SDU-nun Heydər Əliyev Məktəbində “Müstəqil Azərbaycan Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətinin bəhrəsidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Məktəbində “Müstəqil Azərbaycan Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətinin bəhrəsidir” mövzusu üzrə elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas tədris binasının önündə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini işıqlandıran foto və kitab sərgisinə  baxış keçirdilər.
Konfransda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açdı. Bu gün ölkəmizin hər yerində olduğu kimi, universitetimizdə də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin davam etdiyini xatırladan Elxan Hüseynov Ulu Öndərin həyat və yaradıcılıq fəaliyyətinin mahiyyətində azərbaycançılıq və Azərbaycan dövlətçiliyi fəlsəfəsinin dayandığını bildirdi. Qeyd etdi ki, Ümummilli Liderin fəaliyyətinin mərkəzində öz xalqına sədaqətlə xidmət, Azərbaycan Respublikasını müstəqil bir dövlət kimi formalaşdırmaq və onu dinamik inkişaf yoluna qoymaq olmuşdur.
Ümummilli Liderin ölkəyə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə dövlətçilik ənənələrinin möhkəmlənməsinə yönələn fəaliyyəti XX əsrin sonlarında, XXI əsrin əvvəllərində müstəqil, sosial yönümlü dövlət siyasəti ilə Azərbaycan Respublikasının möhkəm dayaqlar üzərində bərqərar olması ilə nəticələndiyini bildirən rektor fikrini bu cür ifadə etdi: “Ulu Öndərin müəyyən etdiyi hərtərəfli inkişaf strategiyası bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla həyata keçirilərək, qarşıya qoyulan məqsəd və hədəflərə doğru addımlayır”.
“Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçilik tarixində yeri” mövzusunda məruzə ilə SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış etdi. İntibah və milli şüurun oyanışının Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə başladığını, müstəqilliyimiz məhz onun sayəsində əbədi və dönməz xarakter aldığını qeyd edən Elmar Xəlilov Azərbaycan xalqının Heydər Əliyev kimi Ümummilli Lideri olduğunu xalq üçün böyük xoşbəxtlik adlandırdı: "Məhz Ulu Öndərin yaradaraq inkişaf etdirdiyi strategiyanın bəhrəsidir ki, xalqımız öz Müzəffər Ali Baş Komandanının rəhbərliyi ilə Ermənistan Respublikasının 30 illik işğalına son qoya, həsrətində olduğu qələbəyə qovuşa bildi”.
Məruzə ətrafında Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova “Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat yolu və siyasi fəaliyyəti”, Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, dosent Arzu Baxşəliyev “Heydər Əliyev ̶ zəmanəni qabaqlayan şəxsiyyət”, Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov “Heydər Əliyev-vətənpərvərlik və yüksək peşəkarlıq haqqında”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Həsən Həsənov “Zərifə Əliyeva ̶ zərif və nəzakətli, alicənab və ziyalı Azərbaycan xanımı” mövzularında geniş çıxış etdilər. Bildirdilər ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı olan Ulu Öndər Heydər Əliyev dövlətimizin əsasını qoyduğu zaman bütün istiqamətlərdə möhkəm və etibarlı təməl, bünövrə yaratdı. Bütün bunlarla yanaşı, gələcək inkişafımız üçün uğurlu konsepsiyalar hazırladı. Çünki böyük lider Azərbaycanın işıqlı sabahına bütün varlığı ilə inanırdı. “Azərbaycan dünyaya Günəş kimi doğacaqdır” ifadəsi dövlətimizin bugünkü tərəqqisini və inkişafını əvvəlcədən görən böyük şəxsiyyətin uzaqgörən düşüncələrinin məhsuludur. Bu gün hər birimiz üçün sevinc və qürur mənbəyidir ki, dövlətimizin idarəsi, ordumuzun komandanlığı Ulu Öndər Heydər Əliyevin yolunun və siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin ixtiyarındadır. Dövlətimizin gündən-günə artan beynəlxalq nüfuzunun, möhkəmlənən iqtisadi gücünün, bütün dünyanın həsəd apardığı hərbi qüdrətinin mənbəyində Ulu Öndərimizin mükəmməl siyasəti dayanır. Bildiyimiz kimi, 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycanın haqq işinin böyük Zəfəri ilə yekunlaşdı. Bu Zəfər sayəsində 30 ilə yaxın düşmən əsarətində qalmış torpaqlarımız işğaldan azad edildi. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi şanlı ordumuz öz şərəfli missiyasını layiqincə yerinə yetirdi və ölkəmizin ərazi bütövlüyünü təmin etdi. Bu gün fəxrlə, qürurla yaşadığımız Qələbə sevincinin mənbəyində də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasəti dayanır. Tarixi ədaləti bərpa edən bu böyük Qələbə Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu siyasətinin təntənəli nəticəsidir.

