qarşılıqlı müzakirələr zamanı lahiyənin tələbələr arasında daha da genişləndirilməsi üçün mütəmadi görüşlərin keçirilməsi və gələcəkdə daha da geniş auditoriyaların açılması imkanları planlaşdırıldı.

The rector of SSU received the representatives of "Code Academy"
The #codeforfuture project is being implemented at Sumgayit State University with the joint organization of the Ministry of Science and Education, "Code Academy" and the support of the Ministry of Digital Development and Transport.
For this purpose, another meeting was held with leading representatives of the #codeforfuture project at Sumgayit State University on April 17.
Rector of Sumgayit State University, professor Elkhan Huseynov received Code Academy founder and CEO Ulvi Aslanov, Project manager Farid Asadli, senior specialist for business development Tugrul Kapucuoglu and expressed his satisfaction to see them at the university.
In his speech, professor Elkhan Huseynov noted that higher education institutions have very honorable and responsible duties in order to define and implement the main perspectives of the development of Azerbaijani education based on national and human traditions. Saying that his duty is not only to train professional personnel, but also to train citizens worthy of the state and nation, the rector stated that in this context, like all higher education institutions of our republic, SSU has its own place: "As the years pass, SSU has become one of the prestigious scientific and educational institutions of the region and our country thanks to the great leader Heydar Aliyev"s high consideration to science and education, and the attention and care of his political successor, President Ilham Aliyev. As in our country, successful projects in SSU are being implemented in the direction of training of competitive, highly qualified personnel that respond to the labor market.
Speaking about the importance of the #codeforfuture project, the rector said that it is an innovative approach that will positively affect the quality of teaching in higher education institutions, it is also very important for the development of healthy, highly educated young people as highly qualified personnel, and will create wide opportunities for them to be employed in the future: The training conducted in accordance with "Code Academy"s program will have a positive effect on students" acquisition of advanced knowledge in the field of IT.
Rector Elkhan Huseynov reminded that 2 auditoriums and teachers" rooms were quickly repaired and put into use at the university for the realization of the project, and that the rooms were provided with electricity and high-speed Internet access lines, and noted that a lot of work has been done in this direction: within the framework of Technest scholarship program and with the special support of the Agency for Innovation and Digital Development, the rooms were furnished and provided with computers, high technical indicators, equipment to provide access to the Internet, projectors were installed and assembly works were performed and put into use.
Then Ulvi Aslanov, the founder and general director of Code Academy, expressed his deep gratitude to the rector, professor Elkhan Huseynov for the welcome at Sumgayit State University, as well as the high conditions created for the implementation of the project. The founder gave information about the work carried out within the framework of the "Code for Future" project from 2021, spoke about the importance of the project for students and expressed his confidence that it will create wide opportunities and perspectives for SSU students in the field of IT. He pointed out that starting from 2023, these projects will be applied on a larger scale for the benefit of students studying not only in Baku, but also in our regions.
Ulvi Aslanov also noted that 6 people of our students studying in the courses of "Code Academy" participated in the exam conducted by "Microsoft" company with the support of "Code Academy" and each of them obtained Microsoft"s international certificates. Getting a good result in a short time, even before completing the course, shows the quality of the course. Currently, 64 students of SSU, who have the title of listeners of "Code Academy", continue their studies, 16 students in 4 groups in the areas of Network administrator and WEB programming. He also noted that the main goal of the project is to support the acquisition of knowledge and skills of students in the field of IT that can cope with the demands of the modern labor market.
During mutual discussions, it was planned to hold regular meetings for the further expansion of the project among students and to open even wider audiences in the future.