Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsində “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı - Şuşa” adlı tədbir keçirildi
Mayın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı - Şuşa” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə ilk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, daha sonra şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq, 2020-ci ilin 27 sentyabrında başlayan və tarixi Zəfərlə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra azad olunmuş torpaqlarımızda aparılan bərpa-quruculuq işlərindən, ölkəmizin qazandığı diplomatik qələbələrdən, tarixi Şuşa Bəyannaməsinin imzalanmasından bəhs etdi. 2022-ci ilin ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Şuşa İli” elan edilməsinin hər kəsdə böyük qürur və fəxarət hissi yaratdığını bildirdi. Qeyd etdi ki, Şuşa Azərbaycanın ən əziz və böyük tarixi olan bir guşəsidir. Şuşa şəhərini quranlar, Şuşa qalasını tikənlər Azərbaycan torpağının sahibləri olublar və Qarabağda Azərbaycanın daim qorunub-saxlanılması üçün Şuşa şəhərini, qalasını yaradıblar. Bu, Azərbaycan xalqının, əcdadlarımızın yaratdığı böyük abidədir, təkcə şəhər deyil, böyük bir tarixi abidədir. Bu şəhərdə, onun ətrafında Azərbaycan xalqının bir neçə əsrlik tarixə malik böyük mədəniyyəti, mədəni irsi, qəhrəmanlıq nümunələri yaranıbdır. Şuşa təkcə şuşalılar üçün yox, bütün azərbaycanlılar üçün, vətənini, millətini sevən hər bir vətəndaşımız üçün əziz bir şəhərdir.
Sonra kafedranın dosenti Zoya Abdullayeva“Şuşa şəhərinin sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətləri” mövzusunda çıxış etdi. Bildirdi ki, 2023-cü ildə Şuşanın Türk dünyasının mədəniyyət mərkəzi kimi elan edilməsi bu istiqamətdə daha genişmiqyaslı tədbirlərin görülməsinə və layihələrin həyata keçirilməsinə əlavə imkanlar formalaşdırıb. Şuşa şəhərinin dirçəldilməsi və sürətli inkişafı ümumilikdə regionun inkişafına müsbət təsir göstərəcək.
Tədbirdə kafedranın müəllimi Əfşan Babaşova “Şuşa şəhərinin inkişafında turizmin rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək qeyd etdi ki, hal-hazırda Şuşa şəhəri Azərbaycan Respublikasının yeni iqtisadi-coğrafi rayonlaşdırılma bölgüsündə Qarabağ iqtisadi-coğrafi rayonu ərazisində təşəkkül tapır.İşğaldan azad edilmiş Şuşa şəhərinin kurort-rekreasiya potensialı, tarixi mədəniyyət abidələrinin zənginliyi, gözəl təbii-meşə landşaftları, müalicəvi suları, təmiz dağ havası, dağlıq və düzən relyefi turizmin müxtəlif növlərini inkişaf etdirmək üçün xeyli imkanlar açır.
Sonra fakültənin 838 saylı qrup tələbəsi İmran Şəkiyev “Şuşanın fiziki-coğrafi mövqeyi” və 842 saylı qrup tələbəsi Jalə Babazadə “Şuşa-tarixi qələbənin zirvəsi” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər.

AN EVENT CALLED "CULTURAL CAPITAL OF THE TURKIC WORLD - SHUSHA" WAS HELD AT THE FACULTY OF HISTORY AND GEOGRAPHY OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
On May 19, an event called "Cultural capital of the Turkic world - Shusha" was organized by the department of Geography and its teaching methodology of the faculty of History and geography of Sumgayit State University.
At the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played first, then the dear memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence.
The event was opened by the dean of the faculty, professor Adil Bakhshaliyev, spoke about the restoration and construction works carried out in our liberated lands after the 44-day Patriotic War, which began on September 27, 2020 and ended with a historic victory, and the signing of the historic Shusha Declaration. He stated that the declaration of 2022 as the "Year of Shusha" by the Decree of the President of the country, Ilham Aliyev, made everyone joyfully. Those who founded the city of Shusha and built the fortress of Shusha were the owners of the land of Azerbaijan. This is a great monument from our ancestors. Shusha is a dear city not only for the residents of Shusha, but for all Azerbaijanis, for every citizen who loves his homeland and nation.
Then Zoya Abdullayeva, associate professor of the department, gave a speech on "Directions of socio-economic development of Shusha city". He said that the declaration of Shusha as the cultural center of the Turkic world in 2023 created additional opportunities for taking more large-scale measures and implementing projects in this direction. The revival and rapid development of Shusha city will have a positive effect on the development of the region as a whole.
At the event, the lecturer of the department, Afshan Babashova, delivered a report on the topic "The role of tourism in the development of Shusha city" and noted that currently the city of Shusha is formed in the territory of the Karabakh economic-geographical region. Recreation potential, wealth of historical and cultural monuments, beautiful natural-forest landscapes, healing waters, clean mountain air, mountainous and plain terrain open many opportunities for developing different types of tourism.
Then Imran Shakiyev, a student of the faculty group number 838, "Physical-geographical position of Shusha" and Jala Babazadeh, a student of group number 842, made speech on "Shusha-the peak of historical victory".