SDU-nun rektorluğunun növbəti iclası keçirildi
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, gündəlikdə olan məsələlər barədə məlumat verdi və universitetin elmi-tədris fəaliyyəti üzrə inkişafından danışdı.
Rektor professor Elxan Hüseynov gündəlikdə olan məsələlərin müzakirəsinə başlamazdan öncə Mühəndislik fakültəsinin İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının baş müəllimi Bəhruz Əmiraslanovu texnika elmləri fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alması münasibətilə təbrik etdi, ona elmi-pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
2022/23-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və Yekun Dövlət Attestasiyasının keçirilməsi ilə bağlı hazırlığın vəziyyəti haqqında Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, 2022 ̶ 2023-cü tədris ilinin yaz semestri başa çatmaq üzrədir. Bununla əlaqədar olaraq, 2022-2023-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının, Yekun Dövlət Attestasiyasının və yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili haqqında rektorun əmrinə əsasən bakalavriat səviyyəsinin əyani təhsil formasında bütün ixtisaslar üzrə I ̶ IV kurslarda yaz imtahan sessiyasının iyunun 1-dən iyulun 5-dək keçirilməsi nəzərdə tutulur. İmtahanlar ənənəvi formada yazılı şəkildə keçiriləcək. Bununla əlaqədar olaraq, yaz semestrində tədris olunan fənlər üzrə imtahan sualları və digər zəruri tədris materialları tələbələrə çatdırılıb, eyni zamanda, imtahan sualları ixtisas kafedralarının məlumat lövhəsində yerləşdirilib. Həmçinin fakültə dekanları tərəfindən kafedralara, tələbələrə imtahanqabağı məsləhət saatlarının keçirilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verilmişdir.
TMM-in direktoru Faiq Şirinov onu da vurğuladı ki, tədris planına uyğun olaraq, bakalavriat səviyyəsində buraxılış kurslarında istehsalat və pedaqoji təcrübə bitdikdən sonra mayın 25-dən iyunun 20-dək icmal mühazirələrin keçirilməsi planlaşdırılır. Bununla əlaqədar olaraq, icmal mühazirə cədvəllərinin hazırlanmasına başlanılıb. Tədris prosesinin qrafikinə uyğun olaraq, Yekun Dövlət Attestasiyasının imtahanı və buraxılış işinin müdafiəsi iyunun 21-dən iyulun 5-dək keçirilməsi nəzərdə tutulur. Dövlət imtahan cədvəlləri də yekunlaşmaq üzrədir. Ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi 80-dən yuxarı olan tələbələrin buraxılış işini yerinə yetirmələri nəzərdə tutulduğundan, onlara artıq rəhbərlər təyin olunmuşdur. Ötən müddət ərzində tələbələr rəhbərləri ilə görüşmüş və məsləhətlər almışlar. III kollokviumların keçirilməsi ilə bağlı bütün hazırlıq mərhələləri artıq yekunlaşmışdır. Mayın 15-dən 25-dək III kollokviumlar keçiriləcək.
Magistratura səviyyəsi üzrə 2022/23-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və Yekun Dövlət Attestasiyasının keçirilməsi ilə bağlı hazırlığın vəziyyəti haqqında Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov məruzə etdi. Bildirdi ki, 2022/23-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının mütəşəkkil formada keçirilməsi məqsədilə magistratura səviyyəsi üzrə fakültələrdə imtahan cədvəli tərtib edilib və imtahanlar bütün fakültələrdə ənənəvi qaydada universitetin I və II tədris binalarında keçiriləcək.
Yekun Dövlət Attestasiyasına hazırlığın gedişi ilə bağlı çıxış edən Sabir Xəlilov bildirdi ki, universitet üzrə 32 ixtisasın 55 ixtisaslaşması üçün DM-05/6 saylı 27.01.2023-cü il tarixli əmrlə 23 ixtisaslaşdırılmış şuranın tərkibi təsdiq edilmişdir. Tədris prosesinin qrafikinə uyğun olaraq, universitetin magistratura səviyyəsində təhsil alan II kurs əyani magistrantların magistr dissertasiyalarının müdafiəsi iyunun 22-dən iyulun 5-dək müvafiq ixtisaslaşdırılmış şuralarda keçiriləcəkdir.
Aparılan müzakirələrdən sonra 2022-2023-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə Faiq Şirinovun və dosent Sabir Xəlilovun məlumatları nəzərə alındı. İmtahanlara ciddi nəzarət olunması, imtahan nəticələrinin gündəlik təhlil edilməsi, tələbələrin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunmasına nəzarət Tədris metodik mərkəzə və fakültə dekanlarına, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında təşkil olunması, imtahan qərargahına daxil olan şikayətlərin operativ şəkildə araşdırılması və şəffaflığın təmin olunması Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova və Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinova tapşırıldı.
“Məzun Günü”nün keçirilməsi barədə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış etdi. Qeyd etdi ki, hər il olduğu kimi bu il də “Məzun Günü”nün iyun ayının 30-da universitetin əsas tədris binasının həyətində keçirilməsi planlaşdırılır.