A scientific-practical conference on "Independent Azerbaijan is the result of the successful domestic and foreign policy of Great Leader Heydar Aliyev" was held at the Heydar Aliyev School of SSU
On May 5, a scientific-practical conference was held at the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University on the topic "Independent Azerbaijan is the result of the successful domestic and foreign policy of the Great Leader Heydar Aliyev".
First, the conference participants viewed a photo and book exhibition highlighting the life and activities of National Leader Heydar Aliyev in front of the main educational building of Sumgayit State University.
At the conference, the dear memory of National Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute"s silence.
The conference was opened by the rector of the university, professor Elkhan Huseynov. Elkhan Huseynov reminded that the series of events dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev are ongoing in our university, as in every part of our country. He noted that the focus of the activity of the National Leader was to serve his people faithfully,and to form the Republic of Azerbaijan as an independent state .
He also stated that the activities of the national leader aimed at strengthening the traditions of statehood in both periods of his leadership of the country at the end of the 20th century and the beginning of the 21st century, the rector expressed his opinion as follows: "The comprehensive plan defined by the Great Leader today, the development strategy has been successfully implemented under the leadership of President Ilham Aliyev.
SSU vice-rector for Social affairs and public relations, associate professor Elmar Khalilov delivered a report on "Heydar Aliyev"s place in the history of Azerbaijan"s statehood". The renaissance and the awakening of national consciousness began with Heydar Aliyev"s coming to power, and our independence became eternal and irreversible thanks to him, Elmar Khalilov called it a great happiness for the people that Heydar Aliyev is the National Leader of the Azerbaijani people: "It is the result of the strategy created and developed by the Great Leader that "Our people managed to end the 30-year occupation of the Republic of Armenia under the leadership of their Commander-in-Chief".
Around the report, head of the department of Mathematics and its teaching methodology, docent Maftun Heydarova on the topic "The life path and political activity of the great leader Heydar Aliyev", head of the department of Biology and its teaching methodology, docent Arzu Bakhshaliyev "Heydar Aliyev - A personality ahead of time", head of the Scientific department, docent Samir Orujov, "Heydar Aliyev - about patriotism and high professionalism", Hasan Hasanov, a first-year student of the faculty of Economics and management "Zarifa Aliyeva - a gentle and polite, and intelligent Azerbaijani lady" made reports. They said that when the Great Leader Heydar Aliyev laid the foundation of our state, he created a solid and reliable fundament in all directions. Along with all this, he prepared successful concepts for our future development. Because the great leader believed in the bright tomorrow of Azerbaijan with all his being. Today, it is a source of joy and pride for each of us that the administration of our state and the command of our army are in the hands of President Ilham Aliyev. As we know, the 44-day Patriotic war ended with the great victory of the right cause of Azerbaijan. Thanks to this victory, our lands, which had been under enemy slavery for nearly 30 years, were freed from occupation. Our glorious army led by the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev fulfilled its honorable mission and ensured the territorial integrity of our country. The policy of the National Leader Heydar Aliyev is also the source of the joy of Victory, which we are living with pride today. This great Victory, which restores historical justice, is the solemn result of the successful policy of the Great Leader Heydar Aliyev.