SDU-da “Tələbə şəxsiyyətinin formalaşmasında sosial-psixoloji amillərin rolu” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 19-da Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrası və Filologiya fakültəsinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə “Tələbə şəxsiyyətinin formalaşmasında sosial-psixoloji amillərin rolu” mövzusunda növbəti tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Sonra tədbiri giriş sözü ilə Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı və tədbirin məzmun və mahiyyəti barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, şəxsiyyət problemi elmin müxtəlif sahələrində çalışan alim və mütəfəkkirlərin illərlə diqqət mərkəzində dayanan mühüm problemlərindən biri olmuş və müasir dövrdə də öz aktuallığını saxlamaqdadır. Müasir dövrdə şəxsiyyət, onun formalaşması, strukturu kimi məsələlər, ümumiyyətlə, şəxsiyyət anlayışının mahiyyəti barədə müxtəlif fikirlər irəli sürülmüşdür.
Dosent Xalidə Həsənova onu da vurğuladı ki, tələbə şəxsiyyətini sosial – psixoloji aspektdən təhlil edərkən sosial status anlayışının təhlilinə önəm verilir. Sosial status insanın cəmiyyətdə, konkret kollektivdə rolunu və mövqeyini əks etdirir. Məhz sosial – psixoloji amilləri təhlil edərək şəxsiyyətin inkişafına təsirini araşdırmaq mümkündür. Elə bu tədbiri təşkil etməkdə də məqsədimiz tələbə gənclərin bir şəxsiyyət kimi formalaşmasında sosial-psixoloji amillərin rolunu psixoloqlarımızın köməyi ilə daha geniş şəkildə tələbələrimizin diqqətinə çatdırmaqdır.
Dekan çıxışının sonunda tədbirin təşkil olunmasında zəhməti olan hər iki fakültənin əməkdaşlarına öz təşəkkürünü bildirdi.
Sonra Filologiya fakültəsinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının əməkdaşları dosent Sevər Mirzəyeva “Tələbə və psixi sağlamlıq”, dosent Şahnaz Quliyeva “Tələbə gənclərin fərdi psixoloji xüsusiyyətlərinin formalaşmasına təsir edən amillər”, dosent Şəlalə Adıgözəlova “Tələbələrin cəmiyyətdə sosial adaptasiyasında ailənin rolu” mövzularında təqdimatlarla çıxış etdilər və tələbələr arasında psixoloji testlər keçirdilər. Çıxışlardan sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı və tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıldı.
Daha sonra Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova çıxış edərək qeyd etdi ki, dəyərlər insanların şəxsiyyətini xarakterizə etməklə, onlardakı davranış tərzini, hisslərini və təfəkkürünü formalaşdırıb idarə edirlər. İnsan dəyərlərin köməyi ilə özünün və başqalarının davranışına qiymət verir, fikirlərini əsaslandıra bilir və hərəkətlərini tənzimləyir. Müasir psixologiya üçün aktual olan dəyərlər və onların tələbə şəxsiyyətinin formalaşmasına təsiri çoxcəhətli və kompleks bir məsələdir. Bu məsələnin araşdırılması tələbə gənclərin ailədə və sosial mühitdə özlərinin fərdi, intellektual və terminal dəyərlərini müqayisə etməsinə, xüsusilə özlərinin rəftar və davranışlarını tənzimləməyə kömək edir.
Dosent Aytəkin Məmmədova onu da qeyd etdi ki, dəyərlərin təşəkkülü həm də şəxsiyyətin psixoloji statusunun göstəricilərindən biri olub onun formalaşmasını şərtləndirir. Tələbəlik həyatı da məhz gənclik illərinə təsadüf edir. Gənclərin emosional cəhətdən aktivləşdirilməsi mürəkkəb bir problemin-gənclərin mənəvi inkişafının ayrılmaz tərkib hisəsidir. Bu eyni zamanda tələbə gənclərin dəyərlər sisteminin formalaşmasında da önəmli əhəmiyyətə malikdir. Təbii ki, gənclər özlərinin təbiəti etibari ilə cəmiyyətin ictimai strukturunda mühüm yer tutur. İndiki dövrdə cəmiyyətin ictimai həyatında aparıcı qüvvə olan gənclərdə mənəvi dəyərlər sisteminin müsbət istiqamətə yönəldilməsi zəruri tələbə çevrilir. Çıxışının sonunda o, tələbələrə dəstək məqsədi ilə universitetdə rektor professor Elxan Hüseynovun göstərişi ilə Psixoloji Xidmət Mərkəzinin yaradıldığını və bu mərkəzin tələbələrə hər cür dəstək göstərməyə hazır olduğunu vurğuladı.

Home | News | AN EVENT ON "THE ROLE OF SOCIAL-PSYCHOLOGICAL FACTORS IN THE FORMATION OF STUDENT PERSONALITY" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 19 May 2023 16:20
AN EVENT ON "THE ROLE OF SOCIAL-PSYCHOLOGICAL FACTORS IN THE FORMATION OF STUDENT PERSONALITY" WAS HELD AT SSU
On May 19, within the framework of the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev, the next event on "The role of social-psychological factors in the formation of the student's personality" was held under the joint organization of the department of Mathematics and its teaching methodology of the faculty of Mathematics of Sumgayit State University and the department of Pedagogy and psychology of the faculty of Philology.
First, the participants of the event commemorated the dear memory of National leader Heydar Aliyev with a minute of silence.
Then the dean of the faculty of Mathematics, associate professor Khalida Hasanova, opened the event with an introductory speech, greeted the event participants and gave detailed information about the content of the event. He noted that the problem of identity has been one of the most  important problems of scientists and thinkers working in various fields of science for years in the modern era. In modern times, various ideas have been put forward about issues such as identity, its formation, structure, and the essence of this concept.
Associate professor Khalida Hasanova also emphasized that while analyzing the student's personality from the social-psychological aspect, it is important to analyze the concept of social status. Social status reflects the role and position of a person in society, in a specific collective. It is possible to analyze the influence of social and psychological factors on personality development. Our goal in organizing this event is to bring to the attention of our students the role of social-psychological factors in the formation of a personality of young students with the help of our psychologists.
At the end of his speech, the dean thanked the employees of both faculties for their hard work in organizing the event.
Then the employees of the department of Pedagogy and psychology of the faculty of Philology made presentations: docent Sever Mirzayeva "Students and mental health", docent Shahnaz Guliyeva "Factors affecting the formation of individual psychological characteristics of young students", and docent Shalala Adigozalova "The role of the family in the social adaptation of students in society". Psychological tests were conducted among them. After the speeches, opinions were exchanged on the topic and numerous questions of the students were answered.
Then, the head of the department of Pedagogy and psychology, associate professor Aytekin Mammadova, made a speech and said that values control  people's behavior, feelings and thinking by characterizing their personality. With the help of values, a person evaluates his own and others' behavior, can justify his thoughts and regulate his actions. The values and their impact which are relevant for modern psychology on the formation of the student's personality is a multifaceted and complex issue. Researching this issue helps young students to compare their individual, intellectual and terminal values in the family and social environment, especially to adjust their attitudes and behaviors.
Associate professor Aytekin Mammadova also noted that the existence of values is also one of the indicators of the psychological status of the personality and determines its formation. Student life also coincides with youth years. Emotional activation of young people is a main part of a complex problem - the spiritual development of young people. At the same time, this is important in the formation of the value system of young students. Of course, young people occupy an important place in the social structure of society. At present, it is necessary to direct the system of moral values  among young people, who are the leading force in the social life of the society. At the end of her speech, she emphasized that the  Psychological Development Center was established at the university on the instructions of rector professor Elkhan Huseynov in order to support students and to provide all kinds of support to them.