Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru Sumqayıt Musiqi Kollecinin bir qrup nümayəndəsinə Fəxri fərman təqdim etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 12 May 2023 16:06
SDU-nun rektoru Sumqayıt Musiqi Kollecinin bir qrup nümayəndəsinə Fəxri fərman təqdim etdi
Mayın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Sumqayıt Musiqi Kollecinin bir qrup nümayəndəsini qəbul etdi. Dəyirmi masa ətrafında qonaqları salamlayan rektor onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt Musiqi Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə yüksək səviyyədə konsert proqramının keçirilməsinə görə əməyi keçən hər kəsə təşəkkür etdi.
Professor Elxan Hüseynov kollecin direktoru dosent Səbinə Mehdiyevanı, kollecin Tədris işləri üzrə direktor müavini, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Kamran Süleymanovu, xor kollektivi və kamera orkestrinin dirijoru, bəstəkar, respublikanın Əməkdar müəllimi Firəngiz Xəlilovanı, Kamera orkestrinin bədii rəhbərləri Şəms Əliyevanı və Könül Bəkirovanı, Xalq Çalğı Alətləri orkestrinin bədii rəhbəri Kamran Teymurovu konsert proqramında uğurlu çıxışlarına görə Fəxri fərmanla mükafatlandırdı, onlara möhkəm cansağlığı və işlərində uğurlar arzuladı. Vətəni, xalqı qarşısında misilsiz xidmətləri olmuş Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinin ölkəmizin hər yerində hər bir azərbaycanlının yüksək ehtiramı və dərin minnətdarlıq hissi ilə geniş şəkildə qeyd olunduğunu vurğulayan professor Elxan Hüseynov Ulu Öndərin Azərbaycanın tarixinə, mədəniyyətinə, elm və təhsilinə, eləcə də digər sahələrə verdiyi yüksək dəyərdən danışdı. Rektor qeyd etdi ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin bütün sahələrində öz izini qoymuş dahi şəxsiyyətdir. O, təhsilə, mədəniyyətə, incəsənət xadimlərinə hər zaman diqqət və qayğı nümayiş etdirmiş, rəssamların, bəstəkarların, yazıçıların, teatr xadimlərinin qurultaylarında özü şəxsən iştirak etmiş, gözəl çıxışları və dəyərli təklifləri ilə onları daima ruhlandırmışdır. Hər dəfə onun haqqında yeni nələrsə öyrənirik və bir daha əmin oluruq ki, hazırkı çiçəklənən Azərbaycan məhz Heydər Əliyevin qurub-yaratdığı Azərbaycandır.
Sumqayıt Musiqi Kollecinin direktoru sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbinə Mehdiyeva professor Elxan Hüseynova səmimi qəbula, göstərdiyi diqqət və qayğıya görə təşəkkür etdi.  “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilən konsert proqramının Ümummilli Liderin 100 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərdən biri olduğunu qeyd etdi və bu kimi tədbirlərin Ulu Öndərin Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin inkişafına verdiyi töhfələri bir daha yada salmaq və gənc nəslə çatdırmaq istiqamətində faydalı olacağını söylədi.
Sonra mükafata layiq görülən iştirakçılar onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə təşəkkür etdilər.
Görüşdə qeyd edildi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt Musiqi Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin davamı olaraq “Dünya azərbaycanlılarının həmrəylik günü” ərəfəsində də birgə konsert proqramı təşkil ediləcək.

Home | News | The rector of SSU presented a Honorary Diploma to a group of representatives of Sumgayit Music College
Yerləşdirilmə tarixi : 12 May 2023 16:06
The rector of SSU presented a Honorary Diploma to a group of representatives of Sumgayit Music College
On May 12, the rector of Sumgait State University professor Elkhan Huseynov received a group of representatives of Sumgait Music College under Azerbaijan National Conservatory. The rector expressed his satisfaction to see them at the university. On the occasion of the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, he thanked everyone who contributed to the high - level concert program jointly organized by Sumgait State University and Sumgait Music College.
Professor Elkhan Huseynov met the director of the college, associate professor Sabina Mehdiyeva, deputy director of the college for educational affairs, awarded with an Honorary Diploma for their successful performances in the concert program - Kamran Suleymanov, laureate of international competitions, conductor of the choir and chamber orchestra, composer, Honored teacher of the republic Firangiz Khalilova, artistic directors of the chamber orchestra Shams Aliyeva and Konul Bekirova, the artistic director of the Folk Musical Instruments Kamran Teymurov, and wished them good health and success in their work.
The 100th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev, who served his country and people with unparalleled services, is widely celebrated in all parts of our country, with high respect and deep gratitude of every Azerbaijani. Professor  Elkhan Huseynov spoke about the Great Leader"s contribution to the history, culture, science and education of Azerbaijan. He noted that the genius always mentioned education and culture in all his speeches as the main means of a nation"s development and self-affirmation in the world.
The rector noted that National Leader Heydar Aliyev is a genius who left his mark in all spheres of Azerbaijani culture and art. He always paid attention and care to education, culture, and artists, personally participated in conventions of artists, composers, writers, and theater employees, and always inspired them with his beautiful speeches and precious suggestions. Every time we learn something new about him and we are once again convinced that the current flourishing Azerbaijan is exactly the Azerbaijan founded by Heydar Aliyev.
Director of Sumgayit Music College, associate professor Sabina Mehdiyeva, doctor of philosophy in Art Studies, thanked professor Elkhan Huseynov for his sincere receiving, attention and care. He noted that the concert program held within the "Year of Heydar Aliyev" is one of the series of events dedicated to the 100th anniversary of the National Leader.
Then the award-winning participants thanked for the attention and care shown to them.
It was noted at the meeting that a joint concert program will be organized on the eve of the "Day of Solidarity of World Azerbaijanis" as a continuation of the series of events dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, by Sumgayit State University and Sumgayit Music College.