“Məzun Günü”nün keçirilməsi barədə dosent Elmar Xəlilovun məlumatı geniş müzakirə olundu və qərara alındı ki, “Məzun Günü” təqdim olunacaq diplomların hazırlanmasına nəzarət Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova, “Məzun Günü” nə hazırlıq işlərinin vaxtında başa çatdırılmasına nəzarət isə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilova həvalə edilsin.
Müstəqillik Gününə hazırlığın vəziyyəti barədə də məlumat verən dosent Elmar Xəlilov bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - Şərqdə ilk parlamentli respublika 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması Azərbaycan xalqının həyatına böyük və əlamətdar hadisə kimi əbədi daxil olmuşdur. Həmin tarix Müstəqillik Günü kimi təntənə ilə qeyd edilir. Bu əlamətdar gün Sumqayıt Dövlət Universitetində də yüksək səviyyədə qeyd olunur. Bu il də “Müstəqillik Günü” ilə bağlı fakültələrdə tədbirlərin təşkil edilməsi nəzərdə tutulur.

THE NEXT MEETING OF THE SSU RECTORATE WAS HELD
Rector professor Elkhan Huseynov greeted the meeting participants, informed them about the issues on the agenda and spoke about the progress of the university"s scientific and educational activities.
Rector Professor Elkhan Huseynov congratulated Bahruz Amiraslanov, head teacher of the department of Information technologies and programming of the faculty of Engineering, on receiving a Ph.D. degree in technical science, and wished him success in his scientific and pedagogical activities.
Then the discussion of the issues on the agenda began.
Faig Shirinov, director of the Teaching methodical center, informed about the organization of the exam session of the spring semester of the 2022/2023 academic year and the state of preparation for the Final State Attestation. He noted that the spring semester of the 2022-2023 academic year is about to end. In this regard, according to the rector"s order on the organization of the examination session of the spring semester of the 2022-2023 academic year, the Final State Attestation and the examination session of the spring semester, will be held in the traditional written form from June 1 to July 5. In this regard, the exam questions and other necessary educational materials for the subjects taught in the spring semester were delivered to the students, and at the same time, the exam questions were placed on the information board of the specialty departments. Also, the deans of the faculty gave assignments to the departments and students regarding the holding of pre-examination counseling hours.
Faig Shirinov, director of TMC, also emphasized that, in accordance with the curriculum, summary lectures are planned to be held from May 25 to June 20 after the end of the pedagogical experience in the graduation courses at the undergraduate level. In this regard, the preparation of overview lecture schedules has been started. According to the schedule of the educational process, the examination of the Final State Attestation and the defense of the graduation work are planned to be held from June 21 to July 5. State examination schedules are also about to be finalized. Since students with an overall average success rate of over 80 are expected to complete the graduation work, they have already been assigned supervisors. All preparatory stages for holding the III colloquiums have already been completed. It will be held from May 15 to 25.
Associate professor Sabir Khalilov, head of the department of Doctoral and master"s studies, reported on the organization of the examination session of the spring semester of the 2022/2023 academic year at the master"s level and the state of preparation for the Final State Attestation. He said that in order to conduct the examination session of the spring semester of the 2022/2023 academic year in an organized form, the examination schedule has been drawn up in the faculties at the master"s level, and the examinations will be held in the I and II educational buildings of the university in all faculties.
Sabir Khalilov, spoke about the progress of the preparation for the Final State Attestation, said that the composition of 23 specialized councils was approved by order DM-05/6 dated 27.01.2023 for 55 specializations of 32 specialties at the university. The defense of master"s theses of second-year full-time graduate students will be held from June 22 to July 5 in appropriate specialized councils.
After the discussions, Faig Shirinov and associate professor Sabir Khalilov told about the state of preparation for the exam session of the spring semester of the 2022-2023 academic year. Associate professor Natig Talibov and director of Teaching Methodical Center Faig Shirinov were entrusted to
control of exams, daily analysis of exam results, to control of ensuring objectivity in student evaluation, organization of the exam session based on existing normative documents to the educational methodical center and faculty deans, prompt investigation of complaints received by the exam headquarters and ensuring transparency.
Associate professor Elmar Khalilov, vice-rector for Social affairs and public relations of the university, spoke about holding the "Graduate Day". He noted that this year, as every year, "Graduate Day" is planned to be held in the yard of the main educational building of the university on June 30.
It was decided that the supervision of the preparation of the diplomas to be presented on the "Graduation Day" to associate professor Natig Talibov -vice-rector for Teaching organization and training technologies, and the supervision of the timely completion of "Graduation Day" preparations and vice-rector for Social affairs and public relations should be assigned to associate professor Elmar Khalilov.
Associate professor Elmar Khalilov, also informed about the state of preparations for "Independence Day", said that the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic - the first parliamentary republic in the East on May 28, 1918, entered the life of the Azerbaijani people forever as a great and significant event. That date is celebrated as "Independence Day". This significant day is also celebrated at a high level at Sumgayit State University. This year, it is planned to organize events related to "Independence Day" in the faculties.