İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində “Heydər Əliyev” ilinə həsr olunmuş açıq dərs keçirildi
Mayın 8-də SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müəllimi Könül Şirvani 756 saylı qrupda  Azərbaycan iqtisadiyyatı fənnindən Ulu Öndərə həsr olunmuş açıq dərs keçirdi. Tələbələr Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan iqtisadiyyatındakı rolu ilə bağlı müxtəlif mövzularda təqdimatlar etdilər. Açıq dərsdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, eləcə də Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev iştirak etdilər. Açıq dərsdə tələbələr: Asəf Quliyev “Azərbaycan iqtisadiyyatının dirçəlməsində Heydər Əliyevin rolu”, Nəzrin Əsədova “Heydər Əliyev Azərbaycanın yeni iqtisadi inkişaf modelinin yaradıcısıdır”, Pünhan Məmmədov “Heydər Əliyev və Azərbaycan neft strategiyası”, Aysel Məmmədova “Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafında Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri”, Şəfa Orucova “Azərbaycanın təhsili və Heydər Əliyev”, Nuray Lətifli  “Azərbaycanda multikulturalizm idealarının yaradılmasında Heydər Əliyevin rolu”, İsa Ağayev “Azərbaycanda aqrar sektorun inkişaf etdirilməsində Heydər Əliyevin xidmətləri”, Yalçın Aslanov “Heydər Əliyevin Azərbaycanın xarici iqtisadi siyasətində rolu”, İlkanə Samıyeva “İlham Əliyev Heydər Əliyev irsinin layiqli davamçısıdır” mövzuları ilə bir-birindən maraqlı təqdimatlarla çıxış etdilər. Təqdimatlarda Ulu Öndərin Azərbaycanda hakimiyyətə gəldiyi birinci dönəmdə, xüsusilə 1969 ̶ 1982-ci illərdə respublikada güclü iqtisadiyyatın təməlinin qoyulması sayəsində qısa müddət ərzində yüksək iqtisadi inkişafa nail olunması istiqamətindəki gərgin əməyindən, xidmətlərdən bəhs etdilər. Vurğuladılar ki, məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən islahatların sayəsində Azərbaycan aqrar-sənaye respublikasından sənaye-aqrar respublikasına çevrilmişdir. Ulu Öndərin həyata keçirdiyi neft strategiyası nəticəsində Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra neft sənayesində tamamilə yeni mərhələnin əsasını qoymuşdur.
Tələbələr qeyd etdilər ki, hazırda Heydər Əliyevin ideyaları Azərbaycan dövləti tərəfindən uğurla reallaşdırılır və bu istiqamətdə yüksək nəticələr əldə edilir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu siyasət nəticəsində iqtisadiyyatın proporsional və balanslaşdırılmış inkişafının təmin olunması, eləcə də liberal iqtisadiyyatın yeni mexanizmlərinin tətbiq olunması sayəsində əhalinin maddi rifahının yüksəlməsinə şərait yaradılmışdır.

Home | News | AN OPEN LESSON DEDICATED TO THE "HEYDAR ALIYEV" YEAR WAS HELD AT THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2023 14:29
AN OPEN LESSON DEDICATED TO THE "HEYDAR ALIYEV" YEAR WAS HELD AT THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT
On May 8, Konul Shirvani, a teacher of the department of World economy and marketing of the faculty of Economics and management of SSU, gave an open lesson dedicated to the Great Leader of Azerbaijan's economy in the group No. 756. Students made presentations on various topics related to the role of Great Leader Heydar Aliyev in the economy of Azerbaijan. Associate professor Aynura Yahyayeva, dean of the faculty of Economics and management, associate professor Malahat Panahaliyeva, head of the department of World Economy and Marketing, Associate professor Galib Huseynov, head of the department of Business organization and management participated in the open class as well as associate professor Lala Mahmudova, head of the department of Economics , associate professor Logman Abdullayev, head of the department of Finance and accounting. These students  made presentations in the open class: Asaf Guliyev "The role of Heydar Aliyev in the revival of the economy of Azerbaijan", Nazrin Asadova "Heydar Aliyev is the creator of the new economic development model of Azerbaijan", Punhan Mammadov "Heydar Aliyev and Azerbaijan's oil strategy", Aysel Mammadova "Heydar Aliyev in the development of the non-oil sector of Azerbaijan" exceptional services", Shafa Orujova "Education of Azerbaijan and Heydar Aliyev", Nuray Latifli "The role of Heydar Aliyev in the creation of ideas of multiculturalism in Azerbaijan", Isa Agayev "Services of Heydar Aliyev in the development of the agricultural sector in Azerbaijan", Yalchin Aslanov "The role of Heydar Aliyev in the foreign economic policy of Azerbaijan" , Ilkana Samiyeva made interesting presentations on the topic "Ilham Aliyev is a worthy follower of Heydar Aliyev's legacy". In the presentations, they talked about the hard work and services of the Great Leader in the first period when he came to power in Azerbaijan, especially in 1969-1982, in the direction of achieving high economic development in a short period of time in the republic. They emphasized that thanks to the reforms initiated by National Leader Heydar Aliyev, Azerbaijan turned from an agrarian-industrial republic into an industrial-agrarian republic. As a result of the oil strategy implemented by the Great Leader, Azerbaijan has laid the foundation of a completely new stage in the oil industry after regaining state independence.
The students noted that currently the ideas of Heydar Aliyev are successfully implemented by the state of Azerbaijan and high results are  achieved in this field. As a result of the successful policy implemented by President Ilham Aliyev, the worthy follower of the Great Leader Heydar Aliyev, conditions  for the improvement of the material well-being of the population due to the provision of proportional and balanced development of the economy were created as well as the application of new mechanisms of the liberal economy.