SDU-da “Canlıların müasir bölgüsündə göbələklərin yeri, ekoloji funksiyası və istifadə imkanları” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirildi
Mayın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə “Canlıların müasir bölgüsündə göbələklərin yeri, ekoloji funksiyası və istifadə imkanları” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirildi.
Seminarı giriş sözü ilə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçıları salamladı və seminarın əhəmiyyətindən danışdı. Ölkəmizdə biologiya sahəsində əldə olunan nailiyyətlərdən və bu elmin yeni inkişaf istiqamətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ümummilli Lider Heydər Əliyev dövlət idarəçiliyinin bütün mərhələlərində elm və təhsilin inkişafına xüsusi qayğı ilə yanaşmışdır. İstər Sovet hakimiyyəti illərində, istərsə də müstəqillik dövründə elm siyasəti milli quruculuq siyasətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil etmişdir. Azərbaycanda biologiya elminin biokimya, molekulyar biologiya, biofizika, gen biotexnologiyası, bioinformatika, bioenergetika kimi müasir sahələrinin fundamental əsası məhz keçən əsrin 70-ci illərində qoyulmuşdur. Prorektor onu da qeyd etdi ki, biologiya elminin formalaşmasında universitetimizin Kimya və biologiya fakültəsinin də böyük əməyi vardır. Çünki burada biologiya sahəsi üzrə təhsil alan tələbələrlə təcrübəli alimlər məşğul olur, mütəmadi olaraq tanınmış alimlər tələbələrimizlə görüşür, elmi fikir mübadiləsi aparılır. Bu gün ölkəmizdə elmi potensialın formalaşdırılması istiqamətində Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurlu layihələr gerçəkləşir, gənclərin nurlu gələcəyinə yeni üfüqlər açılır.
Sonra ARETN-nin Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Pənah Muradov “Canlıların müasir bölgüsündə göbələklərin yeri və ekoloji funksiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, göbələklər müvafiq olaraq, həm bitkilərə, həm də heyvanlara xas olan əlamətlərə malik olsalar da, onlardan kəskin surətdə fərqlənən spesifik xüsusiyyətlərə də malikdirlər. Göbələklərin ekologiyası istiqamətində aparılan tədqiqatlar göbələklərin həm təbii, həm də antopogen təsirə məruz qalan ekosistemlərdə məskunlaşan nümayəndələrinin eko-bioloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinə əsaslanır. Son dövrlərdə təbii ekosistemlərdə bioekoloji tarazlıq halının pozulması orada məskunlaşan göbələklərin hərtərəfli öyrənilməsini daha da zəruri edir. Ona görə də bu istiqamətdə aparılan tədqiqatlar son dövrlərin daha çox diqqət mərkəzində olanlardandır.
ARETN-nin Mikrobiologiya İnstitutunun Mikrobioloji biotexnologiya laboratoriyasının müdiri professor Könül Baxşəliyeva “Mikotoksinlər: produsentləri, təsir effekti və istifadə imkanları” mövzusunda çıxış etdi. Qeyd etdi ki, mikotoksinlər göbələklər tərəfindən sintez olunan və zərərli təsirlərə malik olan ikincili metabolitlərdir. Mikotoksinlər bir çox əlamətlərinə görə antibiotiklərə bənzəyirlər. Mikotoksinlər yüksək temperatura qarşı dözümlüdürlər.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Nizami Namazov “Mikologiyanın ali məktəblərdə tədrisinin populyarlaşdırılması yolları” haqqında geniş məruzə etdi. Qeyd etdi ki, əgər göbələklər canlılar aləmində mütləq mənada müstəqillik qazanmış canlı varlıqlar hesab olunursa, o zaman onların tədqiqinin və ya tədrisinin bitki və ya heyvanlara məxsus sistemlər aparılması heç bir anlamda doğru olmazdı. Odur ki, göbələklərə həsr olunmuş müxtəlif xarakterli (monoqrafiya, dərslik, metodik vəsait və s.) ədəbiyyatların hazırlanması aktual bir məsələ kimi elmi tədqiqatçıların və pedaqoqların qarşısında duran zəruri bir məsələ hesab edilməlidir.

Home | News | A scientific-practical seminar on “The place, ecological function and possibilities of use of fungi in the modern distribution of living things” was held at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 15 May 2023 16:21
A scientific-practical seminar on “The place, ecological function and possibilities of use of fungi in the modern distribution of living things” was held at SSU
On May 15, Sumgayit State University organized a scientific-practical seminar on "The place,ecological function and possibilities of use of fungi in the modern distribution of living things" organized by the Student Scientific Society.
Professor Ramazan Mammadov, vice-rector for Science and innovations of SSU, opened the seminar with an introductory speech, greeted the participants and spoke about the importance of the seminar. He spoke about the achievements in the field of biology in our country and the new directions of development of this science. He said that National Leader Heydar Aliyev, the architect and founder of the independent state of Azerbaijan, paid special attention to the development of science and education at all stages of state administration. Both during the years of Soviet rule and during the period of independence, the science policy was one of the main directions of the national construction policy. The fundamental foundation of modern fields of biological science in Azerbaijan, such as biochemistry, molecular biology, biophysics, gene biotechnology, bioinformatics, and bioenergetics, was laid precisely in the 70s of the last century. The vice-rector also noted that the faculty of Chemistry and biology of our university has a great contribution in the formation of biological science. Because here, experienced scientists work with students studying in the field of biology, well-known scientists regularly meet with our students, and scientific ideas are exchanged. Today, successful projects are implemented under the leadership of President Ilham Aliyev in the direction of the formation of scientific potential in our country.
Then, general director of the Institute of Microbiology of the National Academy of Sciences, Corresponding member of ANAS, professor Panah Muradov gave a speech on "The place and ecological function of fungi in the modern distribution of living things". He stated that although fungi have characteristic of both plants and animals, respectively, they also have specific characteristics that differ sharply from them. In recent times, the disturbance of the bioecological balance in natural ecosystems makes it even more necessary to study the fungi that live there. Therefore, the researches conducted in this direction are important in recent times.
Professor Konul Bakhshaliyeva, head of the microbiological biotechnology laboratory of the Institute of Microbiology of ARETN, spoke on the topic "Mycotoxins: producers, effects and possibilities of use". She noted that mycotoxins are secondary metabolites synthesized by fungi that have harmful effects. Mycotoxins are similar to antibiotics in many ways. Mycotoxins are resistant to high temperature.
Then Nizami Namazov, associate professor of department of Biology and it teaching methodology of Sumgayit State University, gave an extensive report on "Ways of popularizing the teaching of mycology in higher schools". Therefore, the preparation of literature of different topics (monograph, textbook, methodical materials, etc.) about fungi should be considered as an urgent issue facing scientific researchers and educators.