Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində Şuşa şəhəri Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtıdır adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Aprel 2023 17:30
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində Şuşa şəhəri Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtıdır adlı tədbir keçirildi
Aprelin 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsində Şuşa şəhəri 2023-cü il üçün «Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtıdır» adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq, Azərbaycan xalqının qəlbində, o cümlədən Türk dünyasında Şuşa sevgisindən bəhs edərək qeyd etdi ki, Qarabağın incisi sayılan Şuşa şəhəri zəngin tarixi inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın və bütün Cənubi Qafqazın mədəni, eləcə də ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynamışdır. Bənzərsiz tarixi görkəmini həmişə qoruyub-saxlayan bu şəhər yetişdirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə Azərbaycanın və bütünlükdə Türk dünyasının ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir səlnaməsinə silinməz səhifələr yazmışdır. Məhz buna görə də, Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi heç də təsadüfi deyildir. TÜRKSOY-un müvafiq qərarına əsasən Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi mühüm tarixi əhəmiyyətə malik hadisədir. Professor Adil Baxşəliyev bildirdi ki, Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tədbirlər Planına müvafiq olaraq silsilə tədbirlərin keçirilməsi mədəniyyət paytaxtımızın irsinin təbliğinə və tələbə gənclərin Vətən sevgisinin möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcək.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Şuşa şəhərinin inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev Sovet Azərbaycanına rəhbərlik etdiyi dövrdə Şuşa şəhərinin inkişafına xüsusi diqqət ayırmışdı. Məhz Ulu Öndər sayəsində Şuşa şəhərinin tarixi memarlıq abidələri qorunub-saxlanmış, ümumittifaq səviyyəli kurort-sanatoriya şəhərinə çevrilmiş, M.P.Vaqifin məqbərəsi, “Vaqif Poeziya Evi”, şairə Xurşidbanu Natəvanın abidəsinin açılışı olmuş, ermənilərin əsassız iddialarının qarşısı alınmışdır. Ulu Öndər Heydər Əliyev Şuşa haqqında deyirdi: Şuşa Azərbaycanın ən əziz və böyük tarixi olan bir guşəsidir. Şuşanı yaradanlar, Şuşa şəhərini quranlar, Şuşa qalasını tikənlər Azərbaycan torpağının sahibləri olublar və Qarabağda Azərbaycan torpağının daim qorunması, saxlanması üçün Şuşa şəhərini, qalasını yaradıblar. Bu, təkcə Azərbaycan xalqının, əcdadlarımızın yaratdığı böyük şəhər deyil, həm də böyük bir tarixi abidədir.
Daha sonra Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Yusifəli Həsənov “Şuşa şəhərinin Türk dünyasına qazandırdığı tarixi şəxsiyyətlər”, kafedranın müəllimi Leyla Əliyeva “Şuşa şəhərinin Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsinin tarixi əhəmiyyəti”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kurs magistrantı Anar Qurbanov “Şuşa şəhərinin bərpası və inkişafı strategiyası” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Şuşa şəhərinin inkişafında danılmaz tarixi rolu onun layiqli siyasi varisi, ölkə rəhbəri İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı ilə gündən-günə inkişaf edir, tarixi əzəmətini bərpa edir və sürətlə işğaldan əvvəlki xoşbəxt çağlarına qovuşur.
Tədbirin sonunda tələbələr tərəfindən “Şuşa sən azadsan!” adlı bədii kompozisiya və Şuşa haqqında videoçarx nümayiş  etdirildi.

Home | News | The event called the city of Shusha is the cultural capital of the Turkic world was held at the faculty of History and geography of SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 26 April 2023 17:30
The event called the city of Shusha is the cultural capital of the Turkic world was held at the faculty of History and geography of SSU
On April 26, an event called "Cultural capital of the Turkish world" for the year 2023 was held at the History and geography faculty of Sumgayit State University.
The dean of the faculty of History and geography, professor Adil Bakhshaliyev, opened the event by talking about the love of Shusha in the hearts of the Azerbaijani people, including in the Turkic world, and noted that the city of Shusha, which is considered the pearl of Karabakh, has gone through a rich historical development, the entire South Caucasus played an exceptional role in his social and political life. This city has always preserved its unique historical appearance, cultural, scientific and social thought of Azerbaijan and the Turkic world. That is why it is no coincidence that the city of Shusha was declared the "cultural capital of the Turkish world" in 2023. According to the relevant decision of TURKSOY, the declaration of the city of Shusha as the cultural capital of the Turkic world in 2023 is an important historical event. Professor Adil Bakhshaliyev stated that holding a series of events in accordance with the Event Plan of Sumgayit State University regarding the declaration of Shusha as the "Cultural capital of the Turkish World" for 2023 will contribute to promoting the heritage of our cultural capital and strengthening the love of the Motherland among students.
Head of the department of History and its teaching methodology doc.Sona Maharramova gave a speech on the topic "The role of Heydar Aliyev in the development of the city of Shusha" and stated that National Leader Heydar Aliyev paid special attention to the development of the city of Shusha during his leadership of Soviet Azerbaijan. It was thanks to the Great Leader that the historical architectural monuments of Shusha city were preserved, turned into a resort-sanatorium city of the all-Union level. The mausoleum of M.P. Vagif, the "House of Vagif Poetry", the monument of the poet Khurshidbanu Natavan were opened, and the groundless claims of Armenians were prevented. Great Leader Heydar Aliyev said about Shusha: Shusha is a corner of Azerbaijan with the most precious and great history. This is a great monument created by the people of Azerbaijan, our ancestors, not only a city, but a great historical monument.
Then,the following speakers spoke about the different topics: Yusifali Hasanov, docent of the department of History and its teaching methodology, "Historical personalities that the city of Shusha brought to the Turkish world", Leyla Aliyeva, teacher of the department, "Historical significance of the declaration of the city of Shusha as the cultural capital of the Turkish world", Anar Gurbanov, a first-year master's student of the faculty of History and geography, "Regeneration and development strategy of the city of Shusha". They said that the undeniable historical role of the Great Leader Heydar Aliyev in the development of Shusha city is developing day by day with the special attention and care of his worthy political successor, the head of the country, Ilham Aliyev.
At the end of the event, the students chanted "Shusha, you are free!" an artistic composition and a video clip about Shusha were shown.