Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Müasir şəraitdə maliyyə savadlılığının artırılması və nağdsız hesablamalar” mövzusunda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 03 May 2023 20:10
SDU-da “Müasir şəraitdə maliyyə savadlılığının artırılması və nağdsız hesablamalar” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 3-də SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Müasir şəraitdə maliyyə savadlılığının artırılması və nağdsız hesablamalar” mövzusunda tədbir keçirildi. Tədbirdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, “Turan Bank” ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü, İnformasiya texnologiyaları üzrə baş direktor Bəxtiyar Məmmədov iştirak etdi.
Tədbirin spikeri Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi Şəlalə Məmmədova iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxışında tələbələrdə maliyyə savadlılığının artırılması istiqamətində təqdim olunan mövzunun əhəmiyyətini xüsusi olaraq qeyd etdi. Dekan yeni iqtisadi münasibətlər şəraitində bank sisteminin fəaliyyəti ilə bağlı oxşar tədbirlərin təşkil edilməsinin gələcəyin iqtisadçıları üçün xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edən maliyyə təşkilatları, həmçinin bank sektorunun təmsilçilərinə, xüsusən bügünkü tədbirdə iştirak edən “Turan Bank” ASC-nin nümayəndələrinə təşəkkür etdi.
Sonra Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının böyük laborantı Nuranə Bağırova “Nağdsız hesablamaların formalaşması və inkişaf tarixi” mövzusunda çıxış etdi.
Spiker daha sonra sözü “Turan Bank” ASC İdarə Heyətinin üzvü, İnformasiya texnologiyaları üzrə baş direktor Bəxtiyar Məmmədova verdi. Bəxtiyar Məmmədov tədbirə dəvət olunduğu üçün minnətdarlığını bildirdi və “Müasir şəraitdə maliyyə savadlılığının artırılması və nağdsız hesablamalar” mövzusunda geniş məruzə etdi. Müasir situasiyada hər bir kəsin maliyyə bazarında gedən proseslər barədə minimal informasiyaya malik olmasının zəruriliyini yada salan bank mütəxəssisi gələcəyin iqtisadçılarına tədbirin mövzusu kimi niyə məhz nağdsız hesablamaların seçilməsindən danışdı. O, qeyd etdi ki, nağdsız hesablamalar haqqında qanunvericiliyin əsas məqsədi dövriyyədə olan pul kütləsinə nəzarətin, vergi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi sahəsində şəffaflığın gücləndirilməsinin, istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsidir.
Çıxışlardan sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı və tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırıldı.

Home | News | AN EVENT ON "INCREASING FINANCIAL LITERACY AND CASHLESS PAYMENTS IN MODERN CONDITIONS" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 03 May 2023 20:10
AN EVENT ON "INCREASING FINANCIAL LITERACY AND CASHLESS PAYMENTS IN MODERN CONDITIONS" WAS HELD AT SSU
On May 3, an event dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was organized by the department of Finance and accounting of the faculty of Economics and management of SSU on the topic "Increasing financial literacy and cashless payments in modern conditions". Bakhtiyar Mammadov, member of the Board of directors of "Turan Bank" OJSC, general director of Information technologies, along with professors and students of the faculty of Economics and management, participated in the event.
The speaker of the event, Shalala Mammadova, senior lecturer of the department of Finance and accounting, welcomed the participants and spoke about the importance of the event.
Associate professor Aynura Yahyayeva, dean of the faculty of Economics and management, specifically noted the importance of the topic presented in order to increase financial literacy among students. The dean stated that the organization of similar events related to the functioning of the banking system in the conditions of new economic relations is necessary  for the economists of the future. In this direction, she thanked the financial organizations cooperating with Sumgayit State University, as well as the representatives of the banking sector, especially the representatives of "Turan Bank" OJSC.
Then Nurana Baghirova, senior laboratory assistant of the department of Finance and accounting, gave a speech on the topic "Formation and development history of cashless payments".
The speaker then gave the floor to Bakhtiyar Mammadov, member of the Board of directors of "Turan Bank" OJSC, general director of Information technologies. Bakhtiyar  Mammadov expressed his gratitude for being invited to the event and gave an extensive report on "Increasing financial literacy in modern conditions and non-cash payments". He noted that the main purpose of the legislation on cashless payments is to control the money in circulation, to strengthen transparency in the field of fulfilling tax obligations, and to ensure the protection of consumers" rights.
After the speeches, opinions were exchanged on the topic and the questions of the event participants were answered.