Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev və türk dünyası: ictimai, iqtisadi və mədəni əlaqələr” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 04 May 2023 16:15
SDU-da “Heydər Əliyev və türk dünyası: ictimai, iqtisadi və mədəni əlaqələr” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Heydər Əliyev və türk dünyası: ictimai, iqtisadi və mədəni əlaqələr” mövzusu üzrə onlayn formatda keçirilən Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri də iştirak etdilər.
Öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və konfransın işinə uğurlar arzulayaraq əhəmiyyətindən bəhs etdi. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyini Azərbaycan tarixinin əlamətdar hadisəsi olduğunu vurğulayan prorektor qeyd etdi ki, hər il Ümummilli Lider Heydər Əliyevin doğum günü ərəfəsində respublikamızın müxtəlif müəssisə və təşkilatlarında, o cümlədən SDU-da keçirilən silsilə tədbirlərdə dahi şəxsiyyətin xatirəsi dərin ehtiramla yad edilir.
Professor Ramazan Məmmədov Ümummilli Liderin türkdilli xalqların maraqları, Azərbaycanın mənafeyi naminə strateji işlər gördüyünü, həmçinin, regionda irimiqyaslı layihələrin reallaşdırılmasında, türk dünyası ölkələri arasında birliyin möhkəmlənməsində xidmətlərini qeyd etdi. Bu siyasətin bu gün Prezident İlham Əliyev və müstəqil türk dövlətlərinin rəhbərləri tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, bunun indiki və gələcək nəsillərə nümunə olduğunu, xalqlarımızın yaddaşında əbədi yaşayacağını vurğuladı.
Daha sonra Hacəttəpə Universitetinin professoru, SDU-nun Fəxri Doktoru Şükrü Akalın konfrans iştirakçılarını salamladı və “Haydar Aliyevin söz varlığı üzerine araştırmalar” mövzusunda geniş məruzə etdi. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin irsindən, türk dünyasının tarixindən danışdı, bildirdi ki, Heydər Əliyev öz üstün zəkası ilə türk dünyasında birliyin formalaşdırılması üçün uzaqgörən addımlar atıb, türkdilli dövlətləri birləşdirən  qlobal layihələr həyata keçirib.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov “Azərbaycanda dövlət dil siyasətinin Heydər Əliyev mərhələsi”, Dağıstan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru İmperiyat Xalipayeva “Dağıstan-Azərbaycan mədəni əlaqələri”, Acıniyaz adına Nukus Dövlət Pedaqoji İnstitutunun dosenti Irıstı Kuttımuratova “Abay yaradıcılığı və türk xalqlarının mənəvi dəyərləri”, Jusup Balasaqın adına Qırğızıstan Milli Universitetinin dosenti Bəqayım Jaliyeva “Heydər Əliyevin Qırğızıstan-Azərbaycan mədəni əlaqələrinin inkişafına töhfəsi” mövzularında çıxış edərək bildirdilər ki, Ümummilli Liderin fəaliyyətində türk dünyası ilə əlaqələrin qurulması və genişləndirilməsi mühüm yer tutub.

INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON THE TOPIC "HEYDAR ALIYEV AND THE TURKIC WORLD: SOCIAL, ECONOMIC AND CULTURAL RELATIONS" HAS STARTED AT SSU
On May 4, the International scientific conference held in online format on the topic "Heydar Aliyev and the Turkic world: social, economic and cultural relations" started its work at Sumgayit State University.
In addition to Azerbaijani universities, scientists from leading universities of Turkey, Russia, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and other countries also participated in the conference.
First, a video about the life and activities of Great Leader Heydar Aliyev was shown. The dear memory of National Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute of silence.
SSU vice-rector for Science and innovation professor Ramazan Mammadov opened the conference, conveyed the greetings of the rector professor Elkhan Huseynov to the participants and wished success to the work of the conference and talked about its importance. Emphasizing the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev as a significant event in the history of Azerbaijan, the vice-rector noted that every year on the eve of the National Leader Heydar Aliyev's birthday, the memory of the genius is commemorated with deep respect in a series of events held in various institutions and organizations of our republic, including SSU.
Professor Ramazan Mammadov noted that the National Leader carried out strategic work for the interests of Turkic-speaking peoples and the interests of Azerbaijan, as well as his services in implementing large-scale projects in the region and strengthening unity among the countries of the Turkic world. He emphasized that this policy is successfully continued today by President Ilham Aliyev and the heads of independent Turkish states, it is an example for the present and future generations, and it will live forever in the memory of our people.
Later, professor of Hacettepe University, Honorary Doctor of SSU, Shukru Akal, greeted the conference participants and gave a wide report on "Researches on Haydar Aliyev's speech". He spoke about the rich heritage of National Leader Heydar Aliyev, the history of the Turkic world, and stated that Heydar Aliyev took far-sighted steps for the formation of unity in the Turkic world with his superior intelligence and implemented global projects that united Turkic-speaking countries.
Then professor Ramazan Mammadov, vice-rector of Sumgayit State University for Science and innovation, "The Heydar Aliyev stage of the state language policy in Azerbaijan", Imperiyat Khalipayeva, professor of Dagestan State Pedagogical University, "Dagestan-Azerbaijan cultural relations", associate professor of Nukus State Pedagogical Institute named after Ajiniyaz, Irishti Kuttimuratova, "Creation of Abay" and moral values of the Turkic people", Begayim Jaliyeva, associate professor of the National University of Kyrgyzstan named after Jusup Balasag, "Heydar Aliyev's contribution to the development of Kyrgyzstan-Azerbaijani cultural relations" made a speech.They stated that the establishment and expansion of relations with the Turkic world occupied an important place in the activities of the National Leader.