Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş IX-XI sinif şagirdləri arasında kimya və biologiya üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 May 2023 16:57
SDU-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş IX-XI sinif şagirdləri arasında kimya və biologiya üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Mayın 13 - də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş IX- XI sinif şagirdləri arasında kimya və biologiya üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Olimpiadanın açılışında fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov  çıxış edərək Olimpiadanın əhəmiyyəti və məqsədindən söhbət açdı. Bildirdi ki, Olimpiada Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuşdur. Dekan xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin ölkənin dövlətçilik tarixində müstəsna xidmətlərindən söz açaraq, dünya şöhrətli siyasi xadimin hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini qeyd etdi. Ulu Öndər Heydər Əliyevin öz biliyi, qətiyyəti, güclü iradəsi, liderlik bacarığı ilə dünya liderlərindən seçildiyini deyən dosent Mahal Muradov Ulu Öndər haqqında dünyanın tanınmış siyasətçilərinin söylədikləri dəyərli fikirləri səsləndirdi, Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində gördüyü misilsiz xidmətlərindən, zəngin həyat və idarəçilik təcrübəsindən, böyük xilaskarlıq missiyasından bəhs etdi.Dekan onu da qeyd etdi ki, ölkə başçısının sərəncamları əsasında təhsilin normativ-hüquqi bazası möhkəmləndirilmiş, qabaqcıl texnologiyalara əsaslanan müasir təhsil sisteminin yaradılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilmişdir. “Dövlət Strategiyası”nda nəzərdə tutulan islahatların aparılması daha bilikli, dünyagörüşlü vətəndaşların yetişdirilməsinə böyük imkanlar yaradır. Strategiyada nəzərdə tutulan məsələlərdən biri də istedadlı uşaqların bütün qabiliyyət və imkanlarının üzə çıxarılması, inkişaf etdirilməsidir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti böyük missiyanı yerinə yetirərək hər il müxtəlif ixtisaslar üzrə fənn olimpiadaları təşkil edir.Sonra Kimya və biologiya fakültəsinin dekan müavini, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının dosenti Müşkünaz Nəzərova çıxış edərək olimpiadanın təşkil edilməsinin intellektual və savadlı gənclərin üzə çıxması və yüksəkixtisaslı kadrların yetişməsi istiqamətindəki vacibliyindən bəhs etdi.Qeyd edək ki, Olimpiadada Sumqayıt şəhəri üzrə 34 ümumtəhsil  məktəbindən 198 şagird iştirak etdi.100 nəfər kimya, 98 nəfər isə biologiya fənni üzrə biliklərini sınadılar. Məktəblərdə elmə maraq yaratmaq məqsədilə keçirilən Olimpiadanın sualları universitetin alimləri tərəfindən hazırlanıb.

Home | News | A Subject olympiad in chemistry and biology was held among students of IX-XI grades dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 15 May 2023 16:57
A Subject olympiad in chemistry and biology was held among students of IX-XI grades dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev at SSU
On May 13, Subject olympiad in chemistry and biology dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, was organized by the faculty of Chemistry and biology of Sumgayit State University.
At the opening of the Olympiad, the dean of the faculty, associate professor Mahal Muradov, spoke about the importance and purpose of the Olympiad. He said that the Olympiad was dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev. He stated about the exceptional  services of the National Leader Heydar Aliyev, in the history of statehood, the dean noted that the world-famous political figure became a living legend during his lifetime.He also added that the Great Leader Heydar Aliyev was selected from the world leaders with his knowledge, determination, strong will, and leadership skills.
The dean also noted that, the normative-legal basis of education has been strengthened based on the decrees of the head of the country, and large-scale measures have been taken to create a modern education system. The  reforms envisaged in the "State Strategy" creates great opportunities for educating more knowledgeable, world-viewing citizens. One of the issues envisaged in the strategy is revealing and developing all abilities and opportunities of talented children. In this direction, Sumgayit State University fulfills its great mission and organizes Subject olympiads in various specialties every year.
Then, Mushkunaz Nazarova deputy dean of the faculty of Chemistry and biology associate professor of the department of Petroleum chemistry and chemical engineering  spoke about the importance of organizing the Olympiad for intellectual and educated young people and the development of highly qualified personnel.
It should be noted that 198 students from 34 general education schools in Sumgait city participated in the olympiad. 100 people tested their knowledge in chemistry, and 98 people tested their knowledge in biology. The questions of the Olympiad were prepared by the scientists of the university. After the announcement of the results of the Olympiad, diplomas and awards will be presented to the winners.