Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt Musiqi Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konsert proqramı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 May 2023 16:52
Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt Musiqi Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konsert proqramı keçirildi
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt Zalında “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Sumqayıt Musiqi Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konsert proqramı keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, Sumqayıt Musiqi Kollecinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Konsert proqramı Ulu Öndər Heydər Əliyevin mənalı həyat yolundan bəhs edən videoçarxın nümayiş olunması ilə başladı.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin Klub müdiri Xalidə Quliyevanın ifasında şair Ramiz Duyğunun müəllifi olduğu “Ulu Öndər” şeiri təqdim edildi.
Daha sonra Üzeyir Hacıbəyli, Fikrət Əmirov, Oqtay Rəcəbov, Sərdar Fərəcov, Rauf Məmmədov kimi bəstəkarların əsərləri və musiqisi Sevil Əliyevaya məxsus “Ana” mahnısı Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Sumqayıt Musiqi Kollecinin tələbələrinin ifalarında təqdim olundu.
Sumqayıt Musiqi Kollecinin kamera orkestri və xalq çalğı alətləri ansamblının bədii rəhbərləri:  Kamran Teymurov, Könül Bəkirova və Şəms Əliyeva, dirijor, Respublikanın Əməkdar müəllimi Firəngiz Xəlilova, Kollecin müəllimləri: Aşıq Elçin Rəşidoğlu, Ayşə Əmrahova, Sumqayıt Musiqi Kollecinin və Sumqayıt Dövlət Universitetinin istedadlı tələbələri: Rəvan Alməmmədli, Səkinə Qasımova, Kənan Əhmədzadə, Televiziya Muğam Müsabiqəsinin laureatı Sədəf Budaqova Ümummilli Liderimizə həsr olunan mahnı və simfoniya əsərləri ilə bərabər, Vətən, qəhrəmanlıqla bağlı nəğmələr təqdim etdilər.
Sonda Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov və Sumqayıt Musiqi Kollecinin direktoru sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbinə Mehdiyeva iştirakçıları salamladı və tələbələrin uğurlu çıxışlarını yüksək dəyərləndirdilər. Qeyd etdilər ki, tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunmuş müstəqil Azərbaycan Heydər Əliyevin şah əsəridir. Şübhə yoxdur ki, xalqımız onun müəllifini özünün tarixində və qəlbində əbədi yaşadacaq, Azərbaycan və Heydər Əliyevin adı əsrlər boyu bütün dünyada qoşa səslənəcəkdir.
Azərbaycan xalqı Ulu Öndərin siyasi kursunu davam etdirməklə möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bundan sonra da öz tarixinin yeni, şanlı səhifələrini yazacaq, daha yüksək zirvələr fəth edəcəkdir.
Tədbirdə qeyd olundu ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər davam etdiriləcəkdir.

A CONCERT PROGRAM DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF THE BIRTH OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD UNDER THE JOINT ORGANIZATION OF SUMGAIT STATE UNIVERSITY AND SUMGAIT MUSIC COLLEGE
On May 5, a concert dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held in the Grand Assembly Hall of Sumgait State University in the framework of the "Year of Heydar Aliyev" and jointly organized by Sumgait Music College under Sumgait State University and Azerbaijan National Conservatory.
The event was attended by representatives of the Sumgayit Music College, along with the management of SSU, professors and students.
The concert program began with the screening of a video about the meaningful life path of Great Leader Heydar Aliyev.
Then the poem "Ulu Ondar" written by poet Ramiz Duygun was presented by Khalida Guliyeva, club manager of Sumgayit State University.
Later, the works and music of composers such as Uzeyir Hajibeyli, Fikret Amirov, Ogtay Rajabov, Sardar Farajov, Rauf Mammadov and the song "Mother" by Sevil Aliyeva were presented in the performances of the students of Sumgait Music College under Sumgait State University and Azerbaijan National Conservatory.
Kamran Teymurov, Konul Bekirova and Shams Aliyeva, artistic directors of the chamber orchestra and ensemble of folk instruments of the Sumgait Music College, conductor Firangiz Khalilova, Honored Teacher of the Republic, teachers of the College Ashiq Elchin Rashid oglu, Aysha Amrahova, talented students of the Sumgait Music College and the students of Sumgait State University Ravan Almammadli, Sakina Gasimova, Kanan Ahmadzadeh, Sadaf Budagova, winner of the Television Mugam Competition, presented songs and symphonies dedicated to our National Leader, as well as songs related to the Motherland and heroism.
In the end, rector of Sumgait State University, professor Elkhan Huseynov and director of Sumgait Music College, doctor of philosophy in art studies, associate professor Sabina Mehdiyeva welcomed the participants and highly valued the successful performances of the students. They noted that independent Azerbaijan, engraved in golden letters in our history, is Heydar Aliyev"s masterpiece. There is no doubt that our people will live its author forever in their history and hearts.
By continuing the political course of the Great Leader, under the leadership of our honorable president Ilham Aliyev, the people of Azerbaijan will continue to write new, glorious pages of their history and conquer higher peaks.
It was noted at the event that a series of events will be continued at Sumgayit State University on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.