Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları Milli Mühasiblər Forumunda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Aprel 2023 15:00
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları Milli Mühasiblər Forumunda iştirak etdilər
Aprelin 27-də Bakı Konqres mərkəzində “Gənc mühasiblər” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Milli Mühasiblər Forumu keçirildi.
Forumun açılış mərasimində Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, Gənc Mühasiblər İctimai Birliyi, Gənclər Fondu, Maliyyə Nazirliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və Dövlət Vergi Xidmətinin nümayəndələri çıxış etdilər.
“Gənc mühasiblər” İctimai Birliyinin sədri Solmaz Əliyeva tədbiri açaraq iştirakçıları salamladı və forumun əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, belə tədbirlər ölkəmizdə aparılan iqtisadi inkişafa yönəlmiş islahatlara töhfə vermək, müasir iqtisadi biliklərə malik kadrların, gənc mühasib və digər peşə sahələri üzrə mütəxəssislərin hazırlanmasını dəstəkləyir. Eyni zamanda sahibkarlıq vərdişlərinin formalaşdırılması, qeyri-neft sektorunun və kiçik biznesin inkişafı, iqtisadi sektorda, mühasibatlıq və digər sahələrdə qanunvericiliyin tətbiqi istiqamətində çox mühüm rol oynayır. Hal-hazırda “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın məqsədlərinin reallaşdırılması üçün ölkəmizdə bir sıra addımlar atılmaqdadır. Strategiyanın əsas hədəflərinə makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinin qorunması, dövlət büdcəsinin dayanıqlığının və səmərəliliyinin artırılması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə nail olmaq, eyni zamanda insan kapitalının davamlı inkişafını təmin etmək daxildir.
Forumun aparıcısı Bakı Hesabat Mərkəzinin direktoru Mehdi Babayev tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək panel müzakirələrin aparılmasına dəvət olunan dövlət nümayəndələrini və moderatorları təqdim etdi.
Panel müzakirələri zamanı  məruzəçilər müasir dövrdə peşəkar mühasiblərin hazırlanması ilə bağlı iştirakçılara müxtəlif mövzularda suallar ünvanladılar.
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, tyutor Könül Behbudova, laborantlar Türkan Seyfullayeva və Aysel Nəsirli mövzu ətrafında müzakirələrdə fəal iştirak etdilər.

COLLABORATORS OF THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT OF SSU PARTICIPATED IN THE NATIONAL FORUM OF ACCOUNTANTS
On April 27, the National Accountants Forum was held at the Baku Congress Center under the organization of the "Young Accountants" Public Union.
Chairperson of the Board of Directors of the State Examination Center Maleyka Abbaszadeh, representatives of the Public Union of Young Accountants, Youth Fund, Ministry of Finance, State Employment Agency and State Tax Service spoke at the opening ceremony of the forum.
Solmaz Aliyeva, chairperson of "Young Accountants" Public Union, opened the event, greeted the participants and talked about the importance of the forum. She noted that such measures support young accountants and specialists in other professional fields and to contribute reforms aimed at economic development in our country. At the same time, it plays a very important role in the direction of the formation of entrepreneurial habits, the development of the non-oil sector and small business, the application of legislation in the economic sector, accounting and other areas. Currently, a number of steps are being taken in our country to realize the goals of the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026". The main goals of the strategy include the protection of macroeconomic and financial stability, the improvement of mechanisms for increasing the stability and efficiency of the state budget, and at the same time ensuring the sustainable development of human capital.
The moderator of the forum, Mehdi Babayev, director of the Baku Reporting Center, noted the importance of the event and introduced the state representatives and moderators who were invited to panel discussions.
During the panel discussions, the speakers addressed questions to the participants on various topics related to the training of professional accountants in the modern era.
Docent Logman Abdullayev, head of the department of Finance and accounting of the faculty of Economics and management of SSU, tutor Konul Behbudova, laboratory assistants Turkan Seyfullayeva and Aysel Nasirli actively participated in the discussions on the topic